Vyberáte motorovú pílu?
03. 10. 2022
Jedným zo spôsobov, ako ušetriť množstvo peňazí za kúrenie, je vlastná príprava palivového dreva. Dnes síce nie je problém zakúpiť narezané a naštiepané drevo, avšak jeho cena môže byť aj niekoľkonásobne vyššia oproti tomu, koľko zaplatíte za drevo, ktoré si nachystáte sami. Lenže to bez poriadnej píly nezvládnete.
Na súčasnom trhu narazíte na rôzne typy reťazových píl, ktoré sa líšia ako typom pohonu, tak výkonom alebo dĺžkou lišty. Akú pílu ale zvoliť, aby vyhovovala vašim potrebám?
V prvom rade je dôležité si dobre rozmyslieť, či budete pílu používať iba na občasné pílenie, alebo s ňou budete pravidelne chystať veľký objem palivového dreva na celú zimu. Ďalej je nutné zvážiť, či budete pílu používať iba na záhrade, alebo s ňou občas vyrazíte napríklad do lesa na tzv. samovýrobu.
Ak budete na záhrade píliť len pár polien na príležitostné kúrenie v krbe, vystačíte si aj s tou najslabšou elektrickou pílou s príkonom do 2000 W. Pre stredne veľké množstvo dreva zvoľte pílu silnejšiu, ideálne napríklad s príkonom 2400 W. Zásadnou výhodou elektrických píl je, že sú relatívne tiché a nebudete nadmerným hlukom obťažovať susedov. Opomenúť sa nesmie ani pomerne jednoduchá obsluha a údržba. Nemusíte ju štartovať, dopĺňať palivo, nastavovať karburátor, meniť filter, sviečku... Vlastne stačí len udržiavať ostrú reťaz, dopĺňať olej pre mazanie a udržiavať pílu čistú. Na druhej strane však môžete píliť len tam, kam dosiahne prívodný kábel a maximálny výkon píly je obmedzený vlastnosťami elektrickej siete.
Pár polienok do krbu ľahko napílite aj akumulátorovou pílou. Jej údržba aj obsluha je porovnateľná s elektrickou pílou, avšak výkon a dobu použitia limituje akumulátor. Ten podľa typu píly a kapacity vydrží pílu napájať pár desiatok minút až jednu hodinu. Potom ho musíte nabiť alebo vymeniť za nabitý. Riešením je mať aspoň dvojicu akumulátorov, kedy môžete jeden používať a druhý súčasne nabíjať. Potom môžete pílu používať prakticky nepretržite. Akumulátorová píla má výhodu, že je tichá, neobmedzuje vás prívodný kábel a tak s ňou môžete vyraziť aj do lesa a napíliť si pár polien, tie výkonnejšie zvládnu popíliť aj menší strom. Ak chcete usporiť peniaze za nákup drahých lítiových akumulátorov, určite sa oplatí zaobstarať si pílu, ktorá je kompatibilná s niektorým z tzv. accu programov. Potom vám totiž stačí jeden alebo dva akumulátory, ktorými okrem píly napojíte aj kosačku, vyžínač, krovinorez, plotostrih, vysávač na lístie, prevzdušňovač, kultivátor, snežnú frézu a množstvo ďalších užitočných strojov.
Ak pravidelne pílite veľké množstvo dreva napríklad do kotla a vyrážate do lesa na samovýrobu, budete voliť klasickú benzínovú pílu. Výkon motora je oproti elektrickým pílam úplne bezkonkurenčný. Preto môžu byť motorové píly osadené aj dlhšími lištami a pília o poznanie rýchlejšie než tie elektrické. Aj s pílou s motorom s objemom 40-50 cm3 môžete v lese posekať a naporcovať tenší strom. Daňou za to však je vyššia hmotnosť, vysoká hlučnosť a zložitejšia obsluha aj údržba. Moderné benzínové píly môžu mať množstvo vychytávok. Základom je kvalitný antivibračný systém, ktorý minimalizuje prenos vibrácií od motora do madla. Sytič, prípadne primer pre nástrek paliva pri studených štartoch je rovnako základom. Rovnako tak automatické mazanie reťaze.
Ak budete s motorovou pílou píliť celý deň na záhrade, pravdepodobne si znepriatelíte susedov v širokom okolí. Hluk píly vytočenej do maximálnych otáčok je počuteľný na kilometre ďaleko. Ak bývate v hustej zástavbe domov, niekedy stojí za úvahu, či nemať benzínovú pílu najmä na prácu do lesa a v rámci dobrých susedských vzťahov na záhrade radšej používať hlavne elektrickú pílu. Práca pravdepodobne pôjde o niečo pomalšie, elektrické píly však bývajú ľahšie než tie benzínové, teda môže byť aj pomalšia práca menej namáhavá.
Pri zaobstaraní píly je dôležité myslieť aj na ochranné prostriedky. Pri tej s benzínovým motorom sa určite oplatia chrániče sluchu (slúchadlá) a zabúdať nesmieme ani na ochranu zraku.
Bezpečnosť pílenia zvyšujú aj stojany na pílenie dreva. Tým môže byť nielen klasická koza, v ktorej je však nutné často drevo pridržiavať, v poslednej dobe sú stále obľúbenejšie samosvorné stojany. V tých poleno alebo trám drží pevne zovretý vlastnou váhou, a tak sa môžete plne sústrediť na pílenie.
Autor: PST
Súvisiace kategórie:
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.