Chystáte sa tento rok vyrezávať tekvice?

13. 10. 2021

Chystáte sa tento rok vyrezávať tekvice?

Veselé alebo strašidelné tváre vyrezané do vydlabaných tekvíc na prelome októbra a novembra zdobia nejeden vchod či záhradu. Zdobené tekvice ale máme spojené predovšetkým s oslavami Halloweenu, a preto niektorí túto tradíciu odsudzujú ako nepôvodný sviatok, ktorý bol privezený zo zámoria. Nemyslíme si ale, že je dôvod k nejakým obavám zo zavlečenia cudzích zvykov, pretože do istej miery je možné vyrezávanie tekvíc chápať ako návrat k našim pôvodným tradíciám. Nakoniec si možno niektorí z vás spomenú, že v našich krajinách bývalo zvykom na Dušičky dlabať "strašidlá" z repy.

Dá sa predpokladať, že oslavy Halloweenu aj Dušičiek majú základ v dávnom keltskom sviatku Samhain. Podľa tejto keltskej tradície sa v noci z 31. októbra na 1. november vracajú duše zosnulých domov a svietidlá vyrobené z dlabaných riep im mali pomôcť nájsť cestu. S tým, ako sa jednotlivé národy v Európe miešali, oslavu Samhain od Keltov postupne v rôznych podobách prevzali za svoju. Napriek tomu, že sa neskôr cirkev snažila tieto dávne pohanské zvyky eliminovať, tradícia uctievania predkov už bola natoľko zakorenená, že cirkvi nakoniec neostalo nič iné, než tradíciu pokresťančiť a prevziať za svoju. Nie je to vlastne nič prekvapivé, podobným spôsobom bolo pokresťančených niekoľko ďalších pôvodne pohanských tradícií a patria medzi nich aj Vianoce. Pôvodne keltský Samhain tak v rôznych podobách ako spomienku na zosnulých slávia mnohé národy dodnes.

Keď teda tento rok budete opäť vyrezávať tekvicu, spomeňte si na to, že to vlastne nie je tak dávno, čo naši pradedovia a prababičky na Dušičky dlabali repu, aby z nej vyrezali strašidlo a zapálili v ňom sviečku.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať