Zobraziť kategórie

Najčastejšie otázky k elektrocentrálam

✅ Ako vybrať elektrocentrálu?

✅ Prečo musí mať elektrocentrála reguláciu napätia?

✅ Aké sú typy regulácie napätia?

✅ Čo je možné elektrocentrálou napájať?

✅ Ako zistím príkon spotrebiča, ktorý chcem k centrále pripojiť?

✅ Koľko paliva centrála spotrebuje?

✅ Môžem použiť centrálu na chate, kde nie je elektrina?

✅ Aké problémy môže v elektrocentrále spôsobiť moderné palivo s etanolom?

✅ Ako zabrániť degradácii paliva?

Ako vybrať elektrocentrálu?

Výber nevhodnej elektrocentrály môže znamenať veľký problém. Najčastejšou chybou býva, že si zákazník zaobstará generátor s čo najvyšším výkonom, aby mohol napájať čo najviac spotrebičov. Zabudne však zohľadniť, či sa jedná o jednofázový alebo trojfázový generátor. Laik by si možno povedal, že v tom nie je až taký rozdiel. Je nutné si ale uvedomiť, že trojfázová centrála má výkon rozdelený do troch fáz. Prečo je to taký problém? Dnes je drvivá väčšina spotrebičov jednofázových. Ak má trojfázová centrála napríklad výkon 3 kW, znamená to, že má na jednu fázu výkon 1 kW. Potom je zrejmé, že jednofázový spotrebič, ktorého príkon je vyšší než 1 kW k takej centrále nie je možné pripojiť. Trojfázové centrály sú preto vhodné len tam, kde potrebujeme napájať trojfázový spotrebič - spravidla sa jedná o spotrebič poháňaný trojfázovým motorom. V drvivej väčšine prípadov preto v domácich podmienkach budeme voliť jednofázový generátor. 

Prečo musí mať centrála reguláciu napätia?

Jednofázové elektrické spotrebiče určené pre európsku elektrickú sieť sú konštruované pre napájanie striedavým napätím 230 V/50 Hz. Rôzne spotrebiče sú rozdielne citlivé na odchýlky od tohto štandardu. Zatiaľčo napríklad niektoré elektromotory bez problémov znesú kolísanie napájacieho napätia rádovo aj o niekoľko desiatok voltov, pre rôzne citlivejšie elektronické zariadenia, ako sú televízory, počítače a pod., môže byť kolísanie napätia vstupenkou na zberný dvor s elektronickým odpadom. Preto sú elektrocentrály vybavené elektronickou reguláciou, ktorej úlohou je na výstupe generátora udržiavať konštantné napätie 230 V s čo najmenšími odchýlkami.

Aké sú typy regulácie napätia?

Najjednoduchšie centrály bývajú vybavené kapacitnou reguláciou. Tá síce postačí na napájanie väčšiny ručného náradia, osvetlenia, čerpadiel a pod., avšak kvôli tomu, že táto regulácia nie je schopná rýchlo reagovať, výstupné napätie môže kolísať v rozsahu niekoľkých desiatok voltov. Výhodou týchto generátorov je, že lepšie znášajú rôzne prúdové nárazy, nie je možné ich ale použiť pre napájanie citlivej elektroniky.

Najbežnejším typom je AVR regulácia. Generátor s týmto typom regulácie zvládne bez problémov napájať väčšinu domácich spotrebičov. Problém môže nastať vo chvíli, kedy je k centrále pripojených viac spotrebičov súčasne a jeden z nich je vypínaný a zapínaný. Napríklad k centrále bude mimo iné pripojené aj čerpadlo domácej vodárne, ktoré spína vždy, keď pustíte vodu. Rozbehový prúd čerpadla môže byť tak vysoký, že AVR regulácia nemusí dostatočne rýchlo zareagovať a napätie môže zakolísať. Ak je spoločne s čerpadlom k elektrocentrále pripojený napríklad aj televízor s citlivou elektronikou, mohlo byť prísť k poškodeniu.

Najstabilnejšie napätie majú na výstupe invertorové elektrocentrály. Energia z generátora je upravená elektronikou invertora presne na sínusový výstup 230 V/50 Hz. Invertorová centrála má preto na výstupe neraz stabilnejšie napätie, než je v bežnej zásuvke. Aj preto sú invertorové centrály odporúčané pre napájanie citlivých strojov. 

Čo je možné elektrocentrálou napájať?

Teoreticky je možné vhodnou centrálou napájať ľubovoľný elektrický spotrebič. Podmienkou je, že centrála musí mať výkon odpovedajúci najmenej maximálnemu príkonu spotrebiča, prípadne súčtu príkonov všetkých súčasne pripojených spotrebičov. Je však nutné zohľadniť aj rozbehové prúdy spotrebičov. Čo to znamená? Napríklad elektrický motor má pri rozbiehaní vyššiu spotrebu energie než v dobe, kedy dosiahol prevádzkové otáčky. Ak sa naviac rozbieha v záťaži (pri rozbehu je k nemu pripojené nejaké zariadenie), rozbehové prúdy ešte viac rastú. Klasickým príkladom môže byť napríklad čerpadlo, či kompresor v chladničke alebo mrazničke. Rozbehové prúdy potom môžu činiť aj viac než desaťnásobok bežných prevádzkových prúdov. Staršie chladničky s bežným príkonom 120 W tak môžu mať (a s najvyššou pravdepodobnosťou aj budú mať) v rozbehu krátkodobý príkon aj vyšší než 1 kW. Elektrocentrála s výkonom 1 kW preto takú chladničku nebude schopná napájať.

Ako zistím príkon spotrebiča, ktorý chcem k centrále pripojiť?

Príkon spotrebiča je vždy uvedený na štítku. Je to však spravidla prevádzkový príkon, a ako sme už spomínali, štartovací príkon môže byť najmä u elektromotorov vyšší. Medzi také sa radí bohužiaľ drvivá väčšina elektrického náradia, čerpadlá, elektrické píly, chladničky, práčky, kosačky. Pri týchto spotrebičoch je odporúčané, aby mal generátor 10 % alebo ešte lepšie 30% rezervu trvalého výkonu oproti uvádzanému príkonu spotrebiča, ďalšia rezerva je však nutná pre prípadný rozbeh motora pripojeného spotrebiča. Vždy je lepšie riadiť sa údajom o rozbehovom prúde uvedeného výrobcom spotrebiča, ak však tento údaj nie je možné zistiť, všeobecne platí, že pre rozbeh synchrónneho elektromotora do výkonu cca 1,5 kW musí byť výkon generátora až 3x vyšší, pri motoroch nad 1,5 kW môže byť požadovaný výkon generátora nutný pre rozbeh motora aj viac než 5x vyšší. Pri kompresorových chladničkách a mrazničkách je často požadovaný výkon na rozbeh až 10x vyšší, než je príkon uvedený na štítku. 

Koľko paliva centrála spotrebuje?

Toto je často pokladaná otázka, na ktorú nie je jednoduchá odpoveď. Teoreticky by bolo možné uvádzať priemer spotreby paliva za hodinu pri nejakej konkrétnej záťaži. V praxi sa však spotreba paliva mení podľa aktuálnej záťaže a môže tak kolísať v rozsahu desiatok percent. Najčastejšie sú udávané priemerné hodnoty:

  • 0,5 l paliva za hodinu pri centrálach s výkonom 1 kW
  • 1-2 l paliva za hodinu pri elektrocentrálach s výkonom 2-4 kW
  • 2-3,5 l paliva za hodinu pri elektrocentrálach s výkonom 5-6 kW

Aj tieto hodnoty sú orientačné a slúžia skôr len k tomu, aby ste si urobili akú takú hrubú predstavu. 

Môžem použiť centrálu na chate, kde nie je elektrina?

Ak máte chatu niekde hlboko v horách, kde stále ešte líšky dávajú dobrú noc, možno zvažujete zaobstaranie elektrocentrály. Pravdupovediac nie ste prvý, koho to napadlo. Elektrocentrála vám síce umožní aj v najodľahlejších miestach využiť výdobytky moderných technológií, dobre ale zvážte, nakoľko je nutné nechať v čistom kúte prírody hučať a zapáchať spaľovací motor.

Prevádzka elektrocentrály je v závislosti na cene pohonných hmôt stále celkom nákladná, spotreba priemerného generátora môže byť až 1-2 l/h. Pri trvalej prevádzke to teda znamená 20-50 litrov paliva denne, pri generátoroch s výkonom vyšším než 5 kW to môže byť ešte viac. Generátory sú naviac konštruované spravidla ako záložné zdroje a nie všetky sú určené na nepretržitú 24 hodinovú prevádzku. Predpokladať preto, že elektrocentrála vám umožní napríklad trvalo napájať chladničku, je prinajmenšom pochabé. Cena takto vychladeného nápoja by bola možno vyššia, než cena nápoja v päťhviezdičkovom hoteli. V odľahlých oblastiach preto elektrocentrála nachádza využitie na napájanie spotrebičov len po nevyhnutne nutnú dobu (napr. elektrické náradie, záhradná technika, čerpadlo a pod.). Po túto dobu zároveň môže dobíjať napríklad mobilný telefón, notebook alebo olovený 12 V akumulátor, ktorý môže byť využívaný napríklad k napájaniu 12 V LED osvetlenia. 

Aké problémy môže v elektrocentrále spôsobiť moderné palivo s etanolom?

Zakúpiť dnes na benzínovej pumpe čistý benzín je nemožné. Zákon stanovil povinnosť do benzínu pridávať určité percento bioliehu. Počítať musíme rovnako s tým, že toto percento sa bude z roka na rok zvyšovať. Moderné automobily sú na tento druh paliva konštruované, staršie motory však môžu mať s takým palivom problém. Biolieh bohužiaľ najviac potrápi motory s karburátorom. Biolieh (etanol) má totiž tú vlastnosť, že na seba dobre viaže vodu zo vzdušnej vlhkosti. Ak je palivo s etanolom skladované v uzavretej nádobe, nie je to problém, pretože k palivu nemá prístup vzduch. Ak necháte palivo v nádrži stroja a v karburátore, prístupu vzduchu nie je možné zabrániť. V karburátore sa benzín odparuje, zatiaľčo etanol na seba začne viazať vodu a vytvára gélovitú usadeninu. Tá postupne zalepí a upchá palivové kanáliky. 

Ako zabrániť degradácii paliva?

Pri záhradnej technike preto odporúčame pred dlhším odstavením palivo z nádrže prečerpať do uzatvorenej nádoby, naštartovať motor a nechať ho spotrebovať zbytky paliva z karburátora. Generátor však často slúži ako záložný zdroj pri výpadku prúdu, preto ho chceme mať pripravený k okamžitému spusteniu. Pripravený k okamžitému naštartovaniu ale môže čakať aj niekoľko mesiacov. Ak nechcete pred každým štartovaním plniť do nádrže čerstvé palivo, pravdepodobne je jediným riešením použitie vhodného aditíva, ktoré zabraňuje tvorbe usadenín z biologických prímesí v benzíne. O vhodnom aditíve sa informujte najlepšie priamo na benzínovej pumpe. 

Zobraziť dostupné elektrocentrály