Kam s pohrabaným lístím? Za pálenie hrozia vysoké pokuty!

29. 09. 2022

Kam s pohrabaným lístím? Za pálenie hrozia vysoké pokuty!

Ak máte na záhrade stromy a kríky, na jeseň musíte pohrabať lístie. A že ho niekedy môže byť naozaj dosť... Lenže kam s ním?

Keď lístie nepohrabete, trávnik pod ním trpí nedostatkom svetla a kyslíku a čoskoro začne odumierať. V lístí môžu zároveň prezimovať škodcovia a choroby, ktoré v ďalšom roku zamoria vašu záhradu.

Ak je lístie zdravé, môžete ho kompostovať, problém však je, že sa rozkladá pomerne dlho. Proces možno urýchliť tým, že lístie podrvíte na drobné kúsky. To možno urobiť tak, že lístie pozbierate kosačkou, ktorá ich svojimi nožmi rozmulčuje. Lenže s kosačkou sa nedostanete na všetky miesta na záhrade. V takom prípade je dobré použiť vysávač na lístie, ktorý je vybavený mulčovacím nožom. Jedná sa vlastne o oceľový nôž, ktorý je umiestnený nad ventilátorom a nasávané lístie podrví na drobné kúsky. Výhodou je nielen to, že lístie rýchlejšie zhnije, zároveň sa pomleté lístie efektívnejšie plní do zberného vaku vysávača, a tak ho nemusíte tak často vysypávať. 

Detail drviaceho noža vo vysávači HECHT 9440

Kompostovať však môžete iba zdravé lístie. Ak by ste kompostovali lístie napadnuté hubami a chorobami, zamorili by ste si kompost a choroby by ste si s ním rozniesli po záhrade. Choré lístie je preto najlepšie odviezť do kompostárne. V tej totiž kompostovanie prebieha pri teplotách, akých nie je s malým množstvom kompostu doma možné dosiahnuť. A práve vysoké teploty spoľahlivo zničia všetky zárodky chorôb, plesní aj škodcov.

A ako je to s pálením lístia?

Podľa zákona o odpadoch je lístie považované za biologický odpad, ktorý sa nesmie páliť (podobne ako suchá tráva, zbytky rastlín, vetvy a pod.). Pokuta môže byť až 1500 € a v prípade, že by sa jednalo o právnickú osobu, môže to byť dokonca až 16 000 €!). Pálením lístia si pravdepodobne znepriatelíte aj susedov. Pri pálení lístia sa do vzduchu uvoľňuje množstvo škodlivín, oxid uhoľnatý, oxid dusný a ďalšie nebezpečné toxíny, ktoré poškodzujú nervový a imunitný systém človeka a majú aj rakovinotvorné účinky. V neposlednej rade je tiež dôležité myslieť na možnosť vzniku požiaru. Rozpálené lístie môže vietor ľahko rozfúkať do širokého okolia.

Keď nemáte možnosť lístie kompostovať, potom je najjednoduchšou cestou navštíviť obecný úrad a informovať sa o možnostiach zvozu biologického odpadu.

Autor: PST

 

Súvisiace kategórie:

VYSÁVAČE NA LÍSTIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať