Ako sa v lete doma schladiť?

22. 07. 2022

Ako sa v lete doma schladiť?

Slnko rozpaľuje všetko, čoho sa jeho lúče dotknú a vonku je mimoriadne horúco. Ako v takých dňoch udržať doma aspoň prijateľnú teplotu?

Dôležité je nepustiť teplo dovnútra. Keď vonku pofukuje, môže sa vám niekedy zdať, že je tam príjemnejšie než doma, ale pohľadom na teplomer jednoducho zistíte, že doma môže byť teplota o niekoľko stupňov nižšia. Vetranie preto nechajte až neskôr na večer, noc alebo ráno, kedy teplota vonku poklesne. Ak z nejakého dôvodu potrebujete cez deň vyvetrať, urobte to rýchlo, aby zvonku prúdiaci vzduch zbytočne dlho neohrieval steny a nábytok v miestnosti.

Zabráňte slnečným lúčom, aby oknami prenikali do miestnosti. Rozohrievali by povrch všetkého, na čo dopadajú a tak by teplota v miestnosti postupne stúpala. Najúčinnejšie sú vonkajšie žalúzie, ktoré teplo vôbec dovnútra nepustia, lenže nie každý má možnosť inštalovať ich na dom. Zatienenie okien v interiéri je už menej účinné, pretože sa rozohrievajú vnútri miestnosti a ohrievajú vzduch. Najúčinnejšie sú špeciálne rolety, ktoré dokážu časť tepla odrážať von, pomôžu ale aj žalúzie alebo záves.

Vzduch v miestnosti môžete ochladiť niekoľkými spôsobmi. Najlepšie ho samozrejme ochladí klimatizácia, nie každý má ale možnosť inštalovať na dom pevnú klimatizáciu. V takom prípade môže byť alternatívou klimatizácia mobilná. Počítajte ale s tým, že keď doma chcete komfortnú teplotu, musíte si priplatiť za spotrebovanú elektrinu. Menej účinné ako klimatizácie sú ochladzovače vzduchu, ich hlavnou výhodou však je niekoľkonásobne nižšia spotreba elektriny. Do ochladzovača nalejete studenú vodu, ktorá je potom čerpaná do membrány, cez ktorú ventilátor ženie vzduch. Voda sa samozrejme postupne ohreje, preto je dobré ju niekoľkokrát za deň vymeniť. Lepšie sa tak budete cítiť, ak vzduch v miestnosti budete ionizovať. Ionizátorom dnes bývajú vybavené aj niektoré ochladzovače.

Čiastočne možno vzduch chladiť aj tak, že namočíte napríklad prestieradlo do ľadovej vody a zavesíte ho do miestnosti. Účinok bude o niečo vyšší, keď okolo prestieradla necháte prúdiť vzduch z ventilátora. Počítajte ale s tým, že prestieradlo budete musieť opakovane namáčať do ľadovej vody, aby sa schladilo.

Dôležité je tiež v tropických dňoch zbytočne doma nepoužívať spotrebiče, ktoré produkujú teplo. Ak potrebujete napríklad nutne ožehliť, presuňte sa na záhradu alebo na balkón. Nezapínajte sporák ani rúru, na obed si radšej pripravte studený šalát, ktorý vás osvieži.

V noci teplo bráni kvalitnému spánku. Keď sú noci tropické, nemáte ani šancu večer vyvetrať a moc sa nevyspíte. Ventilátor nepomôže, najhoršie čo by ste mohli urobiť je, že necháte ventilátor namierený pri spánku na seba. Pocitovo vás síce ochladí, ale buďte si istý, že ráno namiesto do práce zamierite rovno k lekárovi s poriadnou angínou. Ak používate v spálni klimatizáciu alebo ochladzovač, aj tie umiestnite takým spôsobom, aby vzduch neprúdil priamo na vás. Pokiaľ nemáte spálňu ako ochladiť, presťahujte sa s matracmi na zem, tam je najchladnejšie. Prikrývku a prestieradlo skúste nachladiť v chladničke alebo mrazničke, bude sa vám lepšie zaspávať. 

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať