Postarajte sa o svoje náradie

09. 01. 2023

Postarajte sa o svoje náradie

O tom, ako dôležité je starať sa o záhradnú techniku sme už informovali veľakrát. Často sa však zabúda na obyčajné ručné náradie, bez ktorého sa v dielni ani záhrade tiež nezaobídete.

Uchovávajte náradie v suchu

Komu sa nikdy nestalo, že pri práci niekde oprel lopatu a zabudol na ňu. A kto má deti tiež určite z času na čas tiež nájde niekde len tak pohodené náradie. Keď náradie necháte niekoľkokrát zmoknúť, môže sa objaviť na kovových častiach korózia, čo asi pri lopate alebo kladive príliš nevadí a pomerne jednoducho sa jej zbavíte. Ak však má náradie drevenú násadu, môže vplyvom vlhkosti popraskať. Ak sa jedná len o jemné prasklinky na povrchu, môžete násadu obrúsiť brúsnym papierom a ošetriť ju ľanovým olejom. Ak sa objaví na násade ešte väčšia prasklina, radšej ju rovno vymeňte. Nielenže by vám takáto násada mohla poraniť ruky, ak by pri práci praskla úplne, škody alebo zranenia môžu byť oveľa vážnejšie. 

Ak budete pre odstránenie hrdze z náradia používať drôtenú kefu, nezabudnite na ochranné okuliare. Odlomený drôtik z kefy, ktorý by vám vletel do oka môže spôsobiť veľké nepríjemnosti. Rukavice sú potom samozrejmosťou.

Mnohí možno netušia, že náradie ako sú lopaty, rýle a motyky je nutné aspoň raz za sezónu nabrúsiť. Brúsenie uskutočňujte pilníkom pod uhlom 45°.

Očistené náradie môžete proti hrdze zakonzervovať olejom. Často sa odporúča napríklad WD-40, tým si ale môžete kontaminovať pôdu v záhonoch. Preto radšej použite nejaký ekologický olej pre stratové mazanie, ktorý sa v pôde rýchlo rozloží na neškodné zložky. 

Dôležité je správne uloženie

Náradie, ktoré necháte niekde vo vlhkej pivnici alebo opreté vonku pod prístreškom dlho nevydrží. Ideálna je samozrejme suchá garáž, dielňa alebo kôlňa. Na trhu sú dostupné rôzne záhradné domčeky, ktoré je možné ukotviť priamo do zeme, bez toho, aby bolo nutné zložito budovať podlahu. Výhodou takýchto domčekov je jednoduchá a rýchla montáž. S tým však prichádza aj nevýhoda, že pod domček môže zatekať dažďová voda a všetko čo voľne leží na zemi vlhne. Ak nechcete v takomto domčeku budovať podlahu, všetko náradie buď zaveste, aby neležalo na zemi, alebo napríklad z palety vytvorte plochu, na ktorú budete náradie ukladať, aby nestálo na mokrej zemi. Ak chcete mať náradie uložené prehľadne a zabrániť jeho padaniu, môžete využiť pre uchytenie napríklad držiaky náradia HECHT M9GLC.

Potom vám bude náradie dobre slúžiť dlhé roky.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať