Ako vybrať štiepačku na drevo?

23. 07. 2021

Ako vybrať štiepačku na drevo?

Štiepať drevo sekerou je dnes pre mnohých prežitok. Štiepačka dreva prináša hneď niekoľko výhod. Jednoducho sa obsluhuje, práca s ňou nie je zďaleka tak namáhavá, dokáže rozštiepiť aj polená, ktoré by bolo ručne nutné zložite štiepiť za pomoci klinu. Predovšetkým je tiež práca so štiepačkou oveľa bezpečnejšia. 

Na súčasnom trhu narazíme na štiepačky s rôznym druhom pohonu. Profesionálne veľké štiepačky môžu byť poháňané napríklad hydraulicky z traktora. V našich záhradách sa však najčastejšie stretneme so strojmi poháňanými elektrickým alebo spaľovacím motorom.

Ďalej môžeme štiepačky deliť podľa polohy štiepaného dreva na vertikálne a horizontálne

Horizontálne štiepačky posúvajú drevo proti klinu, ktorý ho rozštiepi. Výhodou je, že polená nemusíte zdvíhať do výšky, avšak stroj obsluhujete v predklone na zemi, čo môže byť pri dlhšej práci dosť namáhavé. Niektoré horizontálne štiepačky sú preto vybavené vyššími nohami s kolesami, aby sa obsluhovali pohodlnejšie. Daňou za pohodlnú obsluhu je, že polená musíte zdvíhať zo zeme vyššie. Tento typ štiepačky je vhodný najmä vtedy, ak chcete občas kúriť v krbe alebo krbových kachliach. 

Vertikálne štiepačky je možné rozdeliť podľa konštrukcie a výkonu. Klin sa pohybuje zhora dole proti stolu alebo základni. Stroje vybavené stolom, proti ktorému jazdí štiepací klin sú vhodné na prípravu dreva do krbov a kachlí. Ich výhodou je, že sú často vybavené nastaviteľným dorazom. To umožní nastaviť výšku, do akej sa má klin po rozštiepení polena vrátiť. Ak budete štiepať kratšie polená, nemusíte čakať, kým klin zíde dole z najvyššej pozície, a po práci sa do nej vráti späť. Dorazom nastavíte výšku pohybu klinu len na požadovanú dĺžku polena a práca ide oveľa rýchlejšie. 

Vertikálne štiepačky so základňou na zemi si poradia aj s väčšími a hrubšími polenami s dĺžkou až 105 cm. Sú preto vhodné na prípravu dreva do veľkých kachlí a kotlov. 

Pri výbere štiepačky je nutné zohľadniť aj silu. Na polená mäkkého smrekového dreva s priemerom okolo 25 cm s dĺžkou do 40 cm si vystačíte so strojom so štiepacím tlakom 4 tony. Ak chcete štiepať tvrdšie, napríklad bukové drevo, zaobstarajte si stroj so štiepacím tlakom 7 a viac ton. Vyššia štiepacia sila navyše umožní aj použitie tzv. krížového klinu, ktorý jedným pohybom poleno rozdelí na štvrtiny. 

Ako je to s bezpečnosťou?

  • Aj keď sú štiepačky vybavené obojručným ovládaním, čo znamená, že k ich spusteniu musíte oboma rukami stlačiť dva samostatné ovládacie prvky, je potrebné dodržiavať bezpečnostné pokyny dané výrobcom. 
  • Pri práci so štiepačkou sa nesmie v jej blízkosti pohybovať nikto ďalší, koho by štiepačka mohla poraniť, najmä deti.
  • Pri štiepaní môžu odletovať triesky, preto je nutné mať kvalitný odev, obuv a aspoň ochranné okuliare. Pri veľkých strojoch je lepšie použiť aj prilbu s ochranným štítom. Pracovné rukavice sú samozrejmosťou. 
  • Pri práci neustále sledujte stav stroja aj práve poštiepané drevo.
  • Ak by sa poleno nejako prehýbalo, prácu ihneď prerušte a upravte jeho polohu, inak by sa mohlo napružiť, vyletieť zo stroja a niekoho by mohlo poraniť.
  • Štiepačku vždy umiestnite na pevný a rovný podklad, aby sa nemohla prevrátiť
  • Pred prácou si vždy prečítajte používateľský návod, najmä bezpečnostné podmienky pre použitie stroja. 

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať