Generátory elektriny

Benzínové generátory elektriny sú poháňané dvojtaktným, alebo štvortaktným spaľovacím motorom. Často bývajú označované tiež ako agregát, benzínový agregát, motorgenerátor, alebo elektrocentrála. Slúži na výrobu elektrickej energie v miestach, kde nie je dostupný elektrický prúd, alebo ako záložný zdroj energie pre pohon a prevádzku rôznych elektrozariadení.

Pri výbere elektrocentrály je potrebné zohľadniť predovšetkým jej výkon tak, aby bola dostatočne dimenzovaná pre napájanie všetkých požadovaných spotrebičov. Pri posudzovaní výkonu generátora je dôležité zabezpečiť aj dostatok výkonu pre rozbeh niektorých spotrebičov, ktoré môžu pri spustení krátkodobo zaťažiť centrálu aj niekoľkonásobkom bežného prevádzkového príkonu. Požadovaný výkon centrály je nielen súčet príkonu všetkých spotrebičov, ktoré požadujeme napájať súčasne, ale tiež je nutné zohľadniť aj vyššie spomínané rozbehové prúdy.

Ďalším dôležitým parametrom je generované napätie. Bežné, menšie centrály môžu napájať jednofázové spotrebiče striedavým napätím 230 V / 50 Hz. U väčších, silných agregátov, kde je požadovaný vysoký príkon potom môžu byť aj trojfázové zásuvky pre napájanie veľkých trojfázových spotrebičov. Na mnohých centrálach býva tiež umiestnený výstup jednosmerného napätia 12 V, ktorým možno nabíjať aj niektoré typy akumulátorov. Pre bezproblémové a stabilné pripojenie elektroniky je potom nutné voliť generátory s takzvanou AVR reguláciou (Automatic Voltage Regulation), ktorá zabráni kolísaniu napätia počas prevádzky.

Elektrocentrály sú často využívané ako zdroj energie v karavanoch, na lodiach, chatách, stavbách, alebo ako záložné zdroje pre prípady výpadku, či plánovaného prerušenia dodávky elektriny do siete nízkeho napätia. Generátory elektriny tak stále častejšie nachádzajú využitie napríklad pre záložné napájanie pri moderných plynových kotloch a kotloch na tuhé palivá pre pohon obehových čerpadiel, podávačov peliet, ventilátorov a zapaľovačov. V prípade výpadku energie potom môžu poháňať aj čerpadlá v studniach, vrtoch, kanalizačných systémoch a zabezpečiť tak komfort bývania aj v prípade nečakanej kalamity.


Zoradiť
6 položiek


6 položiek
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a na analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s týmto súhlasíte. Ďalšie informácie.

Rozumiem