Nečakajte, kým zima udrie!

03. 11. 2020

Nečakajte, kým zima udrie!

Na dlhodobú predpoveď počasia sa určite nemožno naplno spoliehať. Niekto verí pranostikám, iní predpovedajú zimu podľa toho, ako sa na ňu pripravuje príroda. Nenechajte sa zaskočiť tuhou zimou!

Nečakaná nádielka snehu je pre väčšinu ľudí iba nepríjemnosťou, s ktorou sa musia vysporiadať. Ak žijete na mieste, kde vám pred domom pravidelne odŕňajú sneh, môže byť ručné odhadzovanie snehu od vchodových dverí k bránke z času na čas chápané ako dobrá ranná rozcvička. Akonáhle však sneží niekoľko dní po sebe, svieža ranná rozcvička sa premení na nepríjemnú nočnú moru. Ešte horšie to je vtedy, ak musíte pravidelne odhŕňať ďalšie prístupové a príjazdové cesty. Prácu možno uľahčiť použitím vhodnej techniky.

So snehovou frézou ide práca bez väčšej námahy niekoľkonásobne rýchlejšie, než namáhavé ručné odhadzovanie lopatou či odhŕňačom. Na to, aby ste upratali pár štvorcových metrov od dverí k bránke a od garáže k bráne spravidla nie je nutné obstarávať mohutný motorový stroj. Vystačíte si aj s jednostupňovou snežnou frézou, ktorá môže byť elektrická alebo dnes už aj akumulátorová. Tieto frézy majú veľkú výhodu, že nie sú tak hlučné ako motorové frézy a vyžadujú len minimálnu údržbu. Dobre si poradia spravidla až s 25 cm hlbokou vrstvou snehu. Sneh však nesmie byť ušliapaný. 

Elektrická fréza v prevádzke

Ak žijete na miestach, kde je snehová nádielka pravidelnejšia, odporúčame siahnuť po motorovom dvojstupňovom stroji. Oceľový šnek dvojstupňovej frézy sa dokáže zakusnúť aj do tvrdého zľadovateného snehu. Dvojstupňové snežné frézy sú navyše vybavené pojazdom, nemusíte sa teda namáhať ich tlačením. Dobre vybavené modely fréz môžu mať aj niekoľko stupňov rýchlosti vpred aj vzad. Pri najlepšie vybavených modeloch si môžete dopriať aj elektrický štartér, svetlomet alebo vyhrievané madlo. 

Benzínová dvojstupňová fréza v prevádzke

Na miestach, kde je potrebné upratovať väčšie zasnežené plochy len z času na čas by sa mohlo zdať, že obstaranie jednoúčelovej motorovej snehovej frézy je luxus, pretože stroj zostane po väčšinu roka nevyužitý. V takomto prípade určite stojí za úvahu rotačná kefa, ktorú je možné rýchlo prestavať na snehovú frézu. Rotačnú kefu je možné využívať počas celého roka na zametanie nečistôt, na jeseň na zmetanie popadaného lístia a navyše ju možno vybaviť zásobníkom, do ktorého bude zmetený odpad a lístie zachytávať. Rotačná kefa si dobre poradí aj s menšou vrstvou snehu, prípadne ju možno osadiť radlicou na odhŕňanie. Ak napadne naozaj dosť snehu, v momente kefu od stroja odpojíte a nahradíte ho plnohodnotnou dvojstupňovou snehovou frézou. Tá si jednoducho poradí aj s hrubou vrstvou zhutneného snehu. A ak uznáte za vhodné, opäť behom chvíle stroj osadíte kefou, ktorou jednoducho z povrchu vymetiete aj posledné zbytky snehu tak, ako by to žiadna fréza nedokázala.

Rotačná kefa prerobená na snežnú frézu

Vybrané modely rotačných kief je možné osadiť aj výkonnou dvojstupňovou snehovou frézou. Samotnú kefu je možné doplniť aj o kontajner na zber zmeteného odpadu alebo lístia, prípadne osadiť radlicou na odhŕňanie snehu. 

Späť na predchádzajúcu stránku

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať