Čo so záhonmi, keď pozbierame posledné plody?

27. 08. 2021

Čo so záhonmi, keď pozbierame posledné plody?

Tohtoročná sezóna sa pomaly blíži ku koncu a záhony postupne vydávajú svoje posledné plody. Akonáhle pozbierate ten posledný, je čas záhony starostlivo pripraviť na ďalšiu sezónu.

Záhony je potrebné zbaviť buriny a vytrhať staré rastliny, ktoré už nerodia. Rovno môžeme zapracovať kompost, aby boli záhony na jar pripravené pre novú sadbu a siatie. S rýľom, motykou a hrabľami teda opäť mnohých čaká zdĺhavá a namáhavá drina. 

My ostatní, ktorí sme pochopili výhody kultivátorov, budeme mať svoje záhony pripravené za pár minút, a to naviac spôsobom, akého nie je možné s ručným náradím nikdy dosiahnuť. 

V malých záhonoch sa skvele pracuje s akumulátorovými alebo elektrickými kultivátormi. Sú ľahké, obratné, jednoducho sa ovládajú, a tak nie je problém ich používať ich aj v skleníku. Rotujúce radličky rozrušia zeminu v záhone do hĺbky aj viac než 20 cm. Perfektne ju premieša aj s pridaným kompostom alebo hnojivom. Ideálny je samozrejme dobre vyzretý kompost, ktorý si pripravíte vo vlastnom kompostéri, alebo hnoj, najlepšie konský alebo králičí.

Ak máte ťažkú, ílovitú pôdu, stačí pridať piesok, ktorý pôdu odľahčí. Kultivátor pôdu s pieskom dokonale premieša a budúci rok sa môžete tešiť na kvalitnejšiu pôdu.

Na jar už stačí záhon opäť prekypriť kultivátorom, urovnať povrch hrabľami, nechať ho 2-3 týždne sadnúť a môžeme sadiť a siať. 

Ak stále váhate, či sa kvôli pár malým záhonom a skleníku pre trochu zeleniny oplatí malý elektrický kultivátor, verte, že kto ho raz vyskúšal, tak už na rýľ ani motyku nesiahne. Ak vám vyložene nejde o ušetrený čas a drinu, už len kvôli kvalite kyprenia a spôsobu zarývania kompostu a hnojív sa kultivátor rozhodne oplatí. Rovnomerne premiešané živiny v pôde sa pozitívne odrazia na kvalite ďalšej úrody. 

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať