Prečo sa oplatí náradie z akumulátorového programu?

21. 10. 2022

Prečo sa oplatí náradie z akumulátorového programu?

Opakovanie je matka múdrosti, a aj keď sme už výhody akumulátorových programov vysvetľovali veľakrát, musíme sa k tejto téme vrátiť. Dôvodom sú najmä niektoré reakcie od našich zákazníkov, ktorí sa hnevajú, že dodávame akumulátorové náradie samostatne bez batérie a nabíjačky, ktoré si musia dokupovať zvlášť.

Začneme pekne od začiatku...

V minulosti sa pre napájanie náradia používali NiCd a NiMH akumulátory. Tie trpeli pomerne vysokým koeficientom samovybíjania a v porovnaní s modernými lítiovými akumulátormi mali aj nižšiu hustotu energie. Z tohto dôvodu mali svoje uplatnenie najmä pre napájanie drobnej elektroniky a drobného náradia (napr. akumulátorové vŕtačky).

S príchodom lítiových akumulátorov nastal boom v rozvoji dielenskej a záhradnej akumulátorovej techniky. Lítiový akumulátor má pomerne vysokú hustotu energie, čo v praxi znamená, že relatívne malý a ľahký akumulátor môže napájať aj výkonný stroj dostatočne dlho. Dnes preto lítiové akumulátory môžu napájať nielen malé náradie, ale aj výkonnú záhradnú techniku, ako sú kosačky, kultivátory alebo snežné frézy.

Lítiový akumulátor okrem článkov obsahuje aj zložitú riadiacu elektroniku...

Zásadnou nevýhodou lítiového akumulátora sú pomerne vysoké výrobné náklady, ktoré určuje nielen cena lítia, ale aj nutnosť integrovať do akumulátora zložitú elektroniku, ktorá sa stará o nabíjanie a vybíjanie, aby nedošlo k poškodeniu lítiových článkov. Mať doma samostatný akumulátor s nabíjačkou ku každému akumulátorovému náradiu by sa teda mohlo výrazne predražiť. A tu začali výrobcovia náradia a záhradnej techniky, medzi ktorých sa radí aj značka HECHT, v záujme zákazníka prichádzať s akumulátorovými programami, vďaka ktorým možno napájať aj desiatky typov náradia a techniky jedným typom akumulátora.

Bohužiaľ sa tiež vďaka tomu pomerne často stretávame s otázkami a kritikou, že na trh dodávame náradie, ktorého súčasťou nie je akumulátor ani nabíjačka. Dôvod je pritom celkom prostý - zákazník si vďaka tomu môže zvoliť, či akumulátor potrebuje, alebo ho už zakúpil s iným strojom. Ak by sme nútili zákazníka, aby s každým novým náradím kupoval ďalšie a ďalšie akumulátory, myšlienka akumulátorových programov by tým strácala zmysel.

Čo je teda hlavnou výhodou akumulátorového programu?

  1. Nemusíte doma skladovať a nabíjať niekoľko rôznych akumulátorov. Stačí vám jediná nabíjačka a jeden či dva akumulátory (jeden používate a druhý môžete medzitým nabíjať). Akumulátor potom použijete pre ktorékoľvek náradie, s ktorým chcete aktuálne pracovať.
  2. Nemusíte hľadať, ktorý akumulátor je určený, pre ktoré náradie. V rámci akumulátorového programu akumulátor odoberiete napríklad z vŕtačky a nasadíte ho na vyžínač trávy.
  3. Akumulátor má samozrejme obmedzenú životnosť. Vo chvíli, kedy jeho kapacita poklesne pod použiteľnú úroveň, opäť kúpite len jeden alebo dva akumulátory. To samozrejme vyjde niekoľkonásobne lacnejšie, než keby ste museli kupovať nový akumulátor ku každému náradiu zvlášť.
  4. Po celú dobu životnosti využijete akumulátor na maximum. Napríklad s pílou pílite pravdepodobne len párkrát do roka, a tak by jej akumulátor väčšinu času len nečinne ležal a zbytočne degradoval. S accu programom ten istý akumulátor po zbytok roka využijete napríklad v kosačke, krovinoreze, plotostrihu atď. 
  5. V neposlednom rade je accu program prívetivý aj k životnému prostrediu. Často sa tvrdí, že akumulátorové stroje neprodukujú žiadne emisie a trochu sa zabúda, koľko emisií a škodlivín je vyprodukovaných pri výrobe nových a likvidácii starých akumulátorov. Tým, že v rámci accu programu využívate len najnutnejší počet akumulátorov efektívne po celú dobu ich životnosti, šetríte aj životné prostredie.

Aké accu programy ponúka HECHT?

 

ACCU program 1278

20 V akumulátor - program pre dielňu a záhradu
Napájať možno: vŕtačku, priamočiaru pílu, pílu chvostovku, okružnú pílu, reťazovú pílu, uhlovú brúsku, búracie kladivo, kompresor, LED svietidlo, vyžínač na trávu, plotostrih, vyvetvovaciu pílu a ďalšie...

ACCU program 6020

20 V akumulátor - program pre záhradu
Napájať možno: kosačku, vyžínač, krovinorez, plotostrih, reťazovú pílu, vyvetvovaciu pílu, fukár na lístie, kultivátor, tlakovú umývačku a ďalšie...

ACCU program 5040

40 V akumulátor - program pre záhradu

Napájať možno: niekoľko typov kosačiek od záberu 32 cm do 51 cm, vyžínač, krovinorez, plotostrih, fukár a vysávač na lístie, postrekovač, kultivátor, rotačnú kefu, reťazové píly, prevzdušňovač, snežnú frézu a ďalšie...

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať