Najnadupanejšia snežná fréza

20. 01. 2021

Najnadupanejšia snežná fréza

O tom, že primárnou funkciou snežnej frézy je upratovať sneh asi nemusíme debatovať. Zatiaľčo základné modely strojov môžu ponúkať iba základnú funkciu, vybrané snežné frézy môžu mať množstvo nadštandardných funkcií, ktoré prácu výrazne uľahčia a spríjemnia.

Čím teda môže byť poriadne nadupaná fréza vybavená?

✔️ Niekoľko rýchlostí pojazdu vpred aj vzad

Kvalita aj hĺbka snehu nie je vždy rovnaká. Zatiaľčo sa do malej vrstvy prašanu môžete s frézou zahryznúť na plnej rýchlosti, polmetrová vrstva mokrého snehu vyžaduje pre upratanie nielen patričný výkon, ale aj čas. Stroj teda musí spomaliť, aby veľké množstvo snehu stihol nabrať, podrviť a vyhodiť komínom. Ak máte možnosť rýchlosť pohybu prispôsobiť aktuálnym podmienkam, vyhnete sa tým problému so zahltením a upchávaním frézy. Vybrané modely snežných fréz HECHT preto majú možnosť až 6 rýchlosti vpred a 2 rýchlostí vzad. 

✔️ Svetlomet

V zimných mesiacoch svitá neskôr a skôr sa stmieva. Ak nechcete upratovať udupaný a vyjazdený sneh, neostáva vám nič iné, než si privstať a sneh upratovať priebežne. Na prácu je však potrebné dobre vidieť, preto sú vybrané modely snežných fréz HECHT vybavené svetlometom. 

✔️ Všetky ovládacie prvky na madle

Komu by sa chcelo pobehovať okolo frézy v hlbokom snehu a niečo nastavovať? Napríklad smer a vzdialenosť odhadzovania snehu je riadený komínom frézy, ktorý je nutné v priebehu práce smerovať podľa aktuálnych podmienok. Ak môžete komín ovládať priamo na paneli na madle, prácu to uľahčí a spríjemní. 

✔️ Elektrický štartér

Aj ten najlepšie nastavený motor pri nízkych teplotách horšie štartuje. Rozdiel pri štartovaní studeného a zohriateho motora je viac ako zjavný. Vybrané frézy HECHT preto majú elektrický štartér, ktorým premrznutý stroj naštartujete bez námahy. Avšak používať na štartovanie bežný akumulátor by bolo neefektívne, pretože aj akumulátorom mráz a nízke teploty nesvedčia. Štart je preto uskutočňovaný pripojením do klasickej elektrickej zásuvky. V tej je energie dostatok aj pre opakované a dlhšie štartovanie. Keď sa potom motor v prevádzke dostatočne ohreje, nie je problém ho po krátkej pauze naštartovať aj ručne pomocou tiahla. 

✔️ Vyhrievané madlá

Ruky v mraze rýchlo prechladnú a ovládanie stroja stuhnutými prstami je nielen nepohodlné, ale môže byť aj nebezpečné. Rovnako tak nepohodlné je aj ovládanie stroja v teplých, ale hrubých rukaviciach. Vybrané frézy HECHT sú preto vybavené vyhrievanými madlami, ktoré udržia vaše ruky v teple. 

✔️ Uzávierka diferenciálu

Ak je fréza vybavená diferenciálom, jednoduchšie sa s ňou manipuluje. Diferenciál umožní, aby sa každé koleso otáčalo rôznou rýchlosťou, preto sa s frézou ľahšie zatáča. Avšak vo chvíli, kedy je potrebná vysoká trakcia kolies sa môže stať, že jedno koleso začne prešmykovať, druhé sa prestane otáčať a fréza sa zastaví. Keď pákou vyradíte funkciu diferenciálu, obe kolesá sa k sebe uzamknú a budú zaberať spoločne. 

✔️ Pásy

Predovšetkým v horských oblastiach môže byť manipulácia s frézou, aj keď na terénnych kolesách so snehovými reťazami niekedy veľmi obtiažna. Pásový pojazd poskytne stabilitu a vysokú trakciu. S takto vybaveným "tankom" sa potom môžete pustiť aj do tých najväčších závejov.  

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať