Ako vybrať bazénovú filtráciu

10. 05. 2022

Ako vybrať bazénovú filtráciu

Ak chcete mať v bazéne krištáľovo čistú vodu celú sezónu, nezaobídete sa bez filtrácie a bazénovej chémie. Zatiaľ čo účelom chémie je najmä predchádzanie a likvidácia rias a ďalších mikroorganizmov, filtrácia z vody odstraňuje nečistoty, ktoré by vodu kalili a slúžili ako živná pôda práve pre bujnejúce riasy a mikroorganizmy.

Aby bola filtrácia účinná, musí mať dostatočný výkon. Nestačí len zaobstarať najdostupnejšiu filtráciu, pripojiť ju k bazénu a dúfať, že všetko bude správne fungovať. Vietor do bazéna zanáša prach, peľ a nesmieme zabudnúť, že množstvo nečistôt do bazénu nanosíme aj my, priamo na svojom tele. Ak by tieto častice v bazéne zostali dlhšie, než je nevyhnutné, rýchlo by sa spustili rozkladné a hnilobné procesy, ktorých následkom by bola kalná a zapáchajúca voda, s ktorou by už nepohla žiadna chémia.

Filtrácia by preto mala vodu v bazéne prefiltrovať približne aspoň 1x za 5-6 hodín. Menej výkonná filtrácia by nemala dostatočnú účinnosť a tak by sa neúmerne navyšovali náklady spojené s vyššou spotrebou bazénovej chémie. 

Potrebný výkon filtrácie potom spočítame celkom jednoducho. Vydelíme objem vody v bazéne piatimi a dostaneme číslo, ktorá sa rovná objemu vody, ktorý by mala filtrácia prečerpať za jednu hodinu.

Z tohto je patrné, že pre malé nadzemné bazény s objemom vody do 5 m3 si vystačíte aj s malou kartušovou filtráciou. Avšak je potrebné počítať s tým, že filtre v kartušovej filtrácii nemajú takú účinnosť ako piesková filtrácia a vyžadujú pomerne časté preplachovanie. Navyše ak bazén zanedbáte a dôjde k jeho nadmernému znečisteniu, kartušová filtrácia si s vyčistením vody už nemusí vôbec poradiť. 

Piesková filtrácia má oproti tým kartušovým hneď niekoľko výhod. Tou prvou je najmä vysoká účinnosť, ktorú je možné navyše ovplyvniť zvolenou filtračnou náplňou. V základe je síce určená pre kremičitý piesok, ponúkajú sa však také alternatívy ako je zeolit alebo filtračné sklo. V poslednej dobe sú tiež často ako náplň využívané polyethylénové filtračné guličky, ktoré majú skvelé filtračné vlastnosti (zachytia nečistoty aj menšie ako 1 µ) a keďže ich možno aj vyprať, majú životnosť aj niekoľko rokov. 

Ak je filtrácia vybavená viaccestným ventilom, možno ju jednoducho prepláchnuť. Prepnutím ventilu jednoducho zmeníte smer prietoku vody filtrácie a zachytené nečistoty sú vyplavené von výpustom. 

V neposlednom rade je nutné spomenúť, že k väčšine pieskových filtrácií možno vďaka ich výkonu pripojiť aj bazénový vysávač, ktorým jednoducho odsajete nečistoty a piesok z dna bazéna. 


Na čo dávať pozor

Pri výbere bazénovej filtrácie sa často zabúda na odpor, ktorý prietoku vody robí potrubie a príslušenstvo, ako sú bazénové trysky, solárne panely a pod. Väčšina filtrácií je výkonovo dimenzovaná pre pripojenie do vzdialenosti maximálne 10 metrov od bazéna. S každým metrom potrubia rastie odpor, ktorý musí čerpadlo filtrácie prekonávať a úmerne s tým klesá prietok. Ak navyše budete na potrubí šetriť a kúpite lacnejšie rúrky s menším priemerom, pravdepodobne ušetrené peniaze utratíte už prvú sezónu za zvýšenú spotrebu bazénovej chémie. Ak plánujete do systému pripojiť aj solárne panely pre ohrev vody, počítajte s tým, že aj výkon filtrácie bude nutné úmerne navýšiť, aby dokázal vyrovnať tlakové straty vznikajúce v paneloch, ktoré brzdia prietok vody. 

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať