Prehrieva sa vám skleník?
17. 06. 2022
Skleník poskytuje možnosť pestovať rastliny už v dobe, kedy by to vonkajšie teploty ešte neumožnili. Lenže s nástupom leta často vnútorné teploty v skleníku dosahujú hodnoty, ktoré rastlinám nemusia prospievať.
Základom je vetranie. Lenže nechať celý deň otvorené okná na skleníku aj v dobe svojej neprítomnosti môže byť rizikom. Ak by prišla napríklad búrka so silnými nárazmi vetra, otvorené okná a dvere budú slabým miestom, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou povedie k zničeniu skleníka. Riešenie pritom môže byť jednoduché. Stačí použiť samočinné otváranie okien. Funguje na princípe tepelnej rozťažnosti náplne. Keď je horúco, samočinne otvorí okno a keď sa ochladí, okno zavrie.
Avšak v niektorých prípadoch len ventilácia nestačí. Ostré letné slnko môže skleník rozohriať tak, že slnko popáli listy rastlín a zvýšená vlhkosť spôsobená odparovaním vody bude zvyšovať riziko plesňových ochorení. Citlivejšie rastliny potom nemusia taký stres vôbec prežiť.
Niekedy je preto lepšie skleník zatieniť. Tým najjednoduchším spôsobom je použitie tieniacej fólie, ktorú pretiahnete zvonku cez skleník a pomocou kotviacich držiakov pripevníte k zemi. Všetko býva dostupné v záhradných centrách. Výhodou je, že ju možno kedykoľvek jednoducho odstrániť.
Ďalším spôsobom je použitie rohože z bambusu alebo rákosia. Tie bambusové síce bývajú spravidla o niečo drahšie, sú ale trvanlivejšie.
Ďalšou možnosťou je ochranný náter s tieniacou farbou. Tá je však rozpustná vodou a tak ju spravidla dážď po nejakej dobe zmyje. V tej dobe však už slnko nemusí mať takú silu a tiež vyrastenejšie rastliny sú viac odolné.
V profesionálnych skleníkoch s odolnou konštrukciou sú často využívané aj vnútorné systémy zatienenia, ktoré je možné podľa potreby zaťahovať. Do malého záhradného skleníka sú ale nevhodné, pretože by zaberali miesto na už aj tak obmedzenom priestore.
Výhodou zatienenia je tiež skutočnosť, že v skleníku nebude dochádzať k tak vysokému odparovaniu vody a preto nebude nutné rastliny tak často polievať.
Autor: PST
Súvisiace kategórie:
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.