Jesenné zúrodnenie záhonov

27. 10. 2022

Jesenné zúrodnenie záhonov

Na mnohých miestach už prešli prvé prízemné mrazíky, je teda najvyšší čas odstrániť jednoročky, zo záhonov zlikvidovať všetky zbytky rastlín a ak nie sú napadnuté škodcami alebo chorobami, použite ich do kompostu, aby ste na budúci rok mali kvalitné hnojivo.

O pôdu v záhonoch je potrebné sa dôkladne postarať. Po celej plodnej sezóne omladená, "dobrá pôda" by vo výsledku mala byť, ako píše Karel Čapek v svojom Záhradníkovom roku, „tak jako dobré jídlo, nesmí být ani příliš mastná, ani těžká, ani studená, ani tuze mokrá, ani tuze suchá, ani mazlavá, ani tvrdá (...) má být jako chleba, jako perník, jako buchta...“

Pôdu je preto potrebné dôkladne porýľovať a prekypriť - a zároveň ju prihnojiť: vpraviť do nej kompost z vášho kompostéru, čerstvý kravský alebo konský hnoj, prípadne granulované hnojivo či popol zo spáleného dreva. V dnešnej dobe však nie je potrebné namáhať sa s rýľom alebo motykou, kultivátor odvedie všetku drinu za vás. Stvrdnuté hrudy rozdrví na prach a hlinu s hnojivom dokonale premieša. Ílovitú pôdu môžete zľahčiť pridaním piesku, piesčitú pôdu môžete naopak skvalitniť pridaním rašeliny. 
Takto pripravené záhony na jar len mierne prekypríte a môžete sa tešiť na novú, bohatú úrodu!

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať