Ako zabezpečiť chatu alebo chalupu?

17. 10. 2022

Ako zabezpečiť chatu alebo chalupu?

S jeseňou prichádza obdobie, kedy mnohí na dlhšiu dobu opúšťajú chaty a chalupy. Tie sa potom stávajú terčom pre útoky nenechavcov. Ako sa proti tomu účinne brániť?

Pravdupovediac žiadna stopercentná obrana neexistuje. Niekoho by síce mohlo napadnúť vybaviť chatu nejakým nástražným zariadením, to však odporuje nielen zákonom, ale aj zdravému rozumu. Známy je dokonca prípad, kedy majiteľ chaty potom, čo bola opakované vykrádaná umiestnil za dvere kušu, ktorá sa spúšťala pri otvorení dverí. Zhodou okolností potom kuša poranila hasiča, ktorý v chate zasahoval pri požiari.

Problémom je, že niektoré chaty sú často na samote v odľahlých oblastiach, kde zlodejov nikto nebude rušiť. Tí majú potom dostatok času k tomu, aby prekonali aj ten najlepší zámok.

Prvou zásadou je, z dohľadu odstrániť všetko, čo by mohlo zlodejov prilákať. Na záhrade nenechávajte žiadnu záhradnú techniku, náradie, gril a radšej ani záhradný nábytok. Ak chata nemá okenice, pri pohľade oknom dovnútra nesmie byť vidieť nič, čo by mohlo vzbudzovať záujem. Možno si poviete, že po starom rádiomagnetofóne dnes nikto netúži, nájde sa ale zúfalec, ktorý ho rád vymení za krabicu vína. Oprava rozbitého okna potom vyjde paradoxne drahšie, ako hodnota odcudzených vecí. Na záhrade nenechávajte ani náradie alebo odpad, ktorý by mohli zlodeji použiť na vypáčenie dverí alebo okien. Taký rebrík alebo železná tyč môže byť pre zlodeja pozvánkou.

Na záhrade nenechávajte nič, čo by mohlo zlodejov prilákať

Druhou zásadou je dobre zabezpečený pozemok. Diera v plote alebo odomknutá bránka môže nalákať nenechavcov, ktorý by sa inak ani neobťažovali preliezať plot.

Na objekte, ktorý je na samote nemá žiadny zmysel inštalovať ani alarm. Ak máte chalupu na dedine, kde v okolí trvalo žijú susedia, môže mať alarm zmysel len v prípade, že je spoľahlivý a nebude sa spúšťať vždy, keď s oknami zatrasie nárazový vietor. Zbytočne pípajúci alarm susedov len podráždi a po čase naňho budú reagovať iba sťažnosťami. Zlodeji navyše dobre vedia, že dnes zvuk alarmu nikoho príliš nevzrušuje, a tak ich alarm neodradí.

Diskutovať sa dá aj o viditeľne umiestnených bezpečnostných kamerách. Ak by sa jednalo len o repliky, ktoré majú zlodejov odradiť, môžu mať v niektorých prípadoch úplne opačný efekt. Kamera môže vzbudiť dojem, že sa v objekte nachádza niečo cenné, a tak môže prilákať záujem zlodejov. Ak teda chcete kameru inštalovať, má zmysel len v prípade, ak je naozaj funkčná. 

Ak nechcete investovať do kamery a doma sa povaľuje starší chytrý telefón, môžete ho využiť namiesto kamery. Dnes sú voľne dostupné rôzne aplikácie (napr. Security Cam), ktoré zo starého telefónu urobia bezpečnostnú kameru. Nastaviť možno napríklad sledovanie pohybu v zvolenej zóne, kedy vám telefón pošle správu o narušení, na diaľku môžete sledovať, čo sa pred kamerou deje a pod. Podmienkou však je, že telefón musí mať dostupný internet a ak má fungovať dlhšie, než pár hodín musí byť trvalo pripojený k nabíjačke. Pri niektorých aplikáciách je záznam ukladaný na server, prípadne vám príde pri narušení do vášho telefónu. Zlodejovi preto nepomôže ani keď telefón, ktorý funguje ako kamera odcudzí alebo poškodí.

Dobre zaistite okná aj dvere. Úplne ideálne sú mreže. Ich prekonanie dá každému zlodejovi zabrať, a tak si dobre rozmyslí, či mu to úsilie stojí za to. Lenže nie každý na dome mreže chce.

Ak máte okenice, musia byť dostatočne pevné a dobre zaistené. Nevýhodou okeníc je, že keď sú zatvorené, dávajú navonok jasný signál, že je objekt opustený. Krehučké okenice vyrobené z tenkých palubiek preto môžu byť skôr na škodu. Môžete tiež zvážiť bezpečnostné fólie. Správna fólia môže urobiť dostatočne hrubé sklo umiestnené v kvalitnom ráme prakticky nerozbitným. Ak je navyše objekt osadený nenápadnými bezpečnostnými dverami, zlodej nemá šancu odhadnúť, či je opustený. Na trhu sú tiež dostupné simulátory televízie. Ich princíp je veľmi jednoduchý. V nastavený čas spúšťajú LED diódy, ktoré menia náhodne farbu svetla a pri pohľade zvonku na okno to vyzerá, ako keby bola v miestnosti zapnutá televízia. Ich príkon je iba 2-3 W, nemusíte sa teda báť, že by sa ich prevádzka nejak predražila.

Ak máte na chalupe nejaké cennejšie predmety a elektroniku, nie je od veci si zaobstarať fotodokumentáciu a opísať výrobné čísla. V prípade vylúpenia môžu fotografie výrazne pomôcť polícii s dolapením a usvedčením páchateľa.

 

Autor: TP

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať