Popol z grilu je cenná surovina

20. 05. 2022

Popol z grilu je cenná surovina

Opäť nám začala grilovacia sezóna. Ak uprednostňujete grilovanie na drevenom uhlí, možno zbytočne vyhadzujete popol, ktorý sa dá veľmi dobre využiť. 

O tom, že je popol skvelé hnojivo sme už písali. Drevený popol je alkalický (obsahuje až 70% uhličitanu vápenatého), preto sa dá využívať na znižovanie kyslosti pôdy v záhonoch. V komposte zvýši množstvo draslíka.

Z popola a trochy vody môžete vytvoriť jemnú pastu, ktorú môžete použiť napríklad na čistenie grilu, grilovacieho náradia, dobré čistí najmä kovy.

Suchý popol je veľmi nasiakavý, môžete s ním čistiť napríklad olejové škvrny na dlažbách. Stačí ich posypať suchým popolom, počkať kým popol absorbuje a potom zamietnuť a opláchnuť. 

Nasiakavosť popola možno využiť aj pri znižovaní vlhkosti zo vzduchu. Doma to ale neodporúčame, popol môže byť cítiť, ale napríklad v pivnici stačí dať vychladnutý suchý popol do vhodnej nádoby a vlhkosť vzduchu sa zníži.

Popol je tiež neprekonateľnou prekážkou pre slimáky. Pretože tak dobre absorbuje vodu, slimáky vysušuje a tí sa mu vyhýbajú. Bohužiaľ funguje len keď je suchý, po daždi alebo po polievaní je už neúčinný.

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať