Najlepšie darčeky pre kutilov

10. 12. 2021

Najlepšie darčeky pre kutilov

Máme Advent, a tak už Vianoce prakticky klopú na dvere. Mnohí už majú darčeky nakúpené, niektorí dokonca aj zabalené. Ak sa ale stále nemôžete rozhodnúť, čo kúpiť, máme pre vás niekoľko tipov.

Ak máte doma kutila, verte nám, že by nový sveter ochotne vymenil napríklad za šikovnú vŕtačku. Čo si budeme hovoriť, v každom chlapovi sa stále skrýva malý chlapec, ktorý ako kutil vymenil svoje hračky za náradie. A na každý svoj výrobok je patrične hrdý, aj keď nemusí byť úplne dokonalý. Tým však nechceme povedať, že by náradie v ruke neslušalo aj šikovnej žene. 

Ak chcete kutilovi vybrať nejaké vybavenie do dielne, bude najlepšie opatrne začať zisťovať, čo mu v dielni chýba, alebo ktoré náradie už dosluhuje. Okrem sady kľúčov, skrutkovačov a kliešťov je základom každej dielne vŕtačka. Dnes sa presadzujú najmä tie s akumulátorovým pohonom. Ich hlavnou výhodou je, že za sebou nemusíte ťahať žiadny kábel, ktorý neustále prekáža a niekde sa zasekne spravidla vždy, keď stojíte s vŕtačkou na štafliach. 

Moderné akumulátorové vŕtačky sú napájané z lítiových akumulátorov, do ktorých sa vojde naozaj veľa energie. Na jedno nabitie je preto možné s jedným akumulátorom pracovať aj celý deň. A ak by to nestačilo, v zálohe môžete mať na nabíjačke druhý. Akumulátory potom stačí v prípade potreby vymeniť a pracovať môžete prakticky nepretržite. Dnes sú niektoré aku vŕtačky dokonca vybavené aj tzv. príklepom, preto s nimi možné vŕtať aj do steny. Takou je napríklad vŕtačka HECHT 1278, ktorá je dodávaná v kufríku s nabíjačkou a dvomi akumulátormi. 

Lítiové akumulátory nie sú však úplne najlacnejšie, preto sa oplatí myslieť dopredu. Kupovať ďalšie akumulátorové náradie, ktoré by vyžadovalo vlastné akumulátory, by bolo zbytočným plytvaním peňazí. V dielni by sa potom hromadili ďalšie a ďalšie nabíjačky s akumulátormi a nikto by sa nevyznal v tom, ktorý akumulátor k čomu patrí. Nebolo by preto lepšie mať jeden typ akumulátora, ktorý bude pasovať na všetko náradie? Potom si vystačíte s dvomi akumulátormi, z ktorých jeden môžete používať a druhý súčasne nabíjať, aby bol pripravený pre okamžité použitie. A dôležité je uvažovať aj do budúcna - akumulátory nemajú neobmedzenú životnosť. O pár rokov ich kapacita klesne natoľko, že budú nepoužiteľné. Ak však používate len jeden typ, stačí ho dokúpiť a zase môžete používať všetko náradie. Nie je nutné kupovať pre každé náradie samostatný akumulátor.

V ponuke značky HECHT môžete nájsť akumulátorové náradie označené logom ACCU program 1278, pri ktorom je zaručené, že je napájané rovnakým akumulátorom.

Medzi nich patrí aj vyššie spomínaná vŕtačka HECHT 1278. V ponuke je aj lacnejšia vŕtačka 1277 a všetky sú dodávané v praktickom kufríku s dvomi akumulátormi a nabíjačkou. A tieto akumulátory je možné použiť na celú radu ďalšieho náradia označeného logom ACCU program 1278. Ktorákoľvek z týchto vŕtačiek preto môže slúžiť ako základ pre postupné vybavenie dielne. A nielen to, použiť ich možno aj pre napájanie záhradnej techniky.

Dielňa žiadneho kutila sa nezaobíde bez píly. Okružnou pílou možno jednoducho a rýchlo uskutočňovať rovné rezy. Sú preto ideálne na pílenie dosiek. Tou môže byť napríklad okružná píla HECHT 1670.
Ak je potrebné rezať oblé rezy alebo vyrezať guľatý otvor, nezaobídete sa bez priamočiarej píly HECHT 1531. S chvostovou pílou HECHT 1510 zase nie je problém odpíliť napríklad guľatinu alebo aj kovovú rúrku. Ostatne s rezaním a brúsením kovu vám zase pomôže aj uhlová brúska HECHT 1320.

Ak sa vrátime k vŕtaniu - každý, kto býva v paneláku dobre vie, že vyvŕtať do panelu dieru pre hmoždinku pomocou vŕtačky s mechanickým príklepom je nadľudský výkon. Dlhé minúty doslova tavíte vrták v paneli, zatiaľčo sused nahnevane búcha z druhej strany do steny. S akumulátorovým búracím kladivom HECHT 1022 budete musieť naopak dávať pozor, aby ste sa k susedovi neprevŕtali, pretože vrták do steny vojde ako do masla. Betón alebo kameň, žiadny problém. Potrebujete rýchlo utiahnuť alebo povoliť skrutky? S rázovým uťahovačom HECHT 1256 budete pracovať ako profík. Zhodenie kolies z auta bude otázkou okamihu. A ak ich bude treba dofúkať, môžete použiť kompresor HECHT 2090. Občas sa pri práci dostaneme aj na miesta, kde je málo svetla, preto si potrebujeme prisvietiť. LED svietidlo HECHT 1706 vydrží na jedno nabitie svietiť dlhé hodiny. Využijete ho preto nielen v dielni, ale napríklad aj pri kempovaní alebo keď vypadne elektrický prúd.

A čo práce na záhrade? Pri kosení trávy sa dnes nezaobídeme bez vyžínača, s ktorým môžeme dokosiť horšie dostupné miesta alebo uskutočniť finálnu úpravu okolo plotov a stien, kam sa kosačka nedostane. HECHT 5020 má vďaka akumulátorovému pohonu výhodu, že za sebou nemusíte ťahať žiadny prívodný kábel. Ostatne ťahať kábel po záhrade je nepohodlné u ktoréhokoľvek náradia. Poznáte to, vždy sa niekde zasekne, pred prácou ho musíte rozmotať, po práci zase zmotať. A keď ho omylom pretiahnete cez záhon práve rozkvitnutých tulipánov... Preto sa oplatí mať aj ďalšiu akumulátorovú záhradnú techniku.

Napríklad plotostrih, alebo ak chcete nožnice na živé ploty HECHT 6020. Pri bežnom elektrickom plotostrihu je kábel nielen obmedzujúci, ale môže sa vám pri práci zapliesť medzi vetvy a prestrihnete ho. Pri akumulátorovom plotostrihu sa to našťastie stať nemôže. Ak máte vysoký živý plot, nie je bezpodmienečne nutné šplhať sa po štafliach s nebezpečným nástrojom v ruke. Stačí si zaobstarať teleskopickú násadu HECHT 9620, osadiť ju plotostrihom HECHT 6520 a môžete pohodlne zo zeme zastrihávať ploty vyššie ako 3 metre. S fukárom na lístie HECHT 9436 ľahko lístie vyfúkate aj z horšie dostupných miest, kam sa hrable nevojdú. A v zime s ním môžete z chodníka sfúknuť napríklad aj čerstvý prašan. 

A čo je na tom všetkom najlepšie? Všetko uvedené náradie je možné napájať rovnakým akumulátorom. Keby mal mať kutil v dielni ku každému náradiu dva akumulátory a nabíjačku, zabralo by to celý regál na polici. A keď sa pripočíta cena každého akumulátora a nabíjačky, náklady by presahovali niekoľko tisíc korún. A potom si navyše pamätať, ktorý akumulátor k čomu patrí...

Tak čo vy na to? Nezaložíte teraz na Vianoce tomu vášmu kutilovi základ pre kompletnú sadu náradia do dielne a na záhradu?


Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať