Ako sa v lete účinne ochladiť?
09. 06. 2021
Vŕta vám hlavou, aký je rozdiel medzi ochladzovačom vzduchu a mobilnou klimatizáciou? Ktoré z týchto zariadení by vám v horúčavách mohlo viac pomôcť? Aj keď obe zariadenia môžu na prvý pohľad vyzerať rovnako, princíp ochladzovania vzduchu a ich ďalšie možnosti sú úplne odlišné.
Ak chcete ochladiť vzduch v miestnosti, znamená to, že z neho musíte odobrať tepelnú energiu. Zo školy máme určite všetci aspoň základné povedomie o zákone o zachovaní energie. V praxi to znamená, že keď zo vzduchu odoberieme teplo, to sa nikam len tak jednoducho nevytratí, musíme ho niekam "premiestniť".
Ochladzovač vzduchu na to využíva studenú vodu. Tú jednoducho nalejete do nádrže v ochladzovači, kde je následne malým čerpadlom poháňaná sústava tenkých rúrok. Tie tvoria mriežku chladiča, ktorými od ventilátora prúdi vzduch. Vzduch predá vode časť tepla, a tým sa ochladí. Zároveň sa tým voda postupne ohrieva a po nejakej dobe už chladenie nie je tak účinné. Vodu potom musíte vymeniť za novú, studenú. Účinnosť chladenia je možné zvýšiť aj tak, že do nádoby s vodou umiestnite zásobníky s ľadom, ktoré ste nechali zamrznúť v mrazničke.
V ochladzovači vzduchu je nutné pravidelne meniť vodu (či navyše pridávať ľad), pričom ochladzovač dokáže teplotu v miestnosti znížiť len o pár stupňov. Jeho výhodou v porovnaní s klimatizáciou je nielen nižšia obstarávacia cena, ale tiež podstatne nižšia spotreba elektrickej energie (rádovo o desiatky percent). Obmedzený chladiaci výkon je možné navyše kompenzovať tým, že si zaobstaráte ochladzovač s integrovaným ionizátorom vzduchu. Nielenže je ionizovaný vzduch podstatne príjemnejší, aj keď nemá úplne komfortnú teplotu (nakoniec všetci poznáme, ako sa dýcha po búrke), je zároveň veľmi prospešný pre naše zdravie a ničí vírusy v miestnosti.
Klimatizácia je o niečo zložitejšie zariadenie, ktoré funguje na rovnakom princípe ako bežná chladnička. Základom je kompresor, ktorý prečerpáva chladivo sústavou dvoch okruhov s rozdielnym tlakom. Keď sa stlačí, dôjde k jeho zahriatiu a chladivo je hnané do kondenzátora, kde ventilátor z chladiva teplo odvetrá. Ochladené chladivo potom cez expanzný ventil putuje do okruhu z nižším tlakom. Znížením tlakom chladiva dôjde k jeho ďalšiemu prudkému ochladeniu. Chladivo putuje do výparníka, ktorým ventilátor ženie vzduch do miestnosti. Podobne ako v ochladzovači vzduch predá tepelnú energiu chladivu, čím sa vzduch ochladí. Chladivo takto cirkuluje pomocou kompresora obomi okruhmi a cyklus sa neustále opakuje.
Avšak aj klimatizácia musí teplo niekam odvádzať. Pri klasickej pevnej klimatizácii je preto jednotka s jedným okruhom umiestnená v miestnosti a druhá vnútri domu. Chladivo prúdi medzi nimi a odvádza teplo von. V prípade mobilnej klimatizácie sú oba okruhy v jednej kompaktnej skrini, ktorú môžete ľubovoľne premiestňovať. Teplo je odvádzané z miestnosti von pomocou hadice vo forme teplého vzduchu.
Je teda zrejmé, že klimatizácia pracuje podstatne účinnejšie a nepotrebuje meniť ohriatu vodu za studenú. Ochladí miestnosť rýchlejšie na vami požadovanú teplotu. Vyžaduje však vhodným spôsobom umiestniť hadicu, ktorá bude teplo odvádzať von. To je možné realizovať aj pootvoreným oknom, ktoré utesníte pomocou textilnej tesniacej sady so zipsom. Takto umiestnená klimatizácia potom pracuje automaticky a nepotrebuje žiadnu ďalšiu zložitú obsluhu.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.