Ako funguje robotická kosačka?

28. 05. 2021

Ako funguje robotická kosačka?

Pre niekoho môže byť pravidelné kosenie trávy na záhrade dobrou relaxáciou, iní to môžu vnímať ako otravnú prácu, ktorú musia pravidelne vykonávať bez ohľadu na počasie. 

Práve počasie ovplyvní rast trávnika najviac. Ak často prší, tráva rastie oveľa rýchlejšie, a preto je potrebné častejšie kosenie. Lenže kosenie mokrého trávnika je problematické. Ťažká a mokrá tráva sa lepí na kosačku, upcháva otvor, ktorým je vyhadzovaná do koša, a ani samotné kosenie nie je ideálne, pretože nože kosačky po mokrej tráve kĺžu a nekosia tak efektívne. Ak sa tiahne daždivé počasie niekoľko dní až týždňov, môže byť často problém, skĺbiť svoje ostatné povinnosti s nejakým dňom, kedy zrovna neprší, a bolo by možné trávnik pokosiť.

Riešením by mohla byť robotická kosačka. Tá sa síce v záhradách objavuje oveľa častejšie, mnohí však nad jej kúpou stále váhajú, pretože vlastne nemajú predstavu o tom, ako taká kosačka pracuje a či je dostatočne spoľahlivá.

Na trhu nájdeme rôzne typy robotických kosačiek. Najdrahšie modely na svoj pohyb a orientáciu v priestore môžu využívať rôzne typy senzorov a umelú inteligenciu. Taká kosačka sa potom naučí, kde má kosiť, ktorým miestam sa má vyhnúť a tiež to, ako sa má v záhrade pohybovať efektívne. Najčastejšie sa však stretnete s kosačkami, ktorých pohyb je riadený nejakým algoritmom a priestor kosenia je vymedzený slučkou kábla, ktorý je pripojený k nabíjacej stanici. Takými sú napríklad robotické kosačky HECHT 5600, HECHT 5601, HECHT 5602. Nabíjačka do kábla púšťa signál, ktorý kosačka detekuje pomocou svojich senzorov. Pohybuje sa teda vo vymedzenom priestore a ak narazí na kábel, otočí sa a vráti sa späť do vymedzeného priestoru. Kosačka je pritom schopná stále sledovať, či sa nachádza vo vymedzenom priestore. Ak by z nejakého dôvodu dokázala z tohto priestoru vyjsť, po chvíli sa zastaví. Nehrozí preto, že by a vydala otvorenou bránou na výlet do sveta.

Samotný pohyb kosačky v slučke je riadený algoritmom, ktorý v nastavených intervaloch mení štýl pohybu kosačky. Kosačka sa tak striedavo pohybuje v kruhových aj hranatých špirálach alebo priamočiaro. Tento algoritmus sa strieda v závislosti na veľkosti pozemku a je nastavený tak, aby kosačka každé miesto v záhrade prešla minimálne 1x.

Kosačka je samozrejme vybavená aj ďalšími senzormi. Ak napríklad do niečoho narazí, automaticky sa otočí a prekážke sa vyhne. Dažďové senzory zase zaistia, že kosačka počas dažďa dokáže prerušiť prácu a vráti sa na nabíjaciu stanicu. Bohužiaľ ani pre robotickú kosačku totiž nie je vhodné, aby kosila mokrú trávu.

Robotická kosačka samozrejme sleduje aj stav nabitia svojho akumulátora. Nemôže tak zostať stáť uprostred záhrady s vybitým akumulátorom. Ak zásoba energie v akumulátore poklesne pod istú hranicu, kosačka prácu preruší a vydá sa najkratšou cestou k okraju priestoru vymedzeného káblom, ktorý kosačku navedie k nabíjacej stanici. Na tej kosačka zaparkuje a automaticky sa spustí dobíjanie.

Na kosačke je pod krytom ovládací panel s displejom. Pomocou neho môžete podľa konkrétneho typu kosačky nastaviť rôzne funkcie. Tou najdôležitejšou je samozrejme nastavenie dní v týždni a konkrétnych hodín, kedy má kosačka pracovať. Môže to byť ale aj veľkosť pozemku, ktorým sa optimalizuje spôsob pohybu pri kosení, ale tiež aj bezpečnostný PIN. Ten odradzuje prípadných zlodejov, pretože bez jeho znalosti nemôžu odcudzenú kosačka sprevádzkovať, a je preto pre nich úplne bezcenná. 

Myslené bolo aj na bezpečnosť pri kosení. Nože kosačky sa otáčajú veľkou rýchlosťou a sú veľmi ostré. Kosačka má ale polohový senzor, a ak sa náhodou prevráti, nože sa okamžite zastavia. 

Inštalácia tohto robotického typu kosačky je veľmi jednoduchá. Vyberiete vhodné miesto pre nabíjaciu stanicu, kde bude kosačka "bývať". Podmienkou je len možnosť pripojenia nabíjacej stanice do elektrickej zásuvky a ideálne by mohla byť nabíjačka umiestnená pod nejakým prístreškom, aby na ňu nepršalo. Vymedzovací kábel natiahnite pozdĺž pozemku a zaistite ho k zemi pomocou kolíkov. Kábel je spravidla vedený 30 cm od hranice kosenej plochy (presná vzdialenosť je uvedená v návode konkrétnej kosačky). Kosačka ho totiž čiastočne prechádza a zároveň sa po kábli vracia k nabíjacej stanici. Ak chcete mať istotu, že nedôjde k porušeniu kábla môžete ho ukryť aj pár centimetrov pod zem.

Potom už stačí umiestniť kosačku na nabíjačku a nastaviť čas pravidelného kosenia, prípadne iné nastavenia, ktoré konkrétna kosačka umožní. Len pozor, ak máte na záhrade automatické zavlažovanie trávnika, musí byť čas zavlažovania a kosenia nastavený s istým odstupom, inak si kosačka bude myslieť, že prší a veľa práce neurobí.

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať