Leto na baterky ešte raz

13. 06. 2022

Leto na baterky ešte raz

V minulom článku sme vám predstavili skúter, ktorý možno pri troche dobrej vôle naložiť aj do osobného auta. Dnes sa pozrieme na elektrobicykle. 

Prepravovať jazdný bicykel autom nie je problém. Na trhu si môžete vybrať z rôznych nosičov, ktoré pripevníte na strechu aj na guľu ťažného zariadenia. Prepravovať na nich môžete ľubovoľný bicykel, má to však aj pár háčikov. Možno vás prekvapí, že dva bicykle na streche zvýšia spotrebu auta o viac ako 40 %. Pri dnešných cenách paliva sa tak preprava bicyklov na dlhšiu vzdialenosť môže pekne predražiť. Ak je napríklad priemerná spotreba vášho auta 6,5 l na 100 km, s dvoma bicyklami na streche porastie o 2,5 litra.

Ak si myslíte, že pri nosičoch na ťažnom zariadení je tomu inak, máte síce pravdu, ale aj v tomto prípade bude priemerná spotreba vyššia približne o 20 %.

Dôležité je tiež myslieť na to, že bicykel pripevnený na aute láka zlodejov. Keď sa im nepodarí prekonať zámok na nosiči a odcudziť celý bicykel, často z neho ukradnú aspoň príslušenstvo alebo ho pri nevydarenom pokuse o krádež zničia. Možno vás tiež napadne: "Kiežby sa dal bicykel zamknúť do auta..."

Ak sa budete ochotný zmieriť s istým kompromisom, bicykel sa do kufra zmestiť môže. Elektrobicykel HECHT COMPOS je totiž možné zložiť do kompaktných rozmerov jednoduchým uvoľnením troch páčok. Aj keď sa jedná o "skladačku", je už od výroby plne vybavená a menším handicapom sú vlastne len 20" kolesá. Tie nie sú úplne ideálne do zložitejšieho terénu, avšak na cestách, cyklochodníkoch a v ľahkom teréne rozdiel medzi klasickým bicyklom a skladačkou registrovať príliš nebudete. Vyšší valivý odpor menších kolies navyše v tomto prípade z väčšej časti eliminuje aj elektromotor, ktorý vám pri šliapaní bude pomáhať. 

 

HECHT COMPOS BLACK HECHT COMPOS BLACK XL

Ak by ste sa predsa len z času na čas chceli púšťať do trochu zložitejšieho terénu, HECHT COMPOS je k dispozícii tiež v prevedení XL, so širokými Fat-Bike - Snow-Bike pneumatikami, ktoré sa nezabárajú v mäkkom teréne a lepšie pohltia aj menšie nerovnosti, ako sú korene stromov a pod.

V zloženom stave je COMPOS naozaj "compactný"

COMPOS síce nenadchne cyklistov srdciarov, ale pre všetkých ostatných, ktorí vyrážajú na výlety len rekreačne a chcú s bicyklom cestovať autom po svete, môže byť COMPOS skvelou voľbou. Pohodlne ho zamknete do auta, keď budete nocovať v kempe. Prekážať nebude ani v izbe v penzióne. Nabitý je za pár hodín a keď nebudete energiou zbytočne plytvať, prejdete na nabitú batériu až 60 km.

Lítiová batéria nie je práve lacná a tak by bolo hlúpe, aby nebola zabezpečená proti zlodejom, keď sa zastavíte niekde na obed a bicykel necháte v stojane pred reštauráciou. COMPOS ju má zasunutú vnútri rámu, nie je teda vidieť a zlodejov nebude zbytočne láka. Vysunúť sa dá, len keď bicykel zložíte, avšak je na to potrebný kľúčik, pretože je zamknutá v ráme zámkom. Nabíjať ju možno aj mimo bicykel. Na dovolenke tak môžete bicykel napr. nechať v aute a batériu samostatne nabíjať napríklad v hotelovej izbe.

 

Batéria je skrytá v ráme a navyše uzamknutá na kľúč

Ako už sme spomínali, bicykel je od výroby plne vybavený. Dokúpiť si tak snáď môžete len držiak a fľašu na nápoje. Bicykel má predné aj zadné svetlo, blatníky, odrazky, zvonček a ako bonus aj nosič. Nie je nič horšie, než mať počas horúceho letného dňa spotený chrbát pod batohom, v ktorom si nesiete občerstvenie a ďalšie nevyhnutné veci. To potom každému rýchlo dôjde, aké výhody nosič prináša.

HECHT COMPOS samozrejme nie je bicykel iba na dovolenku a výlety. Uplatnenie nájde aj ako mestský bicykel, kedy na ňom môžete jazdiť v meste denne do práce a vďaka tomu, že ho možno zložiť, si ho zoberiete pokojne aj výťahom do kancelárie, alebo domov do bytu. Rovnako dobre vám ale poslúži aj na vidieku.

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE PRODUKTY


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať