-
- Kosačky
- Traktory
- Prevzdušňovače
- Vyžínače
- Krovinorezy
- Kultivátory
- Akumulátorové programy
- Plotostrihy
- Píly
- Štiepačky
- Drviče vetiev
- Fukáre, vysávače
- Vozíky a fúriky
- Rozmetadlá a posypové vozíky
- Čerpadlá a vodárne
- Vysokotlakové umývačky
- Zametacie stroje
- Snežné frézy
- Odhŕňače, škrabky na ľad
- Postrekovače a rosiče
- Skleníky a pareniská
- Kompostéry
- Ručné náradie
- Príslušenstvo
- Pestovateľské potreby
Ako vybrať bazénovú filtráciu
10. 05. 2022

Ak chcete mať v bazéne krištáľovo čistú vodu celú sezónu, nezaobídete sa bez filtrácie a bazénovej chémie. Zatiaľ čo účelom chémie je najmä predchádzanie a likvidácia rias a ďalších mikroorganizmov, filtrácia z vody odstraňuje nečistoty, ktoré by vodu kalili a slúžili ako živná pôda práve pre bujnejúce riasy a mikroorganizmy.
Aby bola filtrácia účinná, musí mať dostatočný výkon. Nestačí len zaobstarať najdostupnejšiu filtráciu, pripojiť ju k bazénu a dúfať, že všetko bude správne fungovať. Vietor do bazéna zanáša prach, peľ a nesmieme zabudnúť, že množstvo nečistôt do bazénu nanosíme aj my, priamo na svojom tele. Ak by tieto častice v bazéne zostali dlhšie, než je nevyhnutné, rýchlo by sa spustili rozkladné a hnilobné procesy, ktorých následkom by bola kalná a zapáchajúca voda, s ktorou by už nepohla žiadna chémia.
Filtrácia by preto mala vodu v bazéne prefiltrovať približne aspoň 1x za 5-6 hodín. Menej výkonná filtrácia by nemala dostatočnú účinnosť a tak by sa neúmerne navyšovali náklady spojené s vyššou spotrebou bazénovej chémie.
Potrebný výkon filtrácie potom spočítame celkom jednoducho. Vydelíme objem vody v bazéne piatimi a dostaneme číslo, ktorá sa rovná objemu vody, ktorý by mala filtrácia prečerpať za jednu hodinu.
Z tohto je patrné, že pre malé nadzemné bazény s objemom vody do 5 m3 si vystačíte aj s malou kartušovou filtráciou. Avšak je potrebné počítať s tým, že filtre v kartušovej filtrácii nemajú takú účinnosť ako piesková filtrácia a vyžadujú pomerne časté preplachovanie. Navyše ak bazén zanedbáte a dôjde k jeho nadmernému znečisteniu, kartušová filtrácia si s vyčistením vody už nemusí vôbec poradiť.
Piesková filtrácia má oproti tým kartušovým hneď niekoľko výhod. Tou prvou je najmä vysoká účinnosť, ktorú je možné navyše ovplyvniť zvolenou filtračnou náplňou. V základe je síce určená pre kremičitý piesok, ponúkajú sa však také alternatívy ako je zeolit alebo filtračné sklo. V poslednej dobe sú tiež často ako náplň využívané polyethylénové filtračné guličky, ktoré majú skvelé filtračné vlastnosti (zachytia nečistoty aj menšie ako 1 µ) a keďže ich možno aj vyprať, majú životnosť aj niekoľko rokov.
Ak je filtrácia vybavená viaccestným ventilom, možno ju jednoducho prepláchnuť. Prepnutím ventilu jednoducho zmeníte smer prietoku vody filtrácie a zachytené nečistoty sú vyplavené von výpustom.
V neposlednom rade je nutné spomenúť, že k väčšine pieskových filtrácií možno vďaka ich výkonu pripojiť aj bazénový vysávač, ktorým jednoducho odsajete nečistoty a piesok z dna bazéna.
Na čo dávať pozor
Pri výbere bazénovej filtrácie sa často zabúda na odpor, ktorý prietoku vody robí potrubie a príslušenstvo, ako sú bazénové trysky, solárne panely a pod. Väčšina filtrácií je výkonovo dimenzovaná pre pripojenie do vzdialenosti maximálne 10 metrov od bazéna. S každým metrom potrubia rastie odpor, ktorý musí čerpadlo filtrácie prekonávať a úmerne s tým klesá prietok. Ak navyše budete na potrubí šetriť a kúpite lacnejšie rúrky s menším priemerom, pravdepodobne ušetrené peniaze utratíte už prvú sezónu za zvýšenú spotrebu bazénovej chémie. Ak plánujete do systému pripojiť aj solárne panely pre ohrev vody, počítajte s tým, že aj výkon filtrácie bude nutné úmerne navýšiť, aby dokázal vyrovnať tlakové straty vznikajúce v paneloch, ktoré brzdia prietok vody.
SÚVISIACE KATEGÓRIE
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ako vybrať čerpadlo na zavlažovanie
07. 06. 2023
Viete správne grilovať?
05. 06. 2023
Ako jednoducho vyčistiť bazén po zime?
26. 05. 2023
