Ako (ne)zničiť kosačku po jednej sezóne

13. 07. 2021

Ako (ne)zničiť kosačku po jednej sezóne

Benzínová kosačka na trávu je skvelý, ale relatívne zložitý stroj. Aby mohol spoľahlivo slúžiť dlhé roky, vyžaduje si určitú starostlivosť a údržbu. Často sa však stáva, že prvou a zároveň bohužiaľ aj poslednou údržbou kosačky je jej vybalenie, skompletizovanie a doplnenie prevádzkových náplní. Možno by bolo zaujímavé vedieť, koľko používateľov kosačiek začne hľadať návod na použitie až vo chvíli, kedy nastane nejaký problém. To už ale môže byť neskoro.

Napriek tomu, že je klasická rotačná kosačka určená výhradne na kosenie udržiavaných trávnikov, nie je ničím neobvyklým, že mnohí ju používajú aj k nepravidelnému koseniu plôch s vyjazdenými koľajami od vozidiel, kde nože v lepšom prípade narážajú len do zhutnených trsov prerastenej trávy. V tom horšom prípade nôž sem tam narazí aj do zeme alebo kameňov. Aj keď sa môže spočiatku zdať, že kosačka takého zaobchádzanie vydrží a škoda sa viditeľne prejaví iba na noži, rázy, ktoré sa prenášajú cez hriadeľ do motora spôsobia drobné poškodenia, ktorých dôsledkom bude úplná deštrukcia motora. Nárazy poškodia ložiská v motore a zároveň nepatrne ohnú kľukovú hriadeľ, čím rozhodia jej vyváženie. V dôsledku toho vznikajú pri prevádzke vibrácie, ktoré ďalej poškodzujú ložiská a s jej vyšším poškodením sa vibrácie násobia ďalej. Je to vlastne uzavretý kruh príčin a následkov. S vyššími vibráciami sa zvyšuje poškodenie, ktoré ešte viac zvyšuje vibrácie. Spočiatku je to iba nepríjemné tým, ako sa tieto vibrácie prenášajú do madla a rúk, po nejakej dobe začne kosačka strácať výkon, zle štartuje a horšie kosí. Jedného dňa sa ju už nepodarí naštartovať a následné zistenie, že oprava poškodeného motora sa vyrovná cene novej kosačky nie je príliš príjemné.

Pre niekoho môže byť prekvapením, že životnosť motora rovnako výrazne znižuje poškodený a nevyvážený nôž, ktorý je opäť zdrojom vibrácií. Nôž preto musí byť vždy rovný, ostrý a vyvážený. Najlepšie je preto brúsenie noža zveriť odborníkovi. Ak sa do jeho brúsenia pustíte sami, jeho vyváženie môžete urobiť aspoň tak, že ho zavesíte za stredový otvor a budete pribrusovať klesajúcu polovicu noža až do chvíle, kým nebude visieť vodorovne. 

Ďalším spôsobom, ako benzínovú kosačku rýchlo zlikvidovať je zanedbávanie výmeny oleja v motore. Pri prevádzke sa z motora do oleja vplyvom trenia uvoľňujú drobné kovové špony - mikročastice. Olej má zároveň obmedzenú životnosť, a tak priebežne stráca mazivosť. Starý olej nasýtený kovovými časticami sa potom stáva skôr brúsnou pastou, ktorá postupne obrusuje ložiská, vnútorné steny valca, piest a piestne krúžky. Zväčšujúca sa vôľa v motore má za následok opäť zvýšené vibrácie a opotrebenie veľmi rýchlo narastá. V krajnom prípade môže netesnosťami olej začať unikať, a ak ho nedoplníte, je zadrenie motora isté. Olej je preto nutné meniť minimálne 1x ročne a po celú sezónu kontrolovať jeho hladinu v motore. 

Často opomínanou a podceňovanou vecou je kvalita paliva. Do kosačky vždy používajte len kvalitný a čerstvý benzín. Do benzínu je už niekoľko rokov pridávaná biologická prísada, ktorá veľmi rýchlo degraduje. Každý, kto niekedy používal napríklad fritovací hrniec si určite všimol, že sa v ňom po nejakej dobe na stenách začne usadzovať mastný gél, ktorý nie je možné prakticky ničím rozpustiť a je ťažké ho odstrániť aj mechanicky. Takmer rovnako sa chová biologická zložka v modernom palive. Na vzduchu na seba začne viazať vlhkosť, postupne sa mení na tuhú gélovitú hmotu, ktorá upchá kanáliky v karburátore. Spočiatku sa to prejavuje tak, že má motor nižší výkon, zle štartuje, môžu kolísať otáčky, až nakoniec nepôjde naštartovať vôbec. Vyčistiť takto zanesený karburátor je prakticky nemožné, jednoduchšia je jeho úplná výmena. Do kosačky preto nikdy nepoužívajte palivo, ktoré stálo rok v zle uzavretom kanistri. Pred zimou palivo radšej vypustite aj z nádrže kosačky a ak je to možné, radšej aj z karburátora. Ak karburátor nemá výpustnú skrutku, kosačku naštartujte a nechajte z jej motora spáliť zbytky paliva.

Aj keď je množstvo ďalších spôsobov, ako kosačku necitlivým zaobchádzaním rýchlo zničiť, uviedli sme si aspoň tie najčastejšie príčiny poškodenia. 

A ako kosačku nezničiť a zaistiť maximálnu výkonnosť a dlhoročnú životnosť?

  • Pri novej kosačke si vždy prečítajte návod na použitie. Obsahuje dôležité informácie, ktoré nesmiete podceniť.
  • Koste iba rovné a udržiavané plochy, na pokosenie miest, ktoré nie sú rovné alebo hrozí, že by nôž kosačky mohol do niečoho naraziť, používajte vyžínač alebo krovinorez.
  • Nepodceňujte pravidelnú kontrolu a výmenu oleja.
  • Používajte len kvalitné palivo.
  • Kontrolujte, čistite a vymieňajte vzduchový filter.
  • Udržujte nôž rovný, ostrý a vyvážený.
  • Kosačku po každom použití dôkladne očistite.
  • Kosačku nikdy nenakláňajte na bok, ani na prednú stranu, aby olej v motore nenatiekol tam, kam nemá.
  • Nezabúdajte pravidelne premazávať vnútorné pohyblivé časti, ako sú ložiská kolies, lanká atď.
  • Ak sa pri kosení deje niečo neobvyklé, napríklad sa ozývajú neštandardné zvuky, motor stráca výkon alebo kolísajú jeho otáčky, radšej motor ihneď zastavte a kosačku nechajte skontrolovať v odbornom servise.
  • Nikdy sa nepúšťajte do žiadnych opráv kosačky, ak nemáte žiadne skúsenosti. 

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať