Ako prežiť tropické horúčavy? Ochlaďte svoj domov!

20. 06. 2023

Ako prežiť tropické horúčavy? Ochlaďte svoj domov!

Nadchádzajúce letné mesiace prinášajú so sebou nielen radosť z teplého počasia, ale tiež pomerne často extrémne horúčavy. V týchto obdobiach je teda dôležité udržať si príjemné a chladné prostredie, najmä doma alebo v kancelárii, kde trávime väčšinu času. Našťastie existuje niekoľko zariadení, ktoré nám môžu v tomto ohľade pomôcť. Aké sú ich možnosti, výhody a nevýhody?

Zdraviu prospešné ventilátory s ionizátorom

Klasický ventilátor pozná asi každý. Lopatkami rozprúdi v miestnosti vzduch a svieži vánok prinesie osvieženie a zmierni pocit tepla. Ventilátor ale nedokáže vzduch ochladiť. V najväčších horúčavách je preto dôležité obmedziť vetranie a teplo nepúšťať do miestnosti. Niektoré moderné ventilátory môžu byť vybavené ionizátorom. Ten nabíja vzduch zdraviu prospešnými zápornými iónmi. Záporné ióny podporujú imunitný systém a znižujú výskyt voľných radikálov. Vďaka ionizátoru docielite lepšiu psychickú pohodu, lepšiu sústredenosť a zvýšenie výkonnosti. Záporné ióny uľahčia dýchanie, znížia pocit únavy a zaistia pokojný spánok. 

Mobilná klimatizácia v miestnosti

Energeticky úspornejšie ochladzovače vzduchu

Ochladzovače vzduchu ponúkajú pokročilejšie možnosti regulácie teploty a zvlhčovania vzduchu. Tieto zariadenia využívajú princíp odparovania vody na ochladzovanie vzduchu. Zariadenie obsahuje vodnú nádrž a súbor chladičov alebo plátien zvlhčených vodou. Vzduch prechádza cez tieto zvlhčovacie jednotky, kde sa voda odparuje do vzduchu. Pri procese odparovania dochádza k zníženiu teploty vzduchu, pretože pre premenu vody na paru je potrebné absorbovať teplo z okolia. Účinnosť je často tiež možné zvýšiť vložením kaziet s ľadom do zásobníka s vodou. Ochladzovače vzduchu sú energeticky úspornejšie ako klimatizácie a môžu byť ideálnou voľbou pre tých, ktorí preferujú prírodnejšie spôsoby ochladzovania. Niektoré ochladzovače vzduchu môžu byť tiež vybavené ionizátorom pre zlepšenie kvality vzduchu v miestnosti. 

Mobilná klimatizácia HECHT

Dokonalá kontrola nad teplotou vďaka mobilným klimatizáciám

Mobilné klimatizácie poskytujú ešte väčšiu kontrolu nad teplotou vzduchu. Tieto jednotky majú vlastný chladiaci systém, ktorý dokáže regulovať teplotu a vlhkosť v miestnosti. Mobilné klimatizácie sú ľahko prenosné a môžu byť inštalované v rôznych miestnostiach podľa potreby. Teplo zo vzduchu je odobraté pomocou výmenníka a je odvádzané pomocou vzduchovej hadice von. Hadica sa spravidla umiestni do pootvoreného okna, preto je dôležité spoločne s mobilnou klimatizáciou zaobstarať aj okennú tesniacu sadu, ktorá zabráni prenikaniu horúceho vonkajšieho vzduchu do miestnosti. Nevýhodou klimatizácií je, že sú pomerne energeticky náročné a celodenná prevádzka sa za súčasných cien elektrickej energie nemusí vyplatiť. Na druhej strane v prípade, že máte na dome solárne panely, môžete práve za slnečných dní využiť prebytky energie k prevádzke klimatizácie. 


Prečítajte si tiež:

Výhody mobilných klimatizácií

Prečítať

Okrem využitia týchto zariadení je tiež dobré pamätať na niekoľko ďalších tipov, ako udržať prostredie príjemne chladné. Zatváranie okien a žalúzii behom najteplejších hodín dňa môže pomôcť obmedziť prenikanie horúceho vzduchu dovnútra. Používanie izolačných materiálov na oknách alebo tieniacich fólií môže tiež znížiť priame slnečné žiarenie.

Pripravte sa na príchod tropických horúčav včas. Každé zariadenie má svoje výhody a vybrať správne závisí na individuálnych potrebách, preferenciách a priestorových podmienkach. 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať