Ako (ne)píliť motorovou pílou?

30. 07. 2021

Ako (ne)píliť motorovou pílou?

Základný princíp motorovej píly asi pochopí každý už len z pohľadu na ňu. Aj keď sa mnohým môžu zdať nasledujúce riadky nosením dreva do lesa, príspevky a otázky v rôznych diskusných fórach svedčia o tom, že niektorí majitelia reťazových píl majú len minimálne, alebo prakticky žiadne povedomie o tom, ako pílu používať bezpečne a ako jej zaistiť aspoň základnú starostlivosť a údržbu. 

Nie, určite si nebudeme vysvetľovať, ako správne odpíliť vyrastený strom. Takúto prácu vždy nechajte na skúseného odborníka, ktorý dobre vie, čo robí. Našťastie si spravidla drvivá väčšina ľudí zaobstará svoju prvú reťazovú pílu len preto, aby si narezali pár polien dreva na kúrenie. Avšak aj tu sa dá urobiť množstvo fatálnych chýb. 

Pravidelná kontrola píly

Asi nie je treba zdôrazňovať, ako nebezpečná môže reťazová píla byť. Pred každým pílením ju preto dôkladne skontrolujte. Pozrite, či nie sú niektoré jej časti uvoľnené, najmä či je dobre utiahnutá lišta a správne napnutá reťaz. Vyskúšajte či správne funguje bezpečnostná brzda, doplňte olej pre mazanie reťaze a preverte, či píla správne maže lištu a reťaz. To zistíte jednoducho tak, že krátko rozbehnete pílu napríklad nad stránkou starých novín. Ak maže správne, z reťaze na špičke píly budú odstrekovať drobné kvapky oleja. Píla, ktorá nemaže, rýchlo opotrebuje reťaz aj lištu. 

Reťaz udržiavajte ostrú

Nie je to žiadna veda, návod ako reťaz brúsiť býva uvedený v návode na používanie dodávanom spolu s pílou. Tupá reťaz zle píli, núti vás na pílu zbytočne tlačiť. Zbytočne tým zaťažujete motor, opotrebovávate lištu, pílenie je namáhavejšie a zdĺhavejšie, zároveň sa zvyšuje riziko, že tým ako na pílu tlačíte, budete mať problém ju bezpečne udržať, akonáhle prejde rezaným materiálom. Píla s dobre ostrou reťazou sa prereže drevom prakticky sama. 

Nastavenie karburátora nechajte na odborníka

Ak píla nedrží otáčky, zle štartuje, na voľnobeh motor zhasína, rozhodne sa nepokúšajte sami nastaviť karburátor. Túto prácu radšej prenechajte odborníkovi, ktorý vie, čo robí. Nie je nič neobvyklé, že píla potrebuje z času na čas trocha "doladiť". Predovšetkým nové píly, keď sa po nejakej dobe "zabehnú" môžu vyžadovať jemné nastavenie.

Nepodceňujte palivo

Dvojtaktný motor je poháňaný zmesou benzínu a oleja. Olej slúži na mazanie motora. Ak olej do benzínu zabudnete primiešať, s úplnou istotou sa motor zadrie behom niekoľkých sekúnd. Dodržiavajte pomer oleja a benzínu odporúčaný výrobcom píly. Zároveň vždy používajte len čerstvo namiešané palivo. Olej totiž v benzíne rýchlo degraduje. Ak si namiešate palivo do zásoby, už za 14 dní olej v benzíne citeľne stráca mazivosť. Po niekoľkých ďalších týždňoch už nemaže prakticky vôbec. Preto radšej vylejte nespotrebované palivo aj z píly, ak viete, že ju nebudete používať. 

Vždy používajte len čerstvo namiešanú palivovú zmes...

Pri práci buďte maximálne obozretný

Reťazová píla je v šikovných rukách dobrý sluha. Keď si pre prácu s pílou vypestujete základné návyky a za každých okolností budete maximálne obozretný, nemusíte sa píly báť. V prvom rade sa nikdy nepreceňujte, ak sa budete cítiť unavený, radšej prácu prerušte a oddýchnite si. Keď s pílou pracujete, dbajte na to, aby sa vo vašej blízkosti nikto zbytočne nezdržiaval, najmä potom deti. Nikdy nepíľte vrchnou stranou, ani špičkou lišty. Ak by sa reťaz v reze zahryzla, môžu dôjsť k tzv. spätnému vrhu píly. Píla je potom veľkou silou vymrštená do nahor, spravidla lištou proti ramenu alebo hlave obsluhy. Pílu vždy držte obomi rukami predpísaným spôsobom za obe madlá. Tak sa pri prípadnom spätnom vrhu uplatní bezpečnostná brzda. Ruka držiaca pílu za predné madlo totiž pohybe píly nahor zatlačí na páku brzdy a reťaz sa okamžite zastaví. Preto je funkčná bezpečnostná brzda tak dôležitým prvkom píly. 

Ak pílu držíte obomi rukami, pri spätnom vrhu vrchná strana ľavej ruky aktivuje bezpečnostnú brzdu...

Nezabudnite pri pílení na ochranné pomôcky

Často podceňované pri práci s pílou sú bezpečnostné pomôcky. Často vídame, ako niekto píli s pílou na záhrade len v papučiach a kraťasoch. Pocit, že na odrezanie jedného polienka do krbu stačí len dávať viac pozor na prácu sa už vypomstil nejednému človeku. Rozhodne sa oplatí chrániť si oči okuliarmi, alebo ešte lepšie celú tvár štítom. Asi nie je potrebné vysvetľovať, ako nebezpečné je, keď v rukách držíte naštartovanú pílu a do očí vám vletia piliny. Benzínové píly sú veľmi hlučné, preto majú význam aj chrániče sluchu, teda tzv. slúchadlá. Ak vám po práci bude pískať v ušiach, je to známka začínajúceho poškodenia sluchu. Aj kvalitné rukavice majú svoj zmysel a rozhodne sa vyplatia aj neprerezné nohavice a topánky. Tie sa dajú totiž v prípade nehody vždy kúpiť nové. 

Píľte jednoduchšie a bezpečnejšie

Na pílenie dreva si zaobstarajte aj kvalitnú kozu, do ktorej poleno stabilne upevníte. Pri pílení dobre upevneného dreva môžete stáť vzpriamene v stabilnej a bezpečnej polohe. Nepotrebujete nikoho ďalšieho, aby vám akokoľvek asistoval a pridržiaval pílené drevo. Najhoršie, čo môžete urobiť je, že sa budete snažiť píliť voľne položené drevo na zemi. V predklone nemáte pri práci takú stabilitu, budete nútený píliť nebezpečne špičkou píly a drevo vám bude uchádzať... Skrátka neustále budete niečím rozptyľovaný a nebudete sa môcť dostatočne venovať bezpečnej práci s pílou.

Ak sa naučíte s pílou pracovať správne a bezpečne, nájdete v nej zdatného pomocníka, ktorý vám ušetrí množstvo ťažkej práce. 

TIP: Pre stratové mazanie lišty a reťaze sú dnes používané ekologické oleje na biologickej báze. Taký olej sa v prírode rýchlo rozloží a neznečisťuje prostredie. Ak ho však v píle ponecháte niekoľko týždňoch, môže začať degradovať a stuhnúť. Môže tak upchať a zničiť olejové čerpadlo. Ak sa chystáte pílu na dlhší čas odložiť, vylejte z nej ekologický olej a prepláchnite ju napríklad ľubovoľným syntetickým olejom. Do olejovej nádrže ho stačí naliať nepatrné množstvo a následne pílu nakrátko pretočiť, aby sa syntetický olej nasal do čerpadla. Pri uložení píly vždy počítajte s tým, že z lišty a reťaze môže olej odkvapkávať. V niektorých prípadoch môže olej mierne presakovať aj čerpadlom, čo je ďalší dôvod, prečo olej pred skladovaním z píly vypustiť. 

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať