-
- Kosačky
- Traktory
- Prevzdušňovače
- Vyžínače
- Krovinorezy
- Kultivátory
- Akumulátorové programy
- Plotostrihy
- Píly
- Štiepačky
- Drviče vetiev
- Fukáre, vysávače
- Vozíky a fúriky
- Rozmetadlá a posypové vozíky
- Čerpadlá a vodárne
- Vysokotlakové umývačky
- Zametacie stroje
- Snežné frézy
- Odhŕňače, škrabky na ľad
- Postrekovače a rosiče
- Skleníky a pareniská
- Kompostéry
- Ručné náradie
- Príslušenstvo
- Pestovateľské potreby
- Úvod
- Záhradná technika
- Pozor! Zazimovali ste záhradnú techniku?
Pozor! Zazimovali ste záhradnú techniku?
15. 11. 2021

Aj keď ste sa po celú sezónu o kosačku, pílu a ďalšiu záhradnú techniku starostlivo starali, ak ste ju ale správne nepripravili na zimu a predovšetkým nevypustili z nádrže palivo, na jar vás môže čakať nepríjemné prekvapenie.
O tom, ako škodia biozložky pridávané do moderného paliva motorom, sme už písali niekoľkokrát. Napriek tomu sa ale k tejto problematike vraciame, aby sme vám pripomenuli, prečo je tak dôležité palivo zo záhradnej techniky pred dlhším odstavením vypustiť.
Biolieh, ktorý je obsiahnutý v benzíne má tu vlastnosť, že na seba viaže vlhkosť. Tým vzniká zrazenina, ktorá sa usadzuje v nádrži, karburátore a upcháva palivové cesty. Následné spriechodnenie karburátora býva problematické, v mnohých prípadoch dokonca nemožné. Často neostáva nič iné, ako karburátor vymeniť za nový, čo sa môže výrazne predražiť.
Biolieh má navyše aj jednu ďalšiu nepríjemnú vlastnosť. Z plastov totiž veľmi účinne vymýva zmäkčovadlá. Následkom toho môžu plastové nádrže, palivové hadičky, tesnenia, plastové uzávery paliva ale aj plastové plaváky v niektorých karburátoroch skrehnúť, alebo sa časom úplne rozpadnúť. Pre mnohých výrobcov sa preto stalo výzvou nájdenie vhodného materiálu, ktorý by bol schopný bioliehu trvalo odolávať bez toho, aby degradoval.
Z rovnakého dôvodu niektorí výrobcovia odporúčajú vypúšťať palivo aj v prípade, že stroj nebudete používať len pár dní.
Biolieh je potom problémom najmä pri elektrocentrálach, ktoré mnohí používajú ako záložný zdroj ku kotlom na pelety. Elektrocentrálu chcú mať v pohotovosti, a preto v nej majú neustále doplnené palivo. V takom prípade sa však oplatí siahnuť do vrecka hlbšie a centrálu poháňať nejakým prémiovým palivom, ako napríklad Verva 100 alebo Evo 100+, ktoré nemajú prímes etanolu.
Teraz na väčšine benzínových staníc natankujete spravidla Natural 95 s označením E 5, čo znamená, že obsahuje 5% etanolu. Tento podiel sa má však do roku 2030 zvyšovať na 10%, čo môže znamenať, že sa na niektorých staniciach začne objavovať aj palivo s označením E 10. S ním sa už dnes môžete stretnúť v zahraničí pomerne bežne. Nie je asi ťažké pochopiť, čo bude benzín s ešte vyšším podielom etanolu znamenať pre záhradnú techniku.
Riešenia problému sú len tri.
- Používať drahšie prémiové palivá bez prímesi etanolu
- Pridávať do benzínu s etanolom vhodné aditíva
- Nenechávať v technike zbytočne benzín
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ako vybrať čerpadlo na zavlažovanie
07. 06. 2023
Viete správne grilovať?
05. 06. 2023
Ako jednoducho vyčistiť bazén po zime?
26. 05. 2023
