Poznáte vretenovú kosačku?

25. 04. 2022

Poznáte vretenovú kosačku?

Vretenová kosačka nie je žiadnou novinkou. Možno vás ale prekvapí, že bola patentovaná už v roku 1830, teda približne o 100 rokov skôr, než rotačná kosačka, s ktorou sa dnes stretneme na väčšine záhrad.

Aj keď by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že v našej oblasti vretenovým kosačkám odzvonilo, nemusí to byť úplne pravda. Vretenové kosačky dnes síce používajú najmä profesionálni záhradníci na úpravu dokonalých trávnikov v zámockých parkoch alebo na golfových ihriskách, má to však svoj jednoduchý dôvod - žiadna iná kosačka nie je schopná zastrihnúť trávnik tak dokonale, ako vretenová. 

Vretenová kosačka bola patentovaná už v roku 1830

Popravde, označenie kosačka, je pri tej vretenovej celkom nepresné, pretože trávu nekosí, ale dokonale zastriháva do roviny. Nože vretena sa otáčajú proti pevne umiestnenému druhému nožu a podobne ako ostrý nožík zastrihávajú jednotlivé listy trávnika. Rez je teda dokonale rovný a rýchlo sa hojí. Trávnik sa preto rýchlo spamätá. Bežná rotačná kosačka, ktorá trávnik odsekáva rotujúcim nožom, spôsobuje rozstrapkaný rez, ktorý sa hojí veľmi zle, poranený trávnik preto dlhšie v reze stráca vlahu a často sa stáva, že vrch trávniku zasychá. Rozstrapkaný rez je tiež bránou pre rôzne choroby a plesne.

Nože na vretene musia byť dokonale ostré

Vretenová kosačka má zároveň výhodu v tom, že pre roztočenie vretena nepotrebuje tak veľký výkon, ako klasická rotačná kosačka. K roztočeniu vretena stačí aj sila obsluhy, ktorá kosačku tlačí. Pomocou prevodu z kolies je rotácia prenášaná na vreteno. Malá vretenová kosačka preto nepotrebuje žiadny motor, nepotrebuje žiadne palivo ani elektrinu. Prečo sa s ňou teda v našich záhradách prakticky nestretneme?

Vretenová kosačka si poradí len so starostlivo udržiavaným trávnikom. Čokoľvek by sa v trávniku ukrývalo, by poškodilo vreteno. Pred kosením vretenovou kosačkou je nutné odpratať aj malé popadané vetvičky zo stromov, ktoré by klasická rotačná kosačka bez problémov zomlela. Skrátka je nutné pochopiť, že vretenová kosačka trávnik strihá, a nože preto musia byť perfektne ostré, dokonale nastavené ostrie vretena a pevného noža k sebe musia takmer doliehať. Zatiaľčo nôž rotačnej kosačky do istej miery kosí aj keď nie je úplne ostrý, vretenová kosačka s tupými nožmi kosiť-strihať nemôže. Pri kosení "vretenovkou" preto musíte dávať veľký pozor, aby sa nože nepoškodili o nejakú prekážku alebo predmet ukrytý v tráve.

Napriek tomu existuje množstvo dôvodov, prečo malú vretenovú kosačku používať. Síce nie je vhodná pre kosenie veľkých záhrad, ktoré využívate k odpočinku alebo hrám, kde by s ňou práca bola namáhavá a zdĺhavá. Ak ale máte napríklad pred domom predzáhradku s kvetinovým záhonom a malým starostlivo udržiavaným trávnikom, jedine vretenová kosačka vám umožní dosiahnuť tej najlepšej kvality trávnatého koberca z hustej a rovno strihanej pažite, ktorú budú všetci obdivovať. A možno vás napadnú aj iné dôvody a spôsoby jej využitia.

V skratke, aj keď vretenová kosačka čoskoro oslávi 200 rokov, určite však ešte nepatrí do šrotu.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať