Ako efektívne upratať veľké plochy?

13. 10. 2021

Ako efektívne upratať veľké plochy?

Aj keď upratovať je nutné po celý rok, ak pominieme upratovanie snehu, najviac práce býva na jeseň. Ulice, chodníky a záhrady sú plné popadaného lístia, do ktorého sa síce môžeme pustiť s hrabľami alebo metlou, avšak potom je to zdĺhavá a namáhavá práca. Navyše lístie ponechané na chodníku alebo na ceste môže byť aj nebezpečné. Mokré lístie býva klzké a každoročne preto býva príčinou úrazov.

V bežnej záhrade nám s lístím pomôžu stále obľúbenejšie vysávače a fukáre. Aj ten najobyčajnejší elektrický fukár lístie nafúka na hromadu efektívnejšie a rýchlejšie, než by ste to isté dosiahli s hrabľami. Vysávač naopak lístie nasaje a podrví do vaku, z ktorého ich jednoducho vysypete napríklad do kompostéru.

Ak potrebujete upratať lístie z väčších spevnených plôch, ako sú chodníky, cesty alebo napríklad parkovisko, najvhodnejší pre vás bude zametací stroj - rotačná kefa. Na jeden záber zvládne podľa typu zmiesť lístie a neporiadok z pruhu širokého až 100 cm. Lístie buď hrnie pred sebou na hromadu, alebo ho možno doplniť o zberač, do ktorého bude lístie zbierať. Dostupné sú aj multifunkčné stroje, na ktorých v zime kefu vymeníte za plnohodnotnú dvojstupňovú snežnú frézu. Nižšiu vrstvu čerstvého snehu ale môžete zmiesť aj kefou.

Ak sa staráte o veľkú trávnatú plochu, asi na ňu sotva využijete rotačnú kefu. Popadané lístie rýchlo upracete veľkým motorovým vysávačom s pojazdom. Hubica takého vysávača môže zabrať až 60 cm široký pás lístia. Na upratovanie lístia v miestach, kam vysávač neprejde je možné využiť hubicu s madlom pripojenou na ohybnej hadici. Profesionálne vysávače môžu byť vybavené aj drvičom vetiev. S jediným strojom tak ľahko upracete lístie z trávnatých plôch aj horšie dostupných miest a zároveň rovno pozbierate a podrvíte vetvy popadané zo stromov. Všetko je zbierané do veľkého 130 litrového koša, v ktorom tento hodnotný materiál jednoducho dopravíte na kompost. 

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať