Motorové reťazové píly - 1.diel - Práca s pílou

17. 07. 2020

Motorové reťazové píly - 1.diel - Práca s pílou

Váhate nad kúpou reťazovej píly alebo nemáte jasno v používaní už zakúpenej píly? Nie ste si istí ako sa o ňu správne starať?

V prvej časti nášho seriálu o reťazových pílach sa na to spoločne pozrieme. Veríme, že pomôže ako amatérom, tak skúseným pilčíkom. 

Reťazovú pílu, často nesprávne označovanú tiež ako motorovú pílu už videl asi každý. Nie všetci však vedia, ako s reťazovou pílou pracovať, ako sa o ňu starať a aké sú jej základné časti. 

V základe sa delia na profesionálne a hobby - občas tiež označované ako farmárske. S ohľadom na toto rozdelenie sa líšia nielen kvalitou spracovania, kedy sú pri profesionálnych pílach s ohľadom na ich predpokladané väčšie vyťaženie použité odolnejšie konštrukčné riešenia aj za cenu navýšenia ceny. Vyznačujú sa aj vyšším výkonom, dlhšou lištou a pod. Ovládanie výkonnej profesionálnej píly s dlhou lištou si pri práci vyžaduje určitú zručnosť. Robustnejšia a technicky prepracovanejšia konštrukcia profesionálnych píl však neznamená, že by píly určené na domáce použitie mali byť extrémne poruchové, málo odolne a s nedostatočným výkonom. V mnohých ohľadoch sú niektoré hobby píly s profi porovnávané. 

Reťazové píly môžeme tiež deliť podľa pohonu. Najčastejšou pohonnou jednotkou je dvojtaktný spaľovací motor alebo elektromotor. V špeciálnych prípadoch sa pri profesionálnych pílach môžeme stretnúť aj s iným pohonom, napríklad hydraulickým alebo pneumatickým, také sú určené na prácu v špecifickom prostredí, ako sú bane alebo práca pod vodou. 

Základný princíp reťazovej píly

Princíp reťazovej píly

Aby ste vedeli, ako správne s pílou pracovať a ako ju udržiavať, je dôležité pochopiť, ako píla funguje. Už na prvý pohľad je zrejmé, že sa píla skladá z pohonnej časti a lišty s reťazou. Motor poháňa ozubené koliesko - rozetu, na ktorom je nasadená reťaz píly. Tá je veľmi podobná reťazi, akú poznáte napríklad z bežného bicykla. Pri píle sú v podstate len články doplnené o zuby a vodítka, ktoré držia reťaz v obvodovej drážke lišty. Princíp je teda veľmi jednoduchý, ozubené koliesko ťahá reťaz a tá sa vysokou rýchlosťou pohybuje po obvode lišty. Aby sa však reťaz mohla po lište dobre pohybovať, je dôležité, aby bola správne napnutá. Zároveň je potrebné dbať o jej dostatočné namazanie. Preto sú píly vybavené olejovou nádržkou a systémom mazania reťaze. 

Bezpečnosť

Istenie náhodného spustenia pomocou dvoch ovládacích prvkov Páka bezpečnostnej brzdy slúži zároveň ako ochrana ruky

Reťazová píla patrí medzi najnebezpečnejšie nástroje, preto je už pri jej konštrukcii bezpečnosti venovaná nemalá pozornosť. Keďže kvôli konštrukcii píly nie je možné ozubenú reťaz vybaviť ochranným krytom, riziko úrazu je možné v konštrukcii minimalizovať iba obmedzene. V prvej rade je to potom bezpečné spustenie. Väčšina výrobcov preto realizuje spustenie rotácie reťaze pomocou podmieneného stlačenia dvoch nezávislých ovládačov. Tým je eliminované náhodné neúmyselné spustenie stlačením jedného ovládacieho prvku.

Druhým stupňom ochrany je bezpečnostná brzda, ktorej páka zároveň slúži ako kryt ruky, ktorá drží pílu nad lištou. V prípade potreby potom stačí tlakom brzdu aktivovať, čo spôsobí okamžité zastavenie reťaze. Ďalším bezpečnostným prvkom je pevná zubová opierka, ktorá je umiestnená vedľa lišty na prednej časti píly. Slúži na pevné opretie píly pri rezaní dreva, aby v prípade zachytenia reťaze o ukrytý tuhý materiál nemohla píla vyskočiť z rezu. 

Zubová opierka píly

Najväčší diel bezpečného pílenia je však v spôsobe používania píly a leží predovšetkým na pleciach obsluhy. Pri práci je preto nutné pílu vnímať ako zbraň, pri ktorej používaní platí niekoľko striktných pravidiel. V prvej rade je to použitie vhodných ochranných pomôcok. Od píly môžu odlietavať piliny alebo drobné triesky, preto je dôležitá ochrana zraku vhodnými okuliarmi alebo štítom. Benzínové píly sú tiež veľmi hlučné, preto nezabúdajte ani na ochranu sluchu. Výbornou kombináciou ochrany zraku a sluchu je HECHT 900100

Najdôležitejšie je však uvedomiť si, že reťaz píly nemôžeme mať nikdy 100% pod kontrolou. Aj pri bežnom používaní sa môže pretrhnúť a švihnúť, z lišty môže zliezť a preto treba očakávať aj nečakané. Práve kvôli tomu je dôležité použitie vhodného odevu, obuvi a rukavíc. Na trhu sú dostupné zosilnené nohavice odolné voči prerezaniu, topánky so zosilnenou špičkou či odolné rukavice. Avšak aj pri použití špeciálneho oblečenia treba dbať predovšetkým na bezpečné a správne používanie. Ak je to možné, nikdy nepoužívajte pílu, keď je v blízkosti ďalšia osoba. V prípade, že je prítomnosť tejto osoby nutná, nikdy by nemala stáť v smere lišty, aby ju nemohol zasiahnuť predmet odhodený reťazou alebo v prípade pretrhnutia aj samotná reťaz. 

Použitie vhodných ochranných pomôcok by malo byť samozrejmosťou

Obsluha píly musí vždy zaujať pevný postoj tak, aby nemohla stratiť rovnováhu a zároveň musí byť tento postoj taký, aby sa nohy alebo časti tela nikdy nenachádzali v priamom smere rezu. K častým úrazom dochádza tak, že pri rezaní tvrdého dreva píla nečakane dokončí rez a neskúsená obsluha, ktorá na pílu tlačí, ju nedokáže zastaviť včas a uvoľnená píla pokračuje smerom k nohám obsluhy. Často zabúdaným prvkom je aj vhodný nástroj pre uchytenie rezaného dreva. Nevhodne uchytený materiál totiž môže rozptyľovať pozornosť obsluhy. Ak sa rezané drevo voľne pohybuje, môže sa píla v reze spriečiť, vyskočiť a obsluha v snahe zachrániť situáciu často narobí ešte viac škody. V lepšom prípade dôjde len k poškodeniu píly. Našťastie už sú dnes cenovo dostupné rôzne rezacie alebo samosvorné kozy, v ktorých drevo bezpečne drží.  

HECHT 900 HECHT 901

Použitie píly

Pred prácou s pílou vždy skontrolujeme, či je reťaz dostatočne napnutá a dolejeme olej na mazanie. Tieto dve veci potom pravidelne kontrolujeme aj v priebehu práce s pílou. 

Pri elektrickej píle odpadá problém so štartovaním, avšak musíme neustále držať prívodný kábel mimo dosahu rezacej lišty. Benzínovú pílu naštartujeme podľa návodu dodávaného s konkrétnym modelom píly. Pri studenom motore je spravidla nutné pri prvom štarte použiť sytič. Ak píla na 2-3 pokusy štartu nenaskočí, uskutočníme niekoľko ďalších pokusov bez sytiča, aby nedošlo k zahlteniu píly palivom. Po naštartovaní musí pri správne nastavenej píle reťaz stáť, roztočiť sa musí až po stlačení ovládacej páky plynu. Ak tomu tak nie je, prácu okamžite prerušte a pílu nechajte nastaviť. 

Ďalší postup práce je v podstate zhodný pre elektrické aj benzínové píly. Pred začatím pílenia sa vždy uistite, či v mieste plánovaného rezu nie je klinec, skrutka alebo iný predmet, ktorý by mohol reťaz poškodiť. Materiál pred pílením umiestnite tak, aby bol stabilný a nemohol sa voľne pohybovať, zároveň ale tak, aby ste okolo neho mali dostatok priestoru pre manipuláciu s pílou. 

Ak je nutné materiál rezať na pevnom podklade, podložte si ho vhodným kusom dreva, pri ktorom nebude vadiť, keď do neho pílou zarežeme. Nikdy nepíľte na miestach, kde by mohlo dôjsť ku kontaktu reťaze s betónom, kovovými predmetmi a pod. Zaistite, aby sa v dosahu nepohybovali nepoučené osoby alebo deti. S pílou pracujeme len ak necítime únavu, o tom, že naša pozornosť nesmie byť ovplyvnená liekmi alebo alkoholom snáď nemusí byť reč. 

Samotný rez sa potom najlepšie uskutočňuje spodnou časťou lišty čo najbližšie k telu píly. Tým je zaistené využitie oporných zubov na píle a zároveň máme s pílou väčšiu stabilitu. Ak je to možné, snažíme sa vyhnúť píleniu špičkou lišty, vrchná časť lišty by sa nemala používať na pílenie vôbec. Ak by totiž v priebehu pílenia došlo k pretrhnutiu reťaze v hornej časti lišty, zbytok odtrhnutej reťaze švihne ako ozubený bič. V prípade, že sa v priebehu pílenia reťaz pretrhne na spodnej strane lišty, k žiadnemu švihu nemôže dôjsť. 

Pri práci neustále sledujeme rez, pri známkach únavy prácu včas prerušíme. Najdôležitejšie a zároveň najťažšie je nepodľahnúť dojmu, že už pílu hravo ovládame. Tento dojem často vedie k obmedzeniu pozornosti. Neustále preto musíme mať na pamäti, že reťazová píla je rovnako nebezpečná ako zbraň, ktorá v rukách zodpovedného užívateľa urobí množstvo prospešnej práce, ale aj najmenšia nepozornosť môže mať fatálne následky.  

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať