Jesenní pomocníci v záhrade

13. 10. 2022

Jesenní pomocníci v záhrade

Na jeseň je na záhrade kopec práce. Zbierame posledné plodiny, prerezávame niektoré dreviny, upratujeme popadané lístie, skrátka pripravujeme záhradu na zimu.

Pritom všetkom vzniká množstvo odpadu, ktorý je treba nejakým spôsobom spracovať. Problém je, že lístie a vetvy nemôžeme dať len tak do kompostu. Lístie sa rozkladá pomerne dlho a vetvy by hnili aj niekoľko rokov. Avšak spáliť ich, alebo nechať odviezť by bola večná škoda. 

Proces tlenia lístia možno urýchliť tak, že ho podrvíme. S voľných plôch možno lístie pozbierať kosačkou, ktorá ho predtým než ho zoberie do koša svojimi nožmi pomelie na malé kúsky. V správne založenom komposte, do ktorého majú prístup dážďovky a ďalšie užitočné červíky sa takto spracované lístie rozloží najdlhšie do roka. Je však nutné kompostu dávať len lístie, ktoré nie je napadnuté chorobami.

Problém je, že s kosačkou sa nedostanete na všetky miesta na záhrade. V takom prípade pomôže vysávač lístia. Väčšina vysávačov je totiž vybavená mulčovacím nožom, ktorý lístie po nasatí podobne ako kosačka pomelie na malé kúsky. Má to hneď dve výhody. Jednak sa do vaku vysávača zmesti pomletého lístia oveľa viac, než keby sa plnil celým našuchoreným lístím, a tak nemusíte vak tak často vysypávať, a zároveň ako sme už povedali, pomleté lístie sa jednoduchšie kompostuje. 

Ako spracovať vetvy a niektorý ďalší odpad?

Hrubšie vetvy sa hodia do kachlí alebo krbu, tie tenšie môžete spracovať v drviči alebo štiepkovači. Drvič svojim nožom vetvy podobne ako strúhadlo na kapustu nastrúha na drobné kúsky. Tie možno použiť do kompostu, využitie nájdu aj ako mulč do záhonov a pod kríky.

Štiepkovač zase drví vetvy pomocou ozubeného kolesa. Na jeseň s nim okrem vetiev drvíme aj zaschnuté stonky slnečníc, maliník alebo dlhé šľahúne z postrihaných ostružín. Drť možno použiť ako mulč a často putuje aj do kompostu.

Nožová hlava drviča Ozubená hlava štiepkovača

Podrvené vetvy sa síce rozkladajú pomerne dlho, v záhone v pridanom komposte však ich drobné zbytky nevadia. Naopak pôdu zľahčujú a prevzdušňujú.

Čo s minuloročným kompostom?

S tým, ako spracujeme množstvo odpadu je treba uvoľniť si preňho v kompostéri miesto. Vyzretý starý kompost môžeme zaryť do záhonov. Kto to teda skúšal pomocou rýľa, toho možno pri čítaní týchto riadkov zaboleli kríže. Ak neobrábate malé pole, v bežných záhonoch si vystačíte aj s menším elektrickým kultivátorom. Porýľovať a prekypriť záhon s ním zvládnete za zlomok času a kompost alebo hnojivo do pôdy zamiešate dokonale rovnomerne. 

S menšími záhonmi si ľahko poradí aj akumulátorový kultivátor HECHT 7025

 Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať