Ako vybrať sekeru?

13. 10. 2021

Ako vybrať sekeru?

Sekera je jedným z najstarších nástrojov, ktoré človek používa. Od doby, kedy prvý človek priviazal ostrý kameň k palici, aby tak získal výkonný nástroj na rúbanie stromov, sa v základnom tvare príliš nezmenila. Napriek tomu prešla dlhým vývojom od pracovného nástroja cez zbraň až k dnešným moderným sekerám.

Univerzálna sekera

Dnešná univerzálna sekera sa moc nelíši od sekery, ktorú používal váš dedo. Vlastne sa zmenilo len porisko, ktoré je pri modernej sekere z odolného kompozitu a je lepšie ergonomicky tvarované. Lepšie tak sadne do ruky. Univerzálna sekera je tiež relatívne ľahká a má štíhlu hlavu. Okrem štiepania menších polien sa preto  hodí napríklad aj na kempovanie. Ľahko s ňou priostríte kôl, ktorý potom rovnakou sekerou zatlčiete do zeme. Na rozštiepenie veľkých polien je však univerzálna sekera nevhodná.

Štiepacia sekera

Na veľké polená preto použite štiepaciu sekeru. Jej hlava je širšia a ťažšia než pri univerzálnych sekerách. Po stranách ostria býva vybavená širokými klinmi, ktoré umožňujú jednoduchšie rozštiepenie väčších polien. Štiepacie sekery majú aj dlhšie porisko. V spojení s vyššou hmotnosťou sa preto sekera zasekne s oveľa väčšou energiou než univerzálna sekera.

 

Kalač

Avšak ani štiepacia sekera si nemusí poradiť s dlhými odolnými polenami. Na takéto štiepanie je určený kalač. Je to veľká sekera s ťažkou hlavou o hmotnosti až niekoľko kilogramov. V prípade, že sa nepodarí poleno rozštiepiť seknutím, jeho mohutná hlava umožňuje zatlčenie kalača do polien pomocou kladiva.

Typ a veľkosť sekery vždy starostlivo vyberajte podľa toho, k čomu je primárne určená. Práca so zbytočne veľkou sekerou vás rýchlejšie unaví, čo v konečnom dôsledku zvyšuje pravdepodobnosť úrazu. Z rovnakého dôvodu udržujte sekeru ostrú, aby bolo štiepanie jednoduchšie.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať