Vysokotlakové umývačky šetria prírodu aj peniaze

23. 07. 2020

Vysokotlakové umývačky šetria prírodu aj peniaze

Ak ste majiteľom motorového vozidla, návšteve umyvárne sa určite nevyhnete. Stále sa však nájdu aj takí, ktorí vezmú vedro, naplnia ho vodou a pomocou špongie svojho miláčika čistia doma. Väčšinou pritom používajú čistiace prostriedky, ktoré prírode neprospievajú a pri umývaní vyplytvajú množstvo teplej vody. Rovnako zložité a neekologické potom býva aj umývanie terás, záhradného nábytku či dlažieb, kedy vyjde navnivoč veľké množstvo vody. Jednoduchým riešením pritom môže byť tlaková umývačka. Silným prúdom vody rýchlo uvoľní a spláchne aj tie najodolnejšie nečistoty a spotrebuje pritom až 5x menej vody, než keby ste použili obyčajnú hadicu!

Ako je možné, že tlaková umývačka šetrí toľko vody?

Základom je vysokotlakové čerpadlo, vďaka ktorému je tlak vody až 100x vyšší, než aký je v bežnej záhradnej hadici. Týmto tlakom je voda vytláčaná miniatúrnou tryskou na konci pištole. Na uvoľnenie a odplavenie nečistôt potom stačí len zlomok množstva vody, využíva sa totiž tlak, ktorý pomocou bežnej hadice s postrekovacou pištoľou nedosiahnete. 

Naozaj sa tlaková umývačka oplatí?

Tlakovú umývačku využijete prakticky po celý rok na množstvo úkonov. Väčšina ľudí si myslí, že umývačku využije len na umývanie auta, ponúka však množstvo ďalších možností využitia. Okrem auta s ňou vynikajúco očistíte záhradný nábytok, terasu, dlažbu či bazén na konci sezóny. 

Ak sa Vám na dome uhniezdili lastovičky alebo ho máte umiestnený blízko frekventovanej cesty, na omietke sa postupom času zobrazia stopy znečistenia. S tlakovou umývačkou HECHT ju behom chvíle dostanete do pôvodného stavu. 

Zoznam možností využitia je naozaj dlhý, vysokým tlakom ale okrem iného umyjete aj bicykle, motocykle, schodiská, prívesné vozíky alebo napríklad znečistenú dlažbu na chodníku. Použitie tlakovej umývačky šetrí čas, vodu aj peniaze za čistiacu chémiu.

Keď si spočítate všetky náklady, mať doma umývačku sa naozaj oplatí!

Akú vysokotlakovú umývačku vybrať?

V prvom rade je potrebné si rozmyslieť, na čo budete umývačku používať. Účelu by potom mal odpovedať aj jej výkon. Napríklad na chate, kde raz za čas potrebujete opláchnuť terasu, záhradný nábytok alebo bicykel si vystačíte s akumulátorovou umývačkou, akou je napríklad HECHT 3025. Aj keď narozdiel od výkonnejšej elektrickej wapky nevyvinie taký tlak, jej hlavnou výhodou je, že nepotrebuje žiadne prívodné káble. Všetko čo potrebujete je, nasadiť akumulátor a pripojiť hadicu. Navyše dokáže sama nasávať vodu napríklad zo suda alebo vedra. Bez problémov ju teda použijete aj tam kde nie je prívod elektriny ani vody. Ako bonus je túto tlakovú umývačku možné prepnúť do zavlažovacieho režimu, pomocou ktorého jednoducho polejete záhony na záhrade bez toho, aby ste museli nosiť ťažké krhly s vodou. Ak máte chatku so záhonmi, ktoré je potrebné polievať a z času na čas potrebujete aj niečo umyť, asi nie je o čom premýšľať!

S výkonnými elektrickými umývačkami, ktoré dokážu vyvinúť tlak vody dosahujúci bežne 100-200 bar si pri umývaní môžete dovoliť oveľa viac. Prach a nečistoty z auta zvládne ľavou zadnou. Rovnako jednoducho prúdom tlakovej vody strhnete zaschnuté blato z dlažby na príjazdovej ceste. Avšak je nutné dávať dobrý pozor na to, kde a ako umývačku používate, silný tlak dokáže totiž bez problémov odhodiť aj väčšie predmety ako sú napr. kamene. Dokonca nemusí byť problém umývačkou vypláchnuť glazúru zo záhradného nábytku! Nie je preto od veci, keď je umývačka vybavená jednou variabilnou alebo viacerými výmennými tryskami. Následne máte možnosť podľa potreby usmerniť celú energiu vody na malú plochu, čím dosiahnete vysoký výkon. Môžete tiež nastaviť rozstrek na väčšiu plochu, čím sa energia viac rozloží a umývanie je k povrchu šetrnejšie. 

Ak umývačka nie je vybavená variabilnou tryskou, nezúfajte, pri umývaní je len potrebné dbať na dostatočnú vzdialenosť prúdu vody pri umývaní rôznych povrchov. 

Súčasťou niektorých modelov tlakových umývačiek je aj nádoba na saponát. Saponát je z nádoby dávkovaný do rozstrekovanej vody, čo znamená logicky lepšie výsledky umývania. Je však potrebné dbať na to, aby bol saponát ekologický a v prírode sa rýchlo rozložil na neškodné látky. Znečistiť si záhradu a spodnú vodu chémiou asi nechcete, navyše hrozia aj vysoké pokuty. 

Dobrá rada na záver:

Ak sa rozhodnete zaobstarať si tlakovú umývačku, nikdy ju cez zimu nenechávajte v priestoroch, kde teplota klesá pod bod mrazu. Je totiž predpoklad, že v nej môže zostať zbytkové množstvo vody, ktoré by po zamrznutí mohlo umývačku poškodiť. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať