Zobraziť kategórie

Najčastejšie otázky ku kultivátorom

 Ako mám vybrať najvhodnejší kultivátor?

 Je práca s kultivátorom bezpečná?

✅ Ako sa s kultivátorom pracuje?

✅ Do akej hĺbky zvládne kultivátor pôdu prekypriť?

✅ Aké sú výhody kultivátora?

✅ Môžem jazdiť s kultivátorom - jednoosým traktorom po ceste?

Ako mám vybrať najvhodnejší kultivátor? 

Účelom kultivátora je kyprenie pôdy, nie je však kultivátor ako kultivátor. Predtým, než sa rozhodnete, aký typ si zaobstaráte je potrebné si ujasniť, čo od neho očakávate. Malé akumulátorové a elektrické kultivátory veľmi dobre poslúžia v menších, už založených záhonoch. Veľmi jednoducho sa ovládajú a vyžadujú minimálnu údržbu. Šírka záberu sa pohybuje podľa zvoleného modelu spravidla od 20 do 40 cm. Ak máte teda na záhrade pre radosť pár záhonov s mrkvou, rajčinami, uhorkami a pod., elektrický alebo akumulátorový kultivátor pre vás môže byť tým pravým. V malom záhone sa s malým kultivátorom pracuje veľmi obratne. Ak napríklad z polovice záhonu zbierate reďkovky a na druhej strane len klíči mrkva, nie je problém prvú polovicu záhonu malým kultivátorom prekypriť a pripraviť na nový výsev alebo sadbu. 

Motorové kultivátory majú veľkú výhodu v tom, že nepotrebujú žiadne prívodné káble a nie sú obmedzené kapacitou akumulátora. Na druhú stranu sú hlučnejšie a produkujú splodiny. Najmenšie motorové kultivátory poháňané dvojtaktným motorom sú čo sa týka obratnosti a výkonu porovnateľné s elektrickými kultivátormi. Ich pracovná šírka záberu sa spravidla pohybuje okolo 25 cm. Aj keď sú kvôli spaľovaciemu motoru o trochu ťažšie než elektrické stroje, manipuluje sa s nimi stále relatívne ľahko a môžu byť skvelou voľbou všade, kde nie je dostupná elektrická energia. 

Stredné a veľké motorové kultivátory majú často dostatok výkonu aj na založenie nového záhonu. Pri niektorých strojoch môže šírka pracovného záberu presahovať aj viac než 100 cm. S takým strojom už zvládnete obrábať aj väčšie políčko. K mnohým kultivátorom je možné dokúpiť aj ďalšie príslušenstvo, s ktorým naučíte kultivátor napríklad orať, siať osivo, vyorávať zemiaky alebo ich naopak zahŕňať a pod. Najsilnejšie stroje je možné s potrebnými doplnkami jednoducho prestavať aj na jednoosý traktor s vlečkou. 

Je práca s kultivátorom bezpečná?

Práca s každým strojom so sebou nesie určité riziká a ani kultivátor nie je výnimkou. Radličky rotujúce v hline môžu zachytiť napríklad kameň a odhodiť ho. Preto sú radličky vybavené krytom, ktorý v žiadnom prípade neodstraňujte. Pri práci noste pevné a vysoké topánky. Ak pracujete s kultivátorom, zaistite, aby sa v okolí 5 metrov nenachádzal nikto ďalší. 

Pri práci potom dávajte pozor na všetko, čo by mohli radličky zachytiť. Z priestoru, kde pracujete s kultivátorom, odstráňte všetko, čo by mohol stroj radličkami zachytiť. Napríklad odložený odev zachytený rýchlo rotujúcimi radličkami môže fungovať ako efektívny prak. Ak by sa do odevu zachytil napríklad kameň, môže byť odhodený veľkou rýchlosťou do vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov. Pri elektrických kultivátoroch je potrebné dávať pozor na prívodné káble. Kábel musí byť vždy úplne mimo dosahu radličiek.

Pri zakladaní nových záhonov sa uistite, že v danom priestore nevedú žiadne skryté káble alebo potrubia. Pri práci vždy používajte ochranné pomôcky, najmä okuliare, pevnú obuv a rukavice. Ak budete siahať do priestoru radličiek (napr. keď je potrebné odstrániť namotaný koreň alebo šnúrku), vždy zaistíte, aby sa stroj nemohol samovoľne rozbehnúť. Pri elektrickom stroji odpojte prívodný kábel, pri aku-stroji vyberte akumulátor a pri motorovom stroji najlepšie odpojte kábel sviečky. 

Kultivátor s oceľovými kolesami a radlicou na oranie

Ako sa s kultivátorom pracuje?

Princíp kultivátora je jednoduchý. Kultivátor má tendenciu pohybovať sa sám dopredu. Tomu je potrebné zabrániť, aby sa radličky mohli zahrabať do zeme, ktorú prekypria. Elektrický kultivátor jednoducho udržíte len rukami. Hĺbku prekyprenia určujete tým, ako rýchlo ho necháte posúvať vpred. Jednoducho povedané - čím dlhšie ho pridržíte na mieste, tým hlbšie sa zaryje. 

Výkonné motorové stroje na mieste rukami neudržíte. Preto sú za radličkami vybavené tzv. ostrohou, ktorá slúži ako brzda. V princípe sa jedná o pevnú zvislú tyč, ktorú za sebou kultivátor ťahá v zemi. Tým, ako obsluha tlačí na riadidlá alebo ich uvoľňuje nahor je možné veľmi jednoducho ovládať, akou rýchlosťou sa bude stroj pohybovať a teda do akej hĺbky pôdu prekyprí. 

Do akej hĺbky zvládne kultivátor pôdu prekypriť?

Hĺbka prekyprenia sa vždy odvíja od priemeru radličiek. Pri elektrických kultivátoroch to býva spravidla okolo 20 cm, pri motorových strojoch to môže byť aj dvojnásobok, čiže cca 40 cm. Teoreticky je potom možné dosiahnuť hĺbku rovnajúcu sa práve priemeru radličiek. 

Aké sú výhody kultivátora?

Často sa spomína predovšetkým úspora času. Aj malý záhon môžete s klasickým rýľom, motykou a hrabľami upravovať niekoľko hodín, bez toho aby ste dosiahli rovnakú kvalitu prekyprenia, akú zvládne aj malý elektrický kultivátor behom niekoľkých minút. Preto by sa nemalo zabúdať práve aj na kvalitu prekyprenia. Je potrebné spomenúť aj skutočnosť, že pri zarývaní kompostu alebo hnojiva nemá kultivátor konkurenciu. Hnojivo aj kompost rovnomerne premieša so zeminou, čo sa samozrejme prejaví na kvalite úrody. 

Môžem jazdiť s kultivátorom - jednoosým traktorom po ceste?

Ak si zaobstaráte viacúčelový kultivátor, medzi ktorého možnosti patrí aj prestavba na jednoosý traktor, pravdepodobne vás napadne, či s ním môžete jazdiť po ceste. Z pohľadu zákona je jednoosý traktor motorové vozidlo, ktoré musí spĺňať niektoré náležitosti. Predovšetkým teda musí mať technické osvedčenie vodič musí mať vodičský preukaz. Ďalej v takom prípade musí mať zaplatené zákonné poistenie. Ak toto nespĺňa, pri kontrole hrozí pomerne vysoká pokuta. V prípade, že sa také vozidlo stane účastníkom dopravnej nehody, okrem pokuty zaplatíte aj všetky škody. V súčasnosti až na výnimky väčšina jednoosých traktorov na trhu nie je homologizovaná pre prevádzku na pozemných komunikáciách. Väčšine používateľov stačí, ak môžu prevážať materiál po neverejných pozemkoch. Ak skutočne potrebujete vyraziť aj na cestu, počítajte s tým, že za obstaranie stroja s homologizáciou si budete musieť priplatiť, pretože jeho konštrukcia musí spĺňať patričné normy pre udelenie homologizácie.

 

Zobraziť dostupné kultivátory