Koľko sa dá ušetriť pri kúrení drevom?

22. 09. 2022

Koľko sa dá ušetriť pri kúrení drevom?

Krbové kachle ešte nedávno boli vo väčšine domov len štýlovým doplnkom, ktorý sa využíval iba výnimočne. V súčasnej energetickej kríze ich však stále viac ľudí začína využívať ako hlavný zdroj tepla. V porovnaní cien energie a ostatných palív totiž drevo aktuálne vychádza ako najekonomickejší spôsob vykurovania. Koľko sa dá ale aktuálne pri kúrení drevom ušetriť?

Výpočet môže byť síce iba teoretický, pretože na rozdiel od zemného plynu alebo elektriny, kde je vykurovací výkon pevný to tak pri dreve jednoznačne nie je. Záleží nielen na druhu dreva, ale aj na jeho vlhkosti, type kachlí a v neposlednom rade aj na tom, ako efektívne prikladáte. Pri výpočte sa teda môžeme pohybovať viacmenej iba v teoretických odhadoch. 

Pre porovnanie však môžeme použiť reálne existujúci dom, v ktorom bolo v minulosti kúrené drevom v krbovej vložke s rozvodom teplého vzduchu, tak plynovým kotlom na zemný plyn, ktorý je napojený na radiátory. Jedná sa o cca 10 rokov starý dobre zateplený prízemný dom o obytnej ploche 100 m2. 

Ak bolo kúrené výhradne drevom, pohybovala sa ročná spotreba dreva okolo 10 - 12 m3. V sezónach, kedy bolo kúrené viacmenej výhradne plynom (krb sa využíval len výnimočne) bola ročná spotreba plynu okolo 1300 - 1500 m3.

Aktuálne ceny tvrdého palivového dreva sa podľa oblasti v SR v súčasnosti pohybujú niekde medzi 50-70 €. Je to pomerne dosť, ale nesmieme zabúdať, že existujú aj možnosti tzv. samovýroby, kedy po dohode a uzatvorení zmluvy so správou lesa môžete získať vlastnou ťažbou a spracovaním kubík dreva už od 5 €. Síce to bude pravdepodobne drevo mäkké, smrekové, teda vďaka nižšej výhrevnosti ho spálite viac, ale stále vyjde len za zlomok ceny dreva, ktoré kúpite už spracované.

Avšak predpokladajme, že v uvedenom vzorovom dome budeme kúriť kvalitným tvrdým palivovým drevom za cenu 70 €/m3. Potom tohtoročná vykurovacia sezóna môže stáť až 800-900 € (ceny dreva sa však stále menia). Ak by sa kúrilo drevom mäkkým, ktorého cena sa aktuálne pohybuje okolo 60 €, náklady na kúrenie by boli cca 700-800 €.

A ako to bude pri kúrení plynom? Aktuálne ceny platné k 1. 9. 2022 sa u rôznych distribútorov pohybujú cca od 130 do 200€ za odobranú MWh. Pri spotrebe 1500 m3 plynu ročne môže stáť vykurovanie vzorového domu aj viac ako 3000 €. (ešte vlani to bola cca tretina).

Na vzorovom dome je teda vidieť, že sa dá ušetriť aj viac ako 75% nákladov za kúrenie, a to aj v prípade, že zakúrite drevom spracovaným. Ešte viac samozrejme ušetríte, keď priložíte ruku k dielu a drevo si spracujete sami.

Uvedené hodnoty pre vzorový dom samozrejme nie je možné aplikovať všeobecne na akýkoľvek iný dom. Každý dom má inú energetickú náročnosť, záleží aj na type kachlí, spôsobe vykurovania (kotol, radiátory, podlahové kúrenie...).

Bohužiaľ nemáme porovnanie pri vykurovaní elektrinou, avšak s ohľadom na stále rastúcu cenu bude rozdiel tiež pomerne vysoký.

Ak stále zvažujete, či sa oplatí inštalovať do domu krbové kachle, myslíme, že odpoveď ste už našli. Investícia sa však viac než oplatí a jej návratnosť je otázka niekoľkých týždňov vykurovacej sezóny.

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať