Ako bezpečne píliť s motorovou pílou?

14. 10. 2021

Ako bezpečne píliť s motorovou pílou?

Kedysi platilo pravidlo, že drevo zahreje dvakrát. Prvýkrát pri príprave, druhýkrát v kachliach. Od leta do zimy potom naši dedovia na drevenej koze s ručnou rámovou pílou porcovali guľatinu na polená, ktoré potom štiepali a ukladali do kôlní. Reťazovú pílu dnes nájdete v každej druhej domácej dielni. Je to výkonný pomocník, ktorý zvládne popíliť veľké množstvo dreva v porovnaní s rámovou pílou, a to za zlomok času.

Vlastne to nie je tak dávno, kedy s motorovou pílou pracovali iba školení a certifikovaní zamestnanci v štátnych lesoch a na stavbách. Obstarávacia cena motorovej píly sa často rovnala priemernému ročnému platu, a tak si ju mohol dovoliť naozaj len málokto. 

Dnes je reťazová píla dostupná prakticky každému za pár desiatok či stoviek eur. Dostupnosť však používateľom prináša nielen výhody, ale aj rôzne riziká. Často sa tak píla dostáva do rúk aj ľuďom, ktorí nemajú s jej používaním žiadne skúsenosti. V lepšom prípade to vedie k tomu, že pílu nesprávnym používaním poškodia. Čo však môže nastať v horšom prípade, pri nedodržaní základných pravidiel pre bezpečné používanie píly, nech si každý radšej domyslí sám.

Čo je teda nutné pre maximálnu bezpečnosť pri používaní reťazovej píly?

Píla musí byť vždy v stopercentnom stave

  1. Reťaz musí byť ostrá a správne napnutá. Voľná reťaz sa môže zošmyknúť z lišty a spôsobiť vážne poranenia. Tupá reťaz sa môže v dreve zaseknúť, pílenie s tupou reťazou je namáhavé, čo môže viesť k únave, nepozornosti a následnej chybe.
  2. Pri píle musí byť plné funkčná reťazová bezpečnostná brzda. Tá môže pri tzv. spätnom vrhu píly zabrániť veľmi vážnym, často až smrteľným poraneniam.
  3. Píla musí správne mazať lištu a reťaz. Ak píla nemaže, dochádza k zvýšenému namáhaniu reťaze a opotrebeniu lišty. Ak by reťaz v dôsledku namáhania praskla, môže spôsobiť vážne poranenia. 
  4. Ak pri doplnení oleja alebo paliva dôjde k pretečeniu, pílu starostlivo utrite a osušte. Mastné madlá znemožňujú pevné a bezpečné držanie píly.
  5. Motor píly musí byť správne nastavený. Na voľnobeh musí reťaz zastaviť. Píla musí ísť dobre do otáčok a otáčky držať. Ak by výkon píly kolísal, odvádzal by vašu pozornosť od bezpečného rezania.
  6. Nikdy nepoužívajte pílu, na ktorej sú uvoľnené kryty, madlá alebo iné časti. 

Bezpečné štartovanie

  1. Pílu nikdy neštartujte tam, kde ste doplňovali benzín. Ak by bol benzín rozliaty po zemi, mohol by sa vznietiť.
  2. Nikdy pílu neštartujte z ruky. Pri štartovaní musí ležať na rovnej ploche, špičkou nohy si stúpte do zadnej rukoväte a jednou rukou pílu pevne pridržte. Druhou rukou potom pílu pomocou lanka naštartujte. 

Pravidlá bezpečnej práce

  1. Používajte všetky nevyhnutné bezpečnostné pomôcky. Najmä si ochraňujte zrak okuliarmi, alebo bezpečnostným štítom. Ak by čokoľvek zasiahlo vaše oči, môže ich to nielen poraniť, ale zároveň to odvedie vašu pozornosť, čím môže dôjsť k ďalšiemu poraneniu pílou. Rovnako dôležitý je aj odev - majte na sebe dlhé nohavice, pracovné rukavice, pevné uzavreté topánky a dlhé rukávy. Oblečenie nesmie byť príliš voľné, aby ho píla náhodne nezachytila. Zároveň vás nesmie obmedzovať v pohybe. Chráni vás pred odlietavajúcimi predmetmi, ktoré vás môžu poraniť, alebo môžu pri nečakanom zásahu odviesť vašu pozornosť.
  2. Pri pílení stromov alebo opiľovaní vetiev je dôležitá aj pracovná helma
  3. Ak pracujete s benzínovou motorovou pílou, nepodceňujte ani chrániče sluchu (slúchadlá). Poškodenie sluchu hlukom postupuje pomaly, a tak sa mu nevenuje spravidla dostatočná pozornosť. Je však trvalé a s vekom sa môže zhoršovať.
  4. Ak pracujete s pílou, vždy zaistite, aby bol v dohľade niekto ďalší, kto v prípade potreby zaistí prvú pomoc a privolá lekára.
  5. Nikdy pílu nepoužívajte na mokrom a klzkom povrchu. Blato, sneh alebo ľad zvyšujú riziko pošmyknutia. Nie je potrebné zdôrazňovať, čo hrozí, ak na klzkom povrchu balansujete s naštartovanou pílou. Nepodceňujte ani čerstvú olúpanú kôru. Môže byť rovnako klzká ako ľad.
  6. Pílu používajte len tam, kde môžete pevne a bezpečne stáť. Udržujte okolo seba poriadok. Ak pílite väčšie množstvo palivového dreva, polená priebežne upratujte, aby ste na nich nešliapali.
  7. Pri akomkoľvek náznaku nebezpečenstva pílu okamžite vypnite.
  8. Nikdy nepíľte drevo, ktoré by mohlo obsahovať klince, skrutky, betón, kamene alebo iné skryté predmety, ako sú napríklad použité dosky a trámy zo stavby. Ak by ich reťaz zachytila, mohol by sa pretrhnúť a spôsobiť poranenia.
  9. Zvláštny pozor dávajte na spätný vrh! Pílou vždy píľte len v spodnej časti lišty čo najbližšie k telu píly. K spätnému vrhu dochádza najčastejšie, ak sa reťaz zasekne pri pílení špičkou, alebo vrchnou časťou lišty (spravidla pri opiľovaní vetiev a pod.). Píla je potom vrhnutá nahor, najčastejšie proti tvári obsluhy. Také zranenia bývajú smrteľné! Pílu preto vždy držte pevne obomi rukami, nepracujte v prílišnom predklone a udržujte brzdu reťaze funkčnú. Páka reťaze brzdy umiestnená pred predným madlom sa pri spätnom vrhu môže aktivovať o chrbát ruky držiaci predné madlo, a reťaz píly tak okamžite zastaví. Môže tým zabrániť fatálnemu zraneniu.

Takto teda naozaj nie!

Nepodceňujte ani údržbu a servis píly

  1. Bežnú údržbu uskutočňujte po každom pílení. Pílu vždy očistite a zbežne skontrolujte.
  2. Údržbu a servis uskutočňujte vždy len na vypnutej píle. Pri benzínovej píle radšej odpojte zapaľovaciu sviečku, elektrickú pílu vždy odpojte od siete a z akumulátorovej vyberte akumulátor.
  3. Servis uskutočňujte len v rozsahu, aký povoľuje výrobca. Pokročilé opravy a nastavenia vždy zverte kvalifikovanému servisu. Napríklad pre presné nastavenie karburátora je nutné špeciálne náradie a otáčkomer. Píla, pri ktorej sú zle nastavené otáčky, môže byť nebezpečná.
  4. Pravidelne kontrolujte funkčnosť bezpečnostnej brzdy reťaze.
  5. Kontrolujte tesnosť viečka palivovej nádrže. Unikajúci benzín môže spôsobiť požiar.
  6. Rovnako tak pravidelne kontrolujte funkčnosť zachytávača reťaze.

Práca s pílou vo výškach bez istenia?

Pri práci s pílou používajte najmä zdravý sedliacky rozum. Naučte sa predvídať možné scenáre následkov všetkého, čo sa s pílou práve chystáte urobiť, a vždy radšej počítajte s tým najhorším možným. Najčastejšou príčinou úrazov je precenenie vlastných skúseností, ktoré vedie k strate bdelosti. Ak pri dlhšej práci začnete mať pocit, že vám práca ide od ruky, je najvyšší čas si urobiť prestávku.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať