Skontrolujte predlžovacie káble

05. 01. 2023

Skontrolujte predlžovacie káble

Bez predlžovacieho kábla sa asi nezaobíde žiadna domácnosť a často ich používame aj na záhrade, napríklad na napájanie elektrickej záhradnej techniky. Ich životnosť však nie je neobmedzená, a preto je nutné ich z času na čas dobre skontrolovať. 

Najväčším opotrebením trpia najmä predlžovacie káble, ktoré sú využívané na záhrade alebo v dielni. Zatiaľ čo doma je kábel spravidla využívaný pre napájanie pevne stojaceho zariadenia, v záhrade napája často napríklad elektrickú kosačku, vyžínač, pílu alebo inú techniku, za ktorou je neustále ťahaný alebo ohýbaný. Predlžovacie káble je preto nutné pravidelne kontrolovať, či nie sú nejakým spôsobom poškodené.

Najčastejšie nájdete poškodenie na izolácii samotného kábla. Taký kábel okamžite prestaňte používať aj v prípade, že vnútorné vodiče majú stále vlastnú izoláciu v poriadku. Kábel rovnako vyraďte, ak izolácia javí známky napuchnutia alebo popraskania.

Najväčšej námahe je vystavený kábel na mieste, kde je pripojený do zástrčky alebo zásuvky. Na týchto miestach totiž dochádza k jeho pravidelnému ohýbaniu. Často sa tak môže stať, že sa vodiče v kábloch na týchto miestach zlomia, bez toho aby navonok kábel vykazoval akékoľvek známky poškodenia. Zlomený vodič potom spoznáte len tak, že predlžovačka pri hýbaní káblom striedavo vedie alebo nevedie elektrinu, kábel sa tiež bude na poškodenom mieste zahrievať. Časom by došlo k prepáleniu izolácie a v lepšom prípade kvôli skratu vypadne istič. V tom horšom prípade môže spôsobiť požiar, alebo úraz elektrickým prúdom.

Dobre tiež skontrolujte, či na kábli dobre drží ako zástrčka na jednom konci, tak zásuvka na druhom. Na moderných predlžovačkách bývajú zásuvka aj zástrčka často pevne za tepla lisované, preto v nich kábel drží pomerne dobre. Ak sú však zástrčka alebo zásuvka na kábli zaskrutkované, občas môže dôjsť k povytiahnutiu kábla. Neraz sme sa stretli s predlžovačkami, kedy v zástrčke visel kábel len na samotných vodičoch. Používanie takejto predlžovačky je naozaj hazard.

Dôležité je tiež, aby boli úplne v poriadku aj obe koncovky kábla. Zástrčka ani zásuvka nesmú byť popraskané, koľko z vás ich má pozlepované a omotané lepiacou páskou?

Predlžovacie káble nenechávajte zbytočne vystavené prírodným vplyvom, pri zmotávaní ich zbytočne neuťahujte a robte radšej väčšie slučky, aby sa kábel príliš neohýbal, nevešajte ho zmotaný cez ostré hrany alebo na klinec. Najlepšou voľbou je preto používanie predlžovačky na bubne. Nenechávajte ho nikdy zauzlený.

Kábel rozhodne nikdy nepreťažujte. Maximálny prúd, ktorý je predlžovačka schopná prenášať býva vyznačený na vidlici a zásuvke a je ovplyvnený najmä prierezom vodičov v kábli. Najlacnejšie predlžovačky pre domáce použitie môžu mať prierez vodiča len 0,7 mm2. Tiež zvládnu maximálny prúd 6A, čo je maximálne zaťaženie 1380 W. Do takej predlžovačky rozhodne nikdy nepripájajte napríklad elektrický priamotop, ktorý môže mať príkon aj viac ako 2000 W.

Pomerne bežne sa môžete stretnúť aj s káblami s prierezom 1 mm2, ktoré zvládnu zaťaženie 10 A, čo je 2300 W.

Pre vonkajšie použitie sú najvhodnejšie káble s prierezom 1,5 mm2, ktoré môžete zaťažiť až 16 A a nie je tak problém napájať nimi napríklad aj záhradnú techniku do príkonu až 3680 W.

Ak sa chystáte zaobstarať káble pre použitie vonku, je rovnako vhodné, ak bude mať nejakú výraznú, napríklad oranžovú, alebo červenú farbu. V tráve bude dobre viditeľný a do istej miery tak môžete predísť nechcenému poškodeniu.

Ak vyberáte kábel na bubne, dobre si premyslite, na aký účel ho zaobstarávate. Mať na bubne 4 zásuvky pre pripojenie elektrických zariadení môže byť fajn, uvedomte si ale, že k takémuto káblu nepripojíte napríklad kosačku. Museli by ste totiž celý bubon voziť na kosačke. Ak chcete teda používať predlžovačku pre napájanie záhradnej techniky, vyberte radšej kábel na bubne, z ktorého sa odvíja koniec so zásuvkou.


HECHT 150153 - 50 m predlžovací kábel

Ešte jedna rada na záver - ak vlastníte kábel navinutý na bubne, pri použití ho vždy celý rozmotajte. Zmotaný kábel na cievke vďaka indukcii zbytočne odoberá prúd a zároveň môže dôjsť k jeho prehriatiu. Kábel rozvinutý voľne na trávniku sa môže lepšie chladiť. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať