Zobraziť kategórie

Najčastejšie otázky k zváračkám

✅ Akú zváračku si mám vybrať?

✅ Aké musím mať ochranné pomôcky?

✅ Čo je elektródové MMA zváranie?

✅ Čo je zváranie MAG/MIG?

✅ Čo je zváranie TIG?

✅ Aké sú výhody a nevýhody rôznych metód zvárania?

Akú zváračku si mám vybrať?

Keďže človek, ktorý má so zváraním nejaké skúsenosti bude mať v požiadavkách na zváračku relatívne jasno, budeme sa tu venovať úplným začiatočníkom.

Pri výbere zváračky je dôležité vedieť, že v domácich podmienkach sa spravidla používajú tri metódy zvárania. Každá má svoje výhody, nevýhody a možnosti pre zvárané materiály. Každá metóda tiež kladie iné požiadavky na skúsenosti a zručnosť. K tomu, aby ste sa mohli rozhodnúť, aký typ zváračky si vyberiete by ste mali poznať aspoň základné zváračské minimum, ktoré si popíšeme nižšie. 

Aké musím mať ochranné pomôcky?

Ochranné pomôcky sa pri zváraní neoplatí podceniť. V prvom rade je potrebné chrániť zrak. Je to asi najdôležitejší zmysel, ktorý máme. Pri zváraní vzniká svetlo v širokom rozsahu spektra. Od viditeľného, po neviditeľné, intračervené a ultrafialové. Pri dlhodobom vystavení zraku svetlu takej intenzity môže dôjsť k trvalému poškodeniu rohovky a sietnice. Pri zváraní sú teda nevyhnutnosťou minimálne kvalitné zváračské okuliare. Najlepšou voľbou je však zváračský štít (niekedy tiež nazývaný kukla alebo helma). Štít ochráni celú tvár pred UV žiarením a prípadnými odletujúcimi horúcimi kúskami kovu. Moderné štíty môžu byť vybavené samozatmavovacím priehľadom. V normálnom svetle je sklo štítu priehľadné, akonáhle citlivá elektronika zaznamená silné svetlo od zváracieho oblúku, behom zlomku milisekundy sklo zatmaví.

Pozornosť je nutné venovať tiež rukaviciam. Mali by byť kožené a dostatočne dlhé, aby chránili aj predlaktie. Oblečenie by malo byť ideálne bavlnené, rozhodne sa vyvarujte odevom z umelých vlákien, ktoré sa jednoducho prepália. Použitie zváracej zástery bezpečnosť ešte zvýši. Kvalitná kožená obuv je tiež nemenej dôležitá. Pri práci je tiež nutné zaistiť dobré vetranie. To, ako dôležité je mať po ruke hasiaci prístroj asi nemusíme hovoriť, riziko vzniku požiaru je naozaj vysoké. 

Čo je elektródové MMA zváranie?

Tento typ zvárania má v domácich podmienkach najdlhšiu históriu a je dodnes najpoužívanejšie. S tyčovou elektródou, skladajúcou sa z drôtu obaleného plášťom sa asi niekedy stretol každý. Podomácky vyrábané zváračky dnes postupne nahradili invertorové MMA zváračky. Na moderných zváračkách jednoducho nastavíte aj zvárací prúd, ktorý sa odvíja predovšetkým od priemeru použitej elektródy. Odporúčané prúdy sú spravidla uvedené priamo v tabuľke na zváračke alebo v používateľskom návode.  Správne nastavenie prúdu chce aj trošku skúseností. Od zváračky vedú dva vodiče, z ktorých jeden pripojíte k zváranému predmetu, druhý vodič je vybavený kliešťami, do ktorých sa uchytí zváracia elektróda. Pri zváraní vzniká medzi elektródou a zváraným povrchom elektrický oblúk, ktorý taví kov v elektróde. Súčasne horí plášť elektródy a pri jeho horení vzniká ochranný plyn, ktorý bráni prístupu kyslíku zo vzduchu k tavenému kovu. Tým je zabránené oxidácii zvaru.

MMA zváranie sa dá naučiť relatívne jednoducho, aj keď to chce trošku tréningu. Než začnete zvárať naostro, skúste si urobiť niekoľko húseníc a cvičných zvarov. Priložte elektródu k zváranému kovu a akonáhle naskočí oblúk, pomaly ťahajte v smere zvaru. Vzdialenosť elektródy od zváracieho povrchu nesmie prekročiť 5 mm, inak oblúk zhasne. Ak elektródu príliš priblížite a začne sa k povrchu prichytávať, rýchlo ju oddiaľte, preto pre zváračku to znamená veľkú záťaž, ktorá by ju mohla poškodiť. 

Čo je zváranie MAG/MIG?

V princípe sa jedná o podobnú metódu ako pri predchádzajúcom MMA zváraní. Zásadný rozdiel je však v tom, že ochranný plyn nevzniká horením obalu elektródy, ale je privádzaný hadicou k pištoli zo zásobníku (fľaše). Tento plyn rovnako ako v predchádzajúcom prípade bráni prístupu kyslíku zo vzduchu k zvaru, čím tavený kov chráni pred oxidáciou. Skratka MAG (Metal Active Gas) napovedá, že pri tejto metóde je používaný aktívny plyn, napríklad oxid uhličitý. Využíva sa pri zváraní legovaných aj nelegovaných ocelí. Naopak MIG (Metal Inert Gas) využíva plyn inertný. Táto metóda je vhodná na zváranie vysokolegovaných ocelí, hliníku alebo titanu. Metódy MIG/MAG teda umožnia spojiť prakticky všetky zvariteľné materiály. Ako elektróda slúži drôt, ktorý je navinutý na cievke (spravidla priamo v zváračke) a automaticky sa posúva horákom nastavenou rýchlosťou. Ochranný plyn prúdi z horáku a behom zvárania vytvára okolo zvaru ochranný priestor, ktorý k zvaru nepustí vzdušný kyslík. 

Zváranie MIG/MAG nie je ťažké sa naučiť. Podobne ako pri MMA je nutné mať nastavený správny zvárací prúd, dôležitý je ale aj konštantný prísun tavného drôtu a optimálny prúd plynu. Samozrejme aj tu je dôležité udržať kľudný oblúk medzi drôtom a zváracím materiálom. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade je vhodné pred zváraním "naostro" urobiť si niekoľko pokusných zvarov a húseníc než získate patričný cvik. 

Čo je zváranie TIG?

Narozdiel od predchádzajúcich metód, pri zváraní TIG nevzniká oblúk medzi taveným a zváraným materiálom. V tomto prípade oblúk vzniká medzi neroztaviteľnými wolfrámovými elektródami a zváraným kusom. K zapáleniu oblúku podľa typu zváračky môže dochádzať bezkontaktne, pomocou iskry vyvolanej vysokofrekvenčným zariadením (metóda HF), alebo krátkym dotykom elektródy a jej následným zdvihnutím o 2-3 mm (metóda LIFT). Wolfrámová elektróda musí byť dobre nabrúsená do vystredenej špičky, aby nedochádzalo k ohnutiu oblúku. Tavný materiál sa do zvaru pridáva ručne. Dalo by sa tak povedať, že je to svojim spôsobom obdoba zvárania plameňom, iba sa kov netaví spaľovaním plynu, ale elektrickým oblúkom. Takto vzniká veľmi kvalitný zvar bez prskania, s minimálnym množstvom nežiadúcich prímesí. O ochranu pred oxidáciou sa opäť stará plyn, napríklad argón. Táto metóda zvárania síce umožní spojiť všetky zvariteľné materiály vysoko kvalitným zvarom, je však náročnejšia a vyžaduje najviac skúseností. 

Aké sú výhody a nevýhody rôznych metód zvárania?

Hlavnou výhodou MMA zvárania je cenová dostupnosť zváračiek a relatívna jednoduchosť zvárania. Pri horení plášťa elektródy však vznikajú okrem ochranného plynu aj prímesy, kvôli ktorým nie je zvar tak kvalitný ako pri iných metódach. Moderné MMA invertorové zváračky sú ľahké, jednoducho ich prenesiete všade, kde potrebujete niečo zvariť.

Metóda MIG/MAG má hlavné výhody v kvalitách zvarov a jednoduchosti zvárania. Hlavnou nevýhodou je však nutnosť nádoby s ochranným plynom. Premiestnenie zváračky aj s nádobou preto nie je tak jednoduché, zabúdať sa nesmie ani na finančnú stránku veci. Nádobu s plynom si buď môžete prenajať a po vyčerpaní plynu meniť za plnú, prípadne v dlhodobom horizonte vyjde lacnejšie zaobstaranie vlastnej nádoby, ktorú si necháte v špecializovaných firmách plniť.

V súčasnosti je metóda TIG dostupnou technológiou, s ktorou dosiahnete aj v domácich podmienkach výbornú kvalitu zvarov. Nevýhodou je, že vyžaduje istú skúsenosť a cvik. Zároveň je potrebné udržiavať v dobrom stave wolfrámovú elektródu a z času na čas ju správne pribrúsiť alebo vymeniť. A ani v tomto prípade nesmieme zabúdať, že pre zváranie je potrebná nádoba s ochranným plynom, čo prináša isté obmedzenia a ďalšie finančné náklady.

Základné a v súčasnosti najrozšírenejšie hobby zváračky umožnia zvárať iba technológiou MMA. S lepšie vybavenými zváračkami nastavíte podľa potreby jednu z metód zvárania (MMA, MIG, MAG, TIG) - zvolíte požadovaný režim a použijete odpovedajúce kliešte alebo horák. 

Zobraziť dostupné zváračky