Pripravte elektrobicykel na sezónu

13. 04. 2022

Pripravte elektrobicykel na sezónu

Privítajte pekné počasie zo sedla elektrobicykla. Či už vlastníte outdoorový alebo mestský, nezabudnite ho na sezónu poriadne pripraviť. Nejde len o jeho celoročnú spoľahlivosť, ale tiež o vašu bezpečnosť. Pretože iba správne nastavený a celkovo skontrolovaný elektrobicykel vám zaistí naozajstné potešenie z jazdy bez akýchkoľvek problémov. 

Aby elektrobicykel perfektne "šliapal" od jari až do jesene, nemali by ste zabudnúť na základný servis. Môžete ho uskutočniť sami, ak ale nie ste technicky zdatný, zverte váš bicykel radšej do rúk profesionálneho cykloservisu.

1. Vyčistenie a premazanie elektrobicykla

Ak ste tak neurobili už na jeseň, najskôr bicykel starostlivo umyte. Najcitlivejšie voči bicyklu, ale aj najefektívnejšie je použiť vodu so saponátom a handru. Špinu z reťaze môžete vydrhnúť nejakou malou kefkou (napríklad nejakou starou zubnou) a následne reťaz poriadne premažte. Dôkladne sa venujte tiež odstráneniu všetkých nečistôt z prehadzovačky. Nezabudnite rovnako dobre premazať všetky pohyblivé spoje, ložiská a lanká.

2. Skontrolujte brzdy

Najdôležitejší krok predsezónnej prípravy bicykla je kontrola bŕzd. V rámci ich kontroly sa na bicykli opatrne prejdite na krátku vzdialenosť po rovine, pričom skúste citlivo a pozvoľna dobrzdiť ako na zadnú, tak aj prednú brzdu. Zamerajte sa aj na stav brzdových doštičiek.

3. Dotiahnite skrutky

Skontrolujte a dotiahnite všetky skrutky, záležať si dajte hlavne na tých, ktoré držia pedále, riadidlá či kľuky na stredovej osi, brzdové a riadiace páky. Pri skladacích elektrobicykloch potom uskutočnite starostlivú kontrolu dotiahnutia skrutiek skladacích mechanizmov.

4. Kontrola pneumatík

Skontrolujte pneumatiky a ráfiky. Pri pneumatikách sa zamerajte na to, či nejavia známky poškodenia. Nezabudnite tiež na duše - možno ich bude potrebné dofúkať. Ideálne je doplniť vzduch deň predtým, ako chcete prvýkrát vyraziť na dlhšiu trasu, a na druhý deň sa pozrite, či nedošlo k úniku vzduchu. Ak duša sfúkla alebo je prasknutá, radšej ju vymeňte.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať