Starostlivosť o trávnik behom septembra

31. 08. 2021

Starostlivosť o trávnik behom septembra

Babie leto neznamená koniec sezónnej starostlivosti o trávnik. Naopak - septembrové práce sú pre dlhodobú vitalitu a krásny svieži vzhľad trávnika mimoriadne dôležité. Úsilie, ktoré v septembri trávniku venujete, prinesie svoje viditeľné plody hneď na začiatku jari: váš trávnik bude sviežo zelený, hustý ... proste reprezentatívny.

Okrem starostlivého kosenia trávy a odpratávania prvého napadaného lístia a iných organických zbytkov (s čím vám pomôže fukár, napríklad akumulátorový fukár HECHT 9440) odporúčame:

 • V prvej polovici septembra trávnik prevzdušnite prevzdušňovačom (napríklad HECHT 5644). Ten svojimi ostrými nožmi, rotujúcimi kolmo k zemi prereže vrchnú vrstvu pôdy - teda stvrdnutú krustu, ktorá je zložená z nečistôt a zbytkov pokosenej trávy, zhubných machov a burín. Vďaka tomuto prevzdušneniu sa potom až k trávovým koreňom dostane vlaha, kyslík a potrebné živiny. Trávne korene teda môžu rýchlejšie odnožovať, tráva zhustne a je rezistentná voči burine a rôznym chorobám.
 • V druhej polovici septembra - ideálne hneď po prevzdušnení - trávnik tento rok naposledy pohnojte. Tým dosiahnete nielen ideálny rast svojho trávnika, ale jeho hnojenie zaistí aj zdravý vývin koreňov, nevyhnutný pre bezproblémové prezimovanie trávnika.
 • Základnými živinami potrebnými pre septembrovú výživu trávnika sú:
  DUSÍK - najdôležitejší prvok pre rast a regeneráciu
  DRASLÍK - prvok zaisťujúci ochranu trávnika pred chorobami, suchom a mrazmi
  FOSFOR - prvok napomáhajúci tvorbe a zdravému vývoju koreňov
  HORČÍK - prvok podporujúci tvorbu chlorofylu - zeleného pigmentu, zaisťujúceho fotosyntézu 

Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať