Výsadba jahodníkov

11. 05. 2021

Výsadba jahodníkov

Práve dozretá, červenajúca sa jahoda. Šťavnatá, sladká a akurát na zakusnutie! Lahôdka par excellence. Nie nadarmo symbol lásky a telesnej rozkoše - už od stredoveku. V prvom rade ale hlavne extrémne dôležité ovocie pre naše zdravie, preto je jedným z najsilnejších prírodných antioxidantov, má viac vitamínu C ako pomaranč alebo citrón, ďalej obsahuje vitamíny A, B a E ... a mnohé dôležité minerálne látky a stopové prvky. Každá, aj tá na pohľad malá jahoda je vlastne veľkým zázrakom prírody.

Chcete si dopriať svoje vlastné, lahodné jahody už za pár týždňov v júni či júli a pritom ste nestihli jahodník vysadiť na konci minulého leta? Nič sa nedeje. Urobiť tak môžete teraz! Výsadba teraz, začiatkom mája, vám vďaka striedaniu májových dažďov a teplých slnečných dní zaistí rýchle a pevné zakorenenie. A tiež ideálne klimatické podmienky pre vývoj kvetov a plodov jahôd. Mimochodom - jahodníky sa vám tiež od mája do septembra krásne rozmnožia: tzv. dcérine odnože, ktoré vyrastú z materskej rastliny, môžu narásť do dĺžky jeden až jeden a pol metra (samozrejme pri citlivom polievaní počas teplých dní).

Jahodníky sú v podstate veľmi skromné na podmienky, v ktorých vyrastajú. Môžu byť pestované prakticky vo všetkých typoch pôdy, okrem pôd vyložene chudobných a štrkovitých, chladných ílovitých, či veľmi premočených. Jahodník je schopný plodiť aj vo vyšších nadmorských výškach, a to až do 700 m n. m. Pre pestovanie jahodníkov je naopak vcelku zásadný dostatok svetla a vlahy.

Na aké základné pravidlá by ste mali pamätať pri výsadbe jahodníkov?

  • Nikdy nevysádzajte nový jahodník na to isté miesto, kde ste jahody pestovali v uplynulých štyroch rokoch
  • Pôdu poriadne prekyprite, pomôcť si môžete napríklad kultivátorom.
  • Rastlinky vysádzajte do sponov s rozmermi minimálne 30 x 30 cm, pričom každú z nich po vysadení do pôdy citlivo pritlačte a nezabudnite ihneď poliať
  • Jahody prihnojujte veľmi opatrne, aby ste ich nepopálili. Prvé prihnojenie by ste mali uskutočniť až vo chvíli, kedy v strede jahodníkov uvidíte vyrastať nové listové srdiečka. 

 

Autor: HP


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať