Zobraziť kategórie

Najčastejšie otázky k drvičom vetiev

✅ Drvič alebo štiepkovač?

✅ Aký stroj vybrať?

✅ Čoho sa pri práci vyvarovať?

✅ Ako sa o drvič starať?

Drvič alebo štiepkovač?

Hneď na začiatku by sme si mali vysvetliť, že na drvenie vetiev zo záhrady sa dnes využívajú dva typy strojov: drvič a štiepkovač. Aj keď oba stroja plnia podobnú funkciu a väčšina užívateľov ich bežne označí za drvič, každý z nich pracuje trochu inak. 

Drvič je vybavený rotujúcim tanierom s jedným alebo viacerými nožmi. Nože potom postupne z vetiev vysokou rýchlosťou odrezávajú drobné časti, ktoré je možné využiť na mulčovanie záhonov, je ich možné použiť aj do kompostu, kde sa rýchlo rozložia. Nožové drviče si relatívne dobre poradia aj s čerstvými vetvami. Spravidla si ľahko poradia aj s vetvami s priemerom 4 cm, výkon motora drviču by však nemal byť nižší ako 2 kW. Nože drviču je nutné udržiavať ostré. Na drvenie materiál nie je dobré prehnane tlačiť, inak sa nože rýchlo tupia a zároveň môže dôjsť k zahlteniu nožovej hlavy. Vzhľadom k jednoduchej konštrukcii sa jedná v zásade o spoľahlivé stroje, musia však byť osadené kvalitnými oceľovými nožmi. Aj tak je však nutné mať na zreteli, že nože vysokou rýchlosťou narážajú do materiálu, čo dokáže časom otupiť aj najkvalitnejšiu oceľ. Občasnej výmene nožov sa tak nevyhnete. Ako nože narážajú do vetiev, vzniká hluk a vibrácie, ktoré môžu byť pre niektorých nepríjemné. 

Štiepkovač je vybavený ozubenou hlavou, ktorá sa otáča proti prítlačnej doske. Vetvy sú naťahované medzi zuby a dosku, čím dochádza k ich rezaniu na 1-3 cm veľké kúsky. V porovnaní s drťou z nožových drvičov je drť zo zubovej hlavy o poznanie väčšia. Drť je vhodná napríklad na kúrenie, niekto môže väčšiu drť uprednostniť aj ako mulč, do kompostu však už takto veľké kúsky príliš vhodné nie sú, budú sa rozkladať celkom dlho. Veľkou výhodou drviča s ozubenou hlavou je relatívne tichá prevádzka. Ozubená hlava sa otáča v porovnaní s nožovou niekoľkonásobne pomalšie, preto pri drvení nevznikajú také vibrácie a hluk. Ozubená hlava si naviac vetvy sama naťahuje, avšak môže mať problém s húževnatou kôrou čerstvých vetiev. Potom dôjde k tomu, že vetvu len "požuje" na malé kúsky spojené s kôrou. Preto je vhodné nechať materiál pred spracovaním aspoň 14 dní preschnúť. Prítlačná doska väčšiny zubových drvičov je jednoducho nastaviteľná, prítlak by mal byť taký, aby bolo drevo zubmi dobre drvené. Problém húževnatej čerstvej kôry sa však nastavením úplne odstrániť nedá, táto vlastnosť je proste daná konštrukciou štiepkovača. Často preferovaným výhodami sú vysoká spoľahlivosť (nie je potrebné brúsiť nože ako pri nožových drvičoch) a tichá prevádzka. 

Aký stroj vybrať?

Otázka by mohla tiež znieť: "Vybrať drvič alebo štiepkovač?" Avšak pre výber je nutné zohľadniť aj ďalšie vlastnosti stroja. Drvič s nožovou hlavou je vhodný, ak chcete vetvy kompostovať. Malé kúsky sa rýchlo rozložia. Štiepkovač vetvy spracuje na kvalitný mulčovací materiál, ktorý využijete napríklad pod kríky, je možné ho dobre aj spáliť v kotli alebo v kachliach. Nevylučuje sa ani využitie do kompostu, počítajte ale s tým, že väčšie kúsky sa budú rozkladať o niečo dlhšie. Pre údržbu väčšiny bežných záhrad si viac než vystačíte s menším elektrickým strojom. Dobre si poradí s vetvami zo živého plotu aj menšími vetvami z ovocných stromov. Ak potrebujete pravidelne likvidovať väčší počet vetiev, vyberajte z výkonnejších motorových drvičov, ktoré si poradia aj s vetvami s priemerom 10 cm. Spaľovací motor má naviac výhodu v tom, že so strojom môžete pracovať prakticky kdekoľvek, teda aj na miestach, kde nie je dostupná elektrická energia. Veľké motorové drviče preto možno použiť napríklad v lese na drvenie vetiev z popílených stromov. 

Čoho sa pri práci vyvarovať?

Drviče vetiev sú relatívne bezpečné, je však nutné dodržať niekoľko zásad. V prvom rade je to používanie ochranný pomôcok. Drviaci mechanizmus občas dokáže s vloženou vetvou znenazdajky trhnúť alebo ju dokonca vyhodiť z drviča von. Preto dôrazne odporúčame pri práci využívať rukavice a ochranné okuliare. Pri hlučnejších strojoch použite aj chrániče sluchu. Drvič nikdy nenechávajte zapnutý bez dozoru. Drviť odporúčame iba vetvy bez lístia, preto je veľká pravdepodobnosť, že lístie stroj upchá. Ak už z nejakého dôvodu k upchaniu dôjde, nikdy do spusteného stroja nevkladajte ruky. Pri zapnutom stroji sa môžete pokúsiť pretlačiť a uvoľniť materiál pretláčadlom alebo vhodnou vetvou. Ak je nevyhnutné uvoľniť rukou napríklad upchatý výstupný otvor, vždy stroj vypnite, odpojte od elektriny a pri motorovom stroji odpojte zapaľovaciu sviečku. Rozhodne zo stroja neodstraňujte žiadne kryty ani iné súčasti. Z času na čas sa stretávame s tým, že ľudia upravujú rôzne vstupné otvory aby mohli jednoduchšie drviť košatejšie vetvy. Takto upravený stroj ale môže byť veľmi nebezpečný. 

Ako sa o drvič starať?

Nenechávajte drvič napospas prírodným vplyvom. Dážď a vlhkosť nesvedčia najmä drviacim nožom, ale aj ostatným súčastiam. Udržiavajte stroj čistý, najmä všetky ventilačné otvory musia byť dobre priechodné, aby sa stroj neprehrieval. Nože je nutné nechať z času na čas nabrúsiť, ak sú veľmi opotrebené, radšej ich nechajte vymeniť. Stroje so spaľovacími motormi vyžadujú aj údržbu motora. Pravidelne čistite vzduchové filtre, používajte len kvalitné palivo. V predpísaných intervaloch je nutné meniť aj motorový olej a zapaľovaciu sviečku. 

Zobraziť dostupné drviče vetiev