Pozor! Zazimovali ste záhradnú techniku?

15. 11. 2021

Pozor! Zazimovali ste záhradnú techniku?

Aj keď ste sa po celú sezónu o kosačku, pílu a ďalšiu záhradnú techniku starostlivo starali, ak ste ju ale správne nepripravili na zimu a predovšetkým nevypustili z nádrže palivo, na jar vás môže čakať nepríjemné prekvapenie.

O tom, ako škodia biozložky pridávané do moderného paliva motorom, sme už písali niekoľkokrát. Napriek tomu sa ale k tejto problematike vraciame, aby sme vám pripomenuli, prečo je tak dôležité palivo zo záhradnej techniky pred dlhším odstavením vypustiť.

Biolieh, ktorý je obsiahnutý v benzíne má tu vlastnosť, že na seba viaže vlhkosť. Tým vzniká zrazenina, ktorá sa usadzuje v nádrži, karburátore a upcháva palivové cesty. Následné spriechodnenie karburátora býva problematické, v mnohých prípadoch dokonca nemožné. Často neostáva nič iné, ako karburátor vymeniť za nový, čo sa môže výrazne predražiť.

Biolieh má navyše aj jednu ďalšiu nepríjemnú vlastnosť. Z plastov totiž veľmi účinne vymýva zmäkčovadlá. Následkom toho môžu plastové nádrže, palivové hadičky, tesnenia, plastové uzávery paliva ale aj plastové plaváky v niektorých karburátoroch skrehnúť, alebo sa časom úplne rozpadnúť. Pre mnohých výrobcov sa preto stalo výzvou nájdenie vhodného materiálu, ktorý by bol schopný bioliehu trvalo odolávať bez toho, aby degradoval.

Z rovnakého dôvodu niektorí výrobcovia odporúčajú vypúšťať palivo aj v prípade, že stroj nebudete používať len pár dní.

Biolieh je potom problémom najmä pri elektrocentrálach, ktoré mnohí používajú ako záložný zdroj ku kotlom na pelety. Elektrocentrálu chcú mať v pohotovosti, a preto v nej majú neustále doplnené palivo. V takom prípade sa však oplatí siahnuť do vrecka hlbšie a centrálu poháňať nejakým prémiovým palivom, ako napríklad Verva 100 alebo Evo 100+, ktoré nemajú prímes etanolu.

Teraz na väčšine benzínových staníc natankujete spravidla Natural 95 s označením E 5, čo znamená, že obsahuje 5% etanolu. Tento podiel sa má však do roku 2030 zvyšovať na 10%, čo môže znamenať, že sa na niektorých staniciach začne objavovať aj palivo s označením E 10. S ním sa už dnes môžete stretnúť v zahraničí pomerne bežne. Nie je asi ťažké pochopiť, čo bude benzín s ešte vyšším podielom etanolu znamenať pre záhradnú techniku.

Riešenia problému sú len tri.

  1. Používať drahšie prémiové palivá bez prímesi etanolu
  2. Pridávať do benzínu s etanolom vhodné aditíva
  3. Nenechávať v technike zbytočne benzín

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať