Zobraziť kategórie

Najčastejšie otázky k vysávačom lístia

✅ Ako vybrať vysávač na lístie?

✅ Z akých typov možno vyberať?

✅ Ako vysávač na lístie funguje?

✅ Čoho sa pri používaní vysávača vyvarovať?

✅ Ako je to s údržbou?

Ako vybrať vysávač na lístie?

Ako je už z názvu zrejmé, záhradný vysávač slúži predovšetkým na vysávanie napadaného lístia. Väčšinu vysávačov je však možné prepnúť aj do režimu fúkania, v ktorom umožnia prúdom vzduchu sfúkať na hromadu nielen lístie, ale aj nečistoty z chodníka alebo dokonca čerstvo napadaný prašan počas zimy. Do kategórie vysávačov je preto paradoxne možné zaradiť aj fukáre na lístie, ktoré nevedia vysávať. Pred kúpou vysávača si preto dobre ujasnite, či skutočne využijete plnohodnotný vysávač, alebo vám postačí vyfúkať lístie z pod kríkov a nafúkať ich na hromadu "iba" fukárom. 

Z akých typov možno vyberať?

Vysávače môžu mať akumulátorový, elektrický alebo motorový pohon. 

Akumulátorový vysávač na lístie má výhodu v jednoduchej obsluhe a údržbe. Neobmedzujú vás žiadne káble ani hluk a splodiny zo spaľovacieho motora. Aj tak je však nutné počítať s tým, že vysávač nebude úplne tichý stroj. Turbína rotujúca vysokou rýchlosťou bude vždy spôsobovať vibrácie, ktoré bude počuť. 
Elektrické vysávače na lístie majú solídny výkon, sú ľahké a takisto majú jednoduchú obsluhu aj údržbu. Je však nutné počítať s tým, že budete vždy obmedzený dĺžkou predlžovacieho kábla, ktorý za sebou musíte neustále ťahať. 
Motorové vysávače na lístie majú vysoký výkon, spaľovací motor je však hlučný, z výfuku vypúšťa splodiny a jeho obsluha si vyžaduje určitú technickú zdatnosť. 

Motorové a elektrické vysávače tiež môžu byť konštruované aj ako výkonné stroje so širokou sacou hubicou, usadené na šasi s kolesami. Také stroje sa hodia predovšetkým do parkov alebo rozsiahlejších záhrad. 

Ako vysávač na lístie funguje?

Motorom poháňaná turbína rotujúca vo vysokých otáčkach zaistí prúdenie vzduchu vysokou rýchlosťou. Ak má byť lístie nasávané, musí spravidla prejsť spomínanou turbínou. Aby nedochádzalo k jej zanášaniu a upchávaniu, je pred turbínou umiestnená zostava rotujúcich nožov, ktoré lístie rozsekajú na drobné kúsky. Vďaka tomu zostáva priechodná turbína a zároveň sa podrvené lístie plní do vaku efektívnejšie. 

Čoho sa pri používaní vysávača vyvarovať?

Pri používaní vysávača na lístie v režime fukára je nutné zaistiť, aby sa v blízkosti nenachádzali žiadne osoby ani zvieratá. Rýchlosť vzduchu pri ústí hubice môže presahovať aj 300 km/hod. Prúd vzduchu tak dokáže kameň ukrytý v tráve vymrštiť podobne ako silný prak. Pri práci preto používajte ochranné prostriedky ako dlhé nohavice a predovšetkým kvalitné ochranné okuliare, ktoré vám môžu ochrániť zrak. Pri motorových strojoch tiež odporúčame aj chrániče sluchu. Snažte sa vysávaču zabrániť, aby nasal čokoľvek iné ako lístie. Kamienok, tvrdý orech a podobné predmety zatupia a poškodia drviace nože a môžu zničiť turbínu. 

Ak je potrebné odpratať lístie napadané napríklad na štrku alebo kamienkovom záhone, je lepšie najskôr ho vyfúkať na trávnik a až odtiaľ vysať. Mnohé vysávače taktiež majú možnosť nastavenia rýchlosti prúdenia vzduchu, túto funkciu je preto vhodné práve v týchto prípadoch využiť a výkon nastaviť tak, aby nedochádzalo k nasávaniu alebo odfúkavaniu kameňov. 

Najčastejšie podceňovanou situáciou je vysávanie mokrého lístia. Mokré lístie nevysaje dobre ani najvýkonnejší vysávač. Prúd vzduchu zlepené listy nemôže efektívne odlepiť, nasať ani odfúknuť. Mokré a navyše podrvené lístie rýchlo zalepí turbínu, čím sa znižuje výkon vysávača a po chvíli vysávač vôbec nenasáva. Lístie preto vysávajte iba keď je suché. 

Ako je to s údržbou?

Pri akumulátorových a elektrických vysávačoch je najdôležitejšie udržiavať v čistote vnútro hubice, priestor turbíny aj samotnú turbínu. Podceňovať sa nesmie ani čistota vaku. Ak je vak zanesený, vzduch z neho nemôže stenami unikať a vysávač rýchlo stráca výkon. 

To isté platí aj pre vysávače so spaľovacími motormi, kde je naviac potrebné venovať starostlivosť aj motoru samotnému. Pravidelná kontrola, čistenie alebo výmena vzduchového filtru je pri vysávači na lístie samozrejmosťou. Pravidelne je tiež potrebné kontrolovať a meniť zapaľovaciu sviečku, pri štvortaktných motoroch aj meniť olej v motore. U všetkých strojov potom všeobecne platí, že sa musia udržiavať čisté a všetky ventilačné mriežky na krytoch musia byť priechodné, aby nedochádzalo k prehrievaniu motora. 

Zobraziť dostupné vysávače a fukáre na lístie