Ako (ne)zničiť lítiový akumulátor

07. 03. 2022

Ako (ne)zničiť lítiový akumulátor

Elektrobicykle a niektoré elektrické skútre HECHT sú napájané z lítiového akumulátora. V porovnaní s olovenými akumulátormi sú síce drahšie, vyššiu cenu však vyvažujú podstatne nižšou hmotnosťou a vyššou hustotou energie. V praxi to znamená, že malý a ľahký lítiový akumulátor pojme rovnako energie, ako mnohonásobne väčší a ťažší olovený akumulátor. Z týchto dôvodov je napríklad napájanie elektrobicykla oloveným akumulátorom nemožná. Kto by sa tiež chcel na bicykli ťahať s ťažkou a rozmernou krabicou plnou olova?

Lítiový akumulátor je však pomerne citlivý na zaobchádzanie a tým ako sa k nemu budete chovať, môžete podstatne ovplyvniť jeho životnosť. 

Často sa zabúda na teplotu

Akumulátor by sa nemal nikdy vystavovať teplotám vyšším ako 40 °C. Elektrobicykel alebo skúter preto vždy parkujte v tieni. Vysokú pozornosť dávajte najmä pri nabíjaní. Behom nabíjania dochádza k zahrievaniu článkov v akumulátore a v kombinácii s vysokou okolitou teplotou môže dôjsť k zničeniu akumulátora. Prehriatie dokonca zvyšuje riziko skratu, pri ktorom sa môže akumulátor vznietiť. Podobne nebezpečné však môže byť nabíjanie pri teplotách pod 0 °C.

Vysoké nabíjacie prúdy môžu rovnako znižovať životnosť akumulátora, preto pre nabíjanie používajte vždy iba nabíjačky, ktoré sú dodávané spoločne s výrobkom, alebo sú odporúčané výrobcom. Pri nabíjaní vysokým nabíjacím prúdom sa môže akumulátor príliš zahrievať a hrozí jeho zničenie alebo požiar.

Počet nabíjacích cyklov možno zvýšiť

Pri lítiových akumulátoroch sa spravidla udáva, že ho možno nabiť cca 500-800 krát, než sa začne podstatne znižovať jeho kapacita. Neznamená to, že by potom bol akumulátor nepoužiteľný, ale už vás nedovezie tak ďaleko, ako nový akumulátor. Existuje však jednoduchý trik, ako počet nabíjacích cyklov zvýšiť. Ak to nie je potreba, nenabíjajte lítiový akumulátor na 100%, ale napríklad iba na tri štvrtiny kapacity. Ak viete, že nepôjdete na dlhú túru, je zbytočné nabíjať akumulátor naplno, nabíjací čas sa tým podstatne skráti a životnosť akumulátora zvýši. Keď budete napríklad pravidelne akumulátor nabíjať len na 75 % a vybíjať na 25 % (teda využívať pravidelne len 50% kapacity), počet nabíjacích cyklov tak môžete za ideálnych podmienok až strojnásobiť.

Je nutné venovať pozornosť skladovaniu

Elektrobicykle a elektrické skútre využívame sezónne a v zimnom období spravidla odpočívajú v garáži. Ak je to možné, nemali by byť parkované na miestach, kde mrzne. Ak to nemožno zaistiť, uskladnite aspoň akumulátor v miestnosti, kde neklesá teplota pod nulu. Zároveň ale tam, kde nie je teplota zbytočne vysoká. V ideálnom prípade by mal akumulátor odpočívať pri teplotách tesne nad nulou. Uskladnený lítiový akumulátor by mal byť cca na kapacitu 75 %, za zimu ho ale niekoľkokrát skontrolujte a v prípade nutnosti dobite. Aj keď je hodnota samovybíjania lítiových článkov pomerne nízka, akumulátor spravidla obsahuje aj riadiacu elektroniku, ktorá môže články nepatrne vybíjať.

POZOR!

Pre údržbu a nabíjanie olovených akumulátorov však platia úplne iné pravidlá. O tom však niekedy nabudúce...

 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať