Čím budete túto zimu kúriť?

23. 08. 2022

Čím budete túto zimu kúriť?

Ceny plynu aj elektriny vystúpali do takej výšky, že keď sa niečo rýchlo nezmení, mnohí budú musieť plynové a elektrické kotle odstaviť a vrátia sa ku klasickým kachliam. Paradoxom je, že aj keď ešte pred rokom správa lesov lamentovala nad tým, že nevedia čo majú robiť s drevom z lesov napadnutých kôrovcom, alebo z polomov spôsobených stále častejšími víchricami, dnes s navýšeným záujmom zákazníkov zdvíhajú predajcovia ceny dreva nahor.

Napriek tomu je drevo stále jednou z najlacnejších možností, ako doma kúriť. A dá sa na ňom aj ušetriť. Keď si necháte priviezť naštiepané drevo, jedinou prácou bude, že ho musíte uložiť do kôlne. Ak si necháte priviezť metrové drevo, ktoré si narežete a naštiepate sami, môže byť aj o viac než polovicu lacnejšie. 

Najlacnejšie vyjde tzv. samovýroba dreva

Kubík dreva možno takto zaobstarať podľa oblasti ťaženia a hmotnosti stromu od 10 €. Má to však niekoľko háčikov, ktoré však nie sú nesplniteľné.

V prvom rade musíte získať povolenie od správy daného lesa. Poverený zamestnanec s vami dohodne podmienky a určí, ktoré stromy môžete ťažiť. Môžu to byť napríklad označené stromy vo vymedzenej oblasti.

Druhou podmienkou je, že dokážete strom bezpečne posekať a spracovať. Ak nemáte žiadne skúsenosti, bude vždy bezpečnejšie požiadať niekoho s dostatočnou praxou, aby vám na začiatku pomohol a zaškolil vás. Pustiť sa do výrubu stromov štýlom pokus-omyl sa nemusí vyplatiť. V lepšom prípade strom spadne tak nešikovne, že budete mať kopec práce s tým, ako ho vyslobodiť a spracovať. Čo sa môže stať v tých najhorších scenároch asi nie je potrebné zdôrazňovať. Každopádne sa určite nezaobídete bez reťazovej píly. Tú potom následne využijete aj doma, keď budete drevo ďalej spracovávať na kúrenie.

Ďalšou podmienkou je, že musíte byť schopný drevo z lesa nejakým spôsobom dopraviť. Ak vám správca lesa dovolí napríklad vytiahnuť strom po častiach pomocou štvorkolky, máte vyhraté. V tomto ohľade sú stále častejšie využívané napríklad elektrické štvorkolky, ktoré v lese nespôsobia taký hluk. Kmeň môžete po častiach vytiahnuť na lane k ceste, kde ho narežete na špalky, ktoré odveziete na prívesnom vozíku.

Doma potom stačí špalky narezať na vhodnú dĺžku a naštiepať, napríklad pomocou štiepačky. Samovýroba samozrejme nie je bez práce, ale v porovnaní s nákupom hotového palivového dreva môžete ušetriť až 70% nákladov.

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať