Ako účinne odpudiť komáre?

08. 07. 2021

Ako účinne odpudiť komáre?

Teplé letné a zároveň daždivé počasie je presne to, čo komárom vyhovuje. Kaluže a tône naplnené vodou po daždi im poskytnú dokonalé podmienky pre rozmnožovanie. So súmrakom ako upíri vyletia v húfoch a znepríjemňujú nám nielen večerné posedenie na záhrade, často navyše znemožnia kvalitný spánok v noci. Piskľavý zvuk krúžiaci okolo hlavy, keď sa snažíte zaspať dokáže priviesť k záchvatu zúrivosti aj toho najväčšieho flegmatika...

Odlákať, alebo odpudiť?

Komáre môžete relatívne ľahko odlákať. Komár svoju obeť vyhľadáva tak, že sa zameria na oxid uhličitý, ktorý vydychujeme. Stačí teda vo vlažnej vode rozpustiť trochu droždia s cukrom a unikajúci oxid uhličitý, ktorý produkuje kvasinky komáre spoľahlivo naláka. Avšak o účinnosti tejto metódy by sa dalo polemizovať. Často sa môžete dočítať, že túto zmes je vhodné umiestniť do okna spálne a budete mať od komárov pokoj. Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že metóda síce z počiatku účinkuje, nakoniec však docielite len to, že do okna nalákate komáre zo širokého okolia, ktoré čoskoro zistia, že v nádobe s kváskom žiadnu obeť nenájdu a pozornosť presmerujú na vás. Túto metódu teda odporúčame využívať skôr vonku, kde je vhodné ju kombinovať s nejakým vhodným odpudzovačom, ktorý umiestnite do svojej blízkosti. 

Ako teda komáre odpudiť?

Domov pred komármi najefektívnejšie ochránite sieťkou v okne. Avšak ani sieť nie je zárukou toho, že sa komár do bytu alebo domu nedostane. Stačí akákoľvek malá škára, komín pre krb, netesniace dvere či kľúčová dierka cez ktorú komár dokáže preletieť. Často tiež využijete moment, keď prechádzate dvermi. Sieťku je preto vhodné kombinovať s niečím, čo komáre odpudzuje. 

Je všeobecne známe, že komáre odpudzujú niektoré aromatické bylinky. Kráľovnou medzi nimi je levanduľa. Vôňu levandule môžete ako esenciálny olej použiť do aromatickej lampy. Pod nádobkou s olejom v lampe zapálite sviečku a omamná vôňa komáre odoženie. To však neodporúčame uskutočňovať v spálni, kde by mohol byť nestrážený plameň sviečky v dobe, kedy spíme, veľmi nebezpečný. V takom prípade využite čerstvé alebo sušené kytice, ktoré zviažete a zavesíte do okna alebo ich dáte do vázy. Kombinovať ich môžete s ďalšími bylinkami, ktorých vôňu komáre neznášajú. Patria medzi ne napríklad mäta, citrónová tráva, medovka alebo rozmarín.

Môžete tiež pripraviť aj voňavú kyticu z týchto byliniek, ktorú doplníte napríklad o prekrojenú limetku, do ktorej napicháte aromatické klinčeky a škoricu. Taká kytica bude nielen odpudzovať komáre a ďalší hmyz, zároveň bude zaujímavou dekoráciou na stole. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať