Klimatizácia alebo ochladzovač vzduchu?
28. 07. 2020
Mobilná klimatizácia a ochladzovač vzduchu sú na prvý pohľad veľmi podobné zariadenia. Napriek tomu, že v letných horúčavách sú obidva prístroje pomocníkom na nezaplatenie, majú toho veľa odlišného. V čom sú teda hlavné rozdiely a aké výhody ponúkajú?
Mobilné klimatizácie
Klimatizácia je laicky povedané obrátená chladnička. Cirkulujúce chladiace médium absorbuje tepelnú energiu zo vzduchu v miestnosti a tá je potom odvádzaná von. Účinnosť klimatizácie preto môže byť veľmi vysoká, vzduch v miestnosti dokáže pokojne ochladiť aj o desiatky stupňov. Požadovanú teplotu je potom na väčšine klimatizácií možné presne nastaviť.
Výhodou je, že niektoré modely majú aj funkciu kúrenia, využijete ich teda takmer počas celého roka. Odoberajú zvyškové teplo z vonkajšieho vzduchu a tým následne vykurujú miestnosť. Vďaka tejto efektívnej technológii spotrebujú len zlomok energie, ktorú by potreboval klasický priamotop.
Klimatizácie ale majú aj tú vlastnosť, že v režime chladenia na chladiči kondenzuje voda zo vzduchu. Jednoducho povedané, klimatizácia vysušuje vzduch v miestnosti, čo nemusí byť vždy dvakrát príjemné. Ďalšou malou nevýhodou je nutnosť zaistenia odvodu tepla z miestnosti. Väčšina mobilných klimatizácií tento problém rieši odvodnou hadicou, ktorá sa inštaluje do pootvoreného okna prípadne do otvoru v stene.
Ochladzovač vzduchu
Ochladzovač vzduchu na ochladenie používa vodu alebo ľad. Zabudovaný ventilátor naháňa vzduch spravidla cez mriežku, po ktorej steká studená voda. Účinnosť môžete jednoducho zvýšiť tak, že sa do nádoby s vodou pridá ľad alebo chladiace náplne, ktoré necháte zamrznúť v mrazničke.
Ak si pamätáte z fyziky základnej školy aspoň základy, musí vám byť jasné, že výkon ochladzovača má vďaka svojmu princípu v porovnaní s klimatizáciou podstatné obmedzenia. Vodu je navyše nutné pravidelné dopĺňať. Vzduch ochladzuje, na chladiace schopnosti mobilných klimatizácií však nestačí. Výhodou však je, že vzduch zvlhčuje, čím zvyšuje pocit komfortu v miestnosti. Ďalšou výhodou je podstatne nižšia spotreba elektrickej energie a spravidla aj nižšia hlučnosť v porovnaní s klímou.
Nesmieme zabudnúť ani na obstarávacie náklady, ktoré sú v porovnaní s mobilnými klimatizáciami aj niekoľkonásobne nižšie. Využitie tiež nájde aj v zime, ak do nádoby v ochladzovači nalejete vodu izbovej teploty, možno ho v zime použiť ako zvlhčovač vzduchu.
Čo vybrať? Klimatizácia vs. ochladzovač
Klimatizácia umožní dokonale nastaviť a kontrolovať teplotu vzduchu v miestnosti. Aj v najväčších horúčavách môžete mať doma príjemnú teplotu na prácu či oddych. Je však nutné myslieť aj na to, že rýchle striedanie teploty nemusí mať dobrý vplyv na vaše zdravie. Schladiť si vzduch spálni pred spaním, udržať príjemnú teplotu v pracovni, tu môžeme klimatizáciu odporučiť. Vychladiť však v tropických horúčavách obývačku o 10°C a viac, následne prechádzať do rozohriatych miestností v dome alebo dokonca von určite nie je rozumný nápad a koledujete si tým o zdravotné problémy. Klimatizácia by sa teda mala používať iba tam, kde sa zdržujete dlhšiu dobu a nevychádzate von na dvor, terasu či balkón.
Ochladzovač vzduchu sa síce výkonom klimatizácii nepriblíži, má však iné prednosti. Aj keď teplotu v miestnosti zníži len o pár stupňov, ak je ochladzovač vybavený ionizátorom, môžete v miestnosti navodiť podobný efekt ako po letnej búrke. Vzduch sa síce až tak neochladí, vďaka zvlhčeniu a ionizácii je však svieži a dobre sa dýcha. Ionizátor generuje zdraviu prospešné záporné ióny, neutralizuje pachy, potláča výskyt mikroorganizmov a dokáže čistiť vzduch od prachových častíc. Záporné ióny napríklad podporujú imunitný systém, zvyšujú výkonnosť a psychickú pohodu, zlepšujú spánok a uľahčujú aj dýchanie. Výsledkom je, že sa budete cítiť sviežo a pohodlne aj v miestnosti, kde je relatívne vysoká teplota. Pri prechádzaní do ostatných priestorov, kde nie je vzduch chladený vďaka minimálnym teplotným rozdielom neutrpí veľký šok ani organizmus ako pri prechode z a do klimatizovaných priestorov.
Oba typy systémov teda majú svoje výhody aj nevýhody. Preto je nutné pred nákupom zvážiť účel, na aký budú slúžiť. Zaobstaranie klimatizácie do obývačky alebo detskej izby v dome, kde sa napríklad deti celý deň pohybujú medzi domom a záhradou asi nebude to najlepšie riešenie. Klimatizáciu je vhodné použiť iba pre priestory, v ktorých sa zdržujete sústavne dlhšiu dobu. Pri ochladzovači zase nepočítajte s výrazným ochladením vzduchu, komfortu sa dá ale dosiahnuť zvlhčením a ionizáciou.
Späť na predchádzajúcu stránku
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.