Sezóna kosačiek je tu opäť

21. 04. 2020

Sezóna kosačiek je tu opäť

Jarné dni a rastúci trávnik nás už tento rok asi všetkých prinútil k prvému koseniu. Niektorí možno boli zaskočení tým, v akom stave je kosačka po zime a začali uvažovať o kúpe nového stroja. Kosačka na trávu určite nie je vecou, ktorú kupujeme pravidelne. Ak sa o ňu dobre staráte, vydrží slúžiť niekoľko rokov. Aj v tejto oblasti dochádza k neustálemu technologickému vývoju a kosačky sa v priebehu niekoľkých rokov menia.

Ekologicky, bez káblov a hluku

Hitom posledných sezón sa stali akumulátorové kosačky. Niet sa čomu diviť, ponúkajú totiž množstvo vlastností, ktoré ich robia čím ďalej, tým viac atraktívnejšími. Na ich pohon slúži elektromotor, ktorý je v porovnaní so spaľovacím motorom tichý, má jednoduchšiu konštrukciu a je menej poruchový. Nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu, odpadá pravidelná výmena oleja, vzduchového filtra či zapaľovacej sviečky. 

Je tiež podstatne ľahší, čo sa samozrejme prejaví na nižšej hmotnosti kosačky. Akumulátorová kosačka je tak svojou konštrukciou a spôsobom použitia prakticky zhodná s bežnou elektrickou kosačkou, odpadá však nutnosť neustáleho ťahania kábla, ktorý často pri kosení prekáža. Moderný lítiový akumulátor dodá kosačke energiu na niekoľko desiatok minút práce. To bohate stačí na pokosenie menšej záhrady, na kosenie väčších plôch je potom možné zaobstarať viac akumulátorov a v priebehu práce ich striedať. 

Luxusný trávnik bez námahy

Kosenie trávy môže byť pre niekoho dobrý spôsob relaxácie, pre iného zase otravná činnosť, ktorú je nútený pravidelne vykonávať so sebazaprením. Pre tých druhých môže byť vyslobodením robotická kosačka, ktorá pravidelné kosenie trávnika zvládne úplne sama. Stačí nastaviť hodiny a dni v týždni, kedy sa má venovať koseniu tak, aby vás neobťažovala pri odpočinku. Robotické kosačky HECHT sú vybavené dažďovým senzorom, keď začne pršať, kosenie odložia na neskôr. Sama sa zaparkuje na dobíjaciu stanicu a keď má akumulátory plne nabité, vyrazí kosiť. A pretože robot môže kosiť častejšie a pravidelnejšie ako by ste to robili vy, trávnik bude mať vďaka tomu luxusný vzhľad. 

Vylepšené motorové stroje

Ak stále nedôverujete moderným technológiám a máte stále radšej motorové stroje, aj pri motorových kosačkách, bol za niekoľko posledných rokov uskutočnený pokrok. Nové motory musia spĺňať prísne emisné limity, dosahujú vyšší výkon, niektoré kosačky sú vybavené napríklad aj elektrickým štartérom. Naštartovanie takejto kosačky hravo zvládne žena aj senior, ktorý by na rýchle zatiahnutie za štartovacie tiahlo nemal dostatok síl.

Vybrané modely kosačiek tiež umožňujú nastaviť rýchlosť pojazdu, čo určite oceníte ak kosíte prerastenú trávu. Pomaly idúca kosačka zvládne jednoduchšie pokosiť aj vyšší a hustejší trávnik. Pri kratšom trávniku pridáte rýchlosť a trávnik bude mať nový strih oveľa rýchlejšie. Vylepšenia sa tiež dočkala aj spojka pojazdu. Pôvodná kužeľová spojka bola doplnená o zubový systém, ktorý spojku pevne uzamkne a zabráni preklzávaniu. Kosačka vďaka tomu vyjde do kopca aj s plným košom bez toho, aby spojka preklzávala. To má samozrejme pozitívny vplyv na jej životnosť. A keď už hovoríme o pojazde, nezabudnime ani na patentovaný dizajn kolies na kosačkách HECHT, vďaka ktorému kolesá na tráve nepreklzávajú a zároveň sa na nich nedrží nabalená tráva a blato. 

Ľahšie a silnejšie elektrické kosačky

Pokrok sa nevyhol ani elektrickým kosačkám. Aj keď v ponuke HECHT nájdete aj kosačky s väčšími a ťažšími asynchrónnymi motormi, hitom sa stalo používanie menších a silnejších komutátorových motorov. Ľahšia a silnejšia kosačka sa tak nezastaví ani vo vysokej tráve. Niekto môže namietať, že uhlíky v komutátore podliehajú opotrebeniu a je nutné ich meniť. Skúste si napríklad spomenúť, kedy ste naposledy nechávali meniť uhlíky v alternátore svojho automobilu, ktorý je každoročne v prevádzke mnohonásobne dlhšie ako kosačka? Je takmer jasné, že sa rozhodnete skôr vymeniť kosačku za novú, než bude nutné riešiť výmenu uhlíkov v motore. 

Nesmieme zabudnúť ani na nový spôsob uloženia noža vo vybraných modeloch kosačiek HECHT. Nôž je uložený v preklzávacej spojke, čo mu umožní aby sa na hriadeli pretočil pri náraze na kameň alebo obrubník. Síce to neznamená, že môžete bez obáv kosiť kdekoľvek, avšak podstatne to znižuje riziko poškodenia hriadeľa pri náraze na tvrdý predmet. 

O koliesko menej - jednoducho okolo prekážok

Poslednou novinkou sú trojkolesové kosačky. Nejde však iba o bezúčelnú zmenu dizajnu, predné koleso je uložené v otočnom čape, ktorý umožní kosačke dobre zatáčať. Tento typ je preto úplne ideálny do moderných záhrad, kde je množstvo prekážok, zaoblených záhonov a chodníčkov. Je však určená práve len pre starostlivo upravené záhrady bez výmolov, do ktorých by mohlo predné koleso zapadať. Ľahko obkrúžite krivky záhonov, guľatý bazén a ďalšie prekážky. Na rovnej ploche jediným pohybom páky zafixujete predné koleso v priamom smere a s kosačkou potom kosíte rovné pásy, ako s ktoroukoľvek inou.

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať