3 tipy pre nádherný trávnik

19. 04. 2022

3 tipy pre nádherný trávnik

Udržať na záhrade pekný zelený a zdravý trávnik naozaj nie je až taká veda. Ak vyložene netúžite po kratučkom golfovom greene a uspokojíte sa s pekným hustým pažiťom, na ktorom sa môžete počas slnečných dní napríklad opaľovať, stačí dodržať tri veľmi jednoduché pravidlá:

1. Vertikutácia

Vertikutáciu nikdy neuskutočňujte na trávniku mladšom ako 3 roky, nemusí byť ešte dobre zakorenený a mohli by ste ho poškodiť. Pri starších trávnikoch je naopak prevzdušnenie veľmi dôležité aspoň 2x v roku. Na jar od marca najneskôr do konca apríla a na jeseň ideálne v priebehu septembra. Vertikutáciou rozrušíte vrchnú tvrdú krustu na pôde, vďaka tomu sa do nej potom dostáva lepšie vzduch aj vlaha. Vertikutáciou tiež rozrušíte mladé výhonky a tým prinútite trávnik hustnúť. Po vertikutácii tiež môžete do rozrušenej pôdy lepšie zapraviť trávne semeno pre obnovu poškodených miest a hnojivo.

2. Primeraná výška trávnika

Nikdy nekoste trávnik viac ako o 1/3 jeho výšky. Trávnik by sa tým príliš oslabil, následkom čoho horšie regeneruje a je náchylnejší k chorobám. Zároveň nadmerným skrátením odhalíte spodnú časť stebiel slnku a UV žiareniu. Takáto náhla zmena môže trávnik spáliť.
Nesnažte sa mať trávnik čo najkratší. Najmä v horúcich dňoch a suchých mesiacoch ho radšej nechajte čo možno najdlhší. Bude lepšie odolávať suchu, v zemi bude lepšie držať vlahu. Bohužiaľ ani tak sa pri dlhotrvajúcom suchu nevyhnete nutnosti závlahy, avšak vyšší trávnik nebudete musieť polievať tak často. 

Ak trávnik budete kosiť zbytočne nízko a navyše tupým nožom, bude menej odolný suchu a chorobám.

3. Ostrý nôž na kosačke

Ostrosť noža je podceňovaná najčastejšie. Pri vysokých otáčkach totiž aj tupý nôž dokáže nárazom vrchnú časť trávnika odtrhnúť, čo je však zároveň tým prehliadaným problémom. Tým, že trávnik odtrhne, je koniec stebiel rozstrapkaný, zle regeneruje a rýchlo vysychá. Vrch trávnika potom žltne a hnedne, trávnik je rovnako náchylnejší k rôznym chorobám. Ostrý nôž pri kosení urobí rovný rez, ktorý sa rýchlo zacelí a trávnik zostáva svieži.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať