Nemôžete sa dočkať grilovania?

27. 04. 2022

Nemôžete sa dočkať grilovania?

Pre mnohých je grilovanie spojené s príjemným posedením s priateľmi nad chutným jedlom a pohárom dobrého vína. Iní považujú grilovanie za malý obrad, pre ktorý je dôležitá k dosiahnutiu dokonalého výsledku poctivá príprava. Grilovanie nám dáva možnosť experimentovať a neustále sa zdokonaľovať.

Gril na uhlie je klasika

Tradičným spôsobom grilovania je samozrejme grilovanie na drevenom uhlí. Asi nemá cenu špekulovať nad tým, nakoľko je tento spôsob úpravy jedla zdravý, ale nakoniec väčšina pokrmov, ktoré nám tak chutia, zdraviu práve neprospieva. Našťastie asi nikto z nás negriluje denne a tak si snáď môžeme dovoliť raz za čas zhrešiť. Vôňu a chuť, ktorú pokrmu dodá dym z uhlia proste nenahradíte žiadnym korením.

Grily na uhlie môžu byť rôzne. Základné otvorené grily vlastne tvoria len ohnisko nad, ktorým je umiestnený grilovací rošt. Keďže na takomto grile nie je možné účinne regulovať prístup vzduchu do ohniska, nie je možné regulovať ani teplotu pri horení. Preto je dôležité, aby bolo možné meniť vzdialenosť medzi palivovým a grilovacím roštom, keďže je to vlastne jediný spôsob, ako možno ovplyvniť teplotu grilovania.

Ak je gril vybavený vekom, to býva spravidla vybavené uzatvárateľnými otvormi, ktorými možno regulovať prietok vzduchu, čo ovplyvní rýchlosť horenia uhlia a tým aj teplotu grilovania. Avšak aj pri tomto type grilov nie je od veci, ak možno meniť vzdialenosť medzi palivovým a grilovacím roštom.

Pokročilejšie grily môžu mať aj dve ohniská. Jedno je klasicky pod grilovacím roštom, druhé je úplne mimo rošt na strane grilu. Ak použijete druhé ohnisko, gril funguje podobne ako teplovzdušná rúra, čo vám umožní aj pečenie väčších kusov mäsa. Na veľkých griloch s odklápacím vekom sa môžete stretnúť aj s dvomi grilovacími roštami nad sebou. Zatiaľ čo spodný rošt slúži na klasické grilovanie, na vrchnom rošte môžete napríklad dopekať prílohu.

Plynový gril sa jednoducho obsluhuje

Plynové grily majú podobnú konštrukciu ako tie na drevené uhlie. Rozdiel je predovšetkým v tom, že pod grilovacím roštom sú namiesto uhlia plynové horáky. Veľkou výhodou plynového grilu je, že stačí otočiť gombíkom a prakticky ihneď môžete začať grilovať. Plamene môžete jednoducho regulovať, čím dosiahnete perfektnú kontrolu nad teplotou grilovania. Odpadá zložité rozpaľovanie uhlia, jednoduchšie je aj čistenie. Plynový gril je preto pripravený behom chvíľky. Grilovanie na plyne je aj zdravšie, avšak skalní priaznivci klasiky plynovým grilom vyčítajú práve absenciu dymu, ktorý dáva jedlu nezameniteľnú chuť a vôňu.

Bežný plynový gril vybavený vekom možno samozrejme využívať aj podobne ako rúru, dokonca aj lepšie. Zatiaľ čo bežné domáce rúry môžu dosiahnuť maximálnu teplotu okolo 240 °C, dosiahnuteľná teplota pri niektorých plynových griloch môže byť aj vyššia než 350 °C, čo možno využiť napríklad na pečenie pizze.

Elektrické grily

Elektrický gril je alternatívou tam, kde nemôžete grilovať na ohni. Pretože pri grilovaní nedochádza k spaľovaniu a nevzniká dym, možno ich použiť aj na balkónoch, terasách ale aj v uzavretej miestnosti. Jeho výhodou je, že ho možno kedykoľvek rýchlo pripraviť na grilovanie a ak je vybavený termostatom, máte dokonalú kontrolu nad teplotou.

Aké ďalšie vychytávky môžu mať niektoré grily?

Ak si chcete grilovanie vychutnať, pri griloch určite oceníte odkladacie plochy, ktorých nikdy nie je dosť. Výhody integrovaného teplomeru asi tiež netreba obzvlášť zdôrazňovať. Väčšina bežných grilov nie je stavaná pre trvalé vystavenie prírodným vplyvom, preto nie je od veci, ak má gril kolesá a madlo, ktoré vám umožní s ním jednoducho manipulovať. Niektoré plynové grily môžu byť navyše vybavené bočným horákom na varenie, čo vám umožní behom grilovania napríklad variť v hrnci prílohu.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať