Záhradkárska sezóna 2024 klope na dvere: Čas na revíziu náradia a techniky

12. 02. 2024

Záhradkárska sezóna 2024 klope na dvere: Čas na revíziu náradia a techniky

Aj keď chladnejšie februárové počasie nenaznačuje, že by sa čoskoro mohla ozvať jar, máme len pár týždňov na to, aby sme sa na nadchádzajúcu sezónu starostlivo pripravili.

Ak ste na jeseň nič nezanedbali, určite to v týchto dňoch oceníte. Avšak aj tak je dôležité včas uskutočniť kontrolu náradia a techniky, aby vás s prvými teplejšími slnečnými lúčmi nič nezaskočilo.

Prvé jarné dni totiž bývajú už tradične obdobím, kedy sa servisy plnia sezónnou záhradnou technikou, na ktorých sa po dlhej zimnej odstávke objavila nejaká závada. Dôvodom môže byť staré palivo, ktoré zanieslo palivovú sústavu, alebo údržba a opravy, ktoré niektorí majitelia techniky nechávajú na poslednú chvíľu. Často sú to aj poškodené akumulátory, ktoré pri nesprávnom uskladnení zničil mráz alebo už nejdú nabiť, pretože zostali dlhšiu dobu úplne vybité.

Skrátka vás môže stroj po zimnej odstávke prekvapiť rôznymi nepríjemnosťami. Potrebujete pripraviť záhony a kultivátor nie a nie naštartovať? Tráva na záhrade prerastá a kosačka štrajkuje? Avšak, keď vás stroj takto prekvapí v poslednej chvíli, ďalším nepríjemným zistením môže byť, keď vám v servise oznámia, že už na začiatku sezóny prijali toľko opráv, že vaše zariadenie príde na radu až o niekoľko dní.

Lenže záhrada nepočká. Tráva veselo rastie, živé ploty vyženú nové šľahúne a záhony je treba pripraviť, vysiať a nasadiť včas. 

Ako sa nenechať zaskočiť?

Prvým krokom je včasná a dôkladná kontrola stroja. Pozrite sa, či nie je potrebné doplniť v motore olej, ak ste ho už nemenili na jeseň, teraz je najvyšší čas. Podobne skontrolujte a prípadne vymeňte vzduchové filtre. Pri kosačke skontrolujte, či je nôž správne ostrý, prípadne či už nie je natoľko opotrebený, že vyžaduje výmenu. Skontrolujte lanká a bovdeny, pohyblivé časti premažte a skontrolujte, či sa všetko pohybuje hladko a nikde nič nedrhne. Skúste naštartovať motor a počúvajte, či nič neklepe a motor beží plynule.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať