Zobraziť kategórie

Najčastejšie otázky k štiepačkám

 Aký typ štiepačky mám zvoliť?

✅ Sú štiepačky bezpečné?

✅ Ako so štiepačkou správne pracovať?

✅ Ako štiepačku udržiavať?

✅ Čoho sa pri práci so štiepačkou vyvarovať?

Aký typ štiepačky mám zvoliť? 

Pri výbere štiepačky vždy rozhoduje, aký bude typ, rozmery alebo množstvo dreva, ktoré budete štiepať. Typ dreva určuje jeho tvrdosť. Ihličnaté stromy majú drevo mäkké, ktoré sa jednoducho štiepa, preto nekladú také požiadavky na štiepací tlak. Oproti tomu tvrdé drevo, ako je buk alebo niektoré ovocné stromy vyžadujú vyšší štiepací tlak. Pri výbere je tiež nutné zohľadniť dĺžku a priemer polien, ktoré budete štiepať. Údaje o maximálnej dĺžke a maximálnom priemere štiepaného dreva sú vždy uvedené pri konkrétnej štiepačke. 

V zásade sa dajú štiepačky rozdeliť na horizontálne a vertikálne. Horizontálne štiepačky sú spravidla určené na štiepanie polien do priemeru 25 cm a dĺžky okolo 52 cm. Polená sa v nich štiepajú "naležato". Horizontálne štiepačky sú menšie a skladnejšie než vertikálne štiepačky. Horizontálne štiepačky sú väčšinou relatívne nízke, nemusíte teda polená zdvíhať vysoko. Daňou za to je trošku nepohodlnejšie ovládanie nízkej štiepačky. K vybraným modelom je preto možné dokúpiť stojan, ktorý ju zdvihne na výšku pracovného stola. Polená síce musíte zdvíhať vyššie, štiepačka sa ale pohodlnejšie ovláda. 

Vertikálne štiepačky spravidla disponujú vyšším štiepacím tlakom, podľa typu si poradia s polenami s priemerom až 35 cm a dĺžkou až 1 m. Ako možno vyčítať z označenia "vertikálne", polená sa v nich štiepajú "nastojato". 

Malé štiepačky sú napájané z bežnej zásuvky 230 V. Výkonnejšie elektrické štiepačky môžu byť napájané z trojfázovej 400 V. Pred nákupom preto dobre zvážte, či napríklad na chate máte možnosť trojfázovú štiepačku pripojiť. Pre prácu v odľahlých oblastiach bez elektrického pripojenia sú vhodné štiepačky poháňané spaľovacím motorom. 

Sú štiepačky bezpečné? 

Moderné štiepačky sú vybavené niekoľkými bezpečnostnými prvkami. Aby sa zabránilo poraneniu ruky, na uvedenie štiepačky do prevádzky je vždy nutné stlačiť dva ovládacie prvky súčasne. Pri horizontálnych štiepačkách to býva spravidla spínač, ktorý udržuje v chode elektromotor a páka, ktorá uvádza do pohybu hydraulický piest. Prvky sú umiestnené tak, aby ich nebolo možné ovládať jednou rukou. Pri vertikálnych štiepačkách to spravidla bývajú dve páky umiestnené na kleštinách, ktorými sa pridržuje poleno. Pákami zovriete špalok a ich súčasným stlačením uvediete do pohybu piest. Tým je zabránené, aby obsluha mohla v nepozornosti vložiť ruku do spusteného stroja.

Pri moderných horizontálnych štiepačkách poleno voľne leží a nie je nijak pridržiavané. Aby tlakom štiepačky nemohol vyskočiť a zraniť obsluhu, sú horizontálne štiepačky vybavené ochrannou klietkou. Pri vertikálnych štiepačkách podobnú funkciu plnia pridržujúce ramená a kryty na zvieracích kleštinách. 

Pri správnom používaní sú štiepačky bezpečnejšie než bežná sekera. Napriek tomu nie je možné vylúčiť, že pod vysokým tlakom napríklad nevyletí trieska. Pri práci preto používajte ochranné pomôcky ako sú okuliare alebo ochranný štít, rukavice, pevné oblečenie a topánky s vystuženou špičkou. 

Ako so štiepačkou správne pracovať? 

Z dôvodu bezpečnosti smie štiepačku obsluhovať iba jedna osoba. Štiepačka musí vždy stáť na rovnom a pevnom podklade. Samotná práca je veľmi jednoduchá. 

Do horizontálnej štiepačky sa vloží poleno medzi doraz a klin tak, aby bolo dobre zaprené za doraz a klin do polena zachádzal približne v polovici priemeru. Potom už stačí len stroj uviesť do chodu. Klin rozštiepkne špalok a po uvoľnení ovládacích pák sa klin samočinne vráti späť do východiskovej pozície. 

Špalky vkladané do štiepačky musia mať kolmé a rovné rezy. Nikdy nevkladajte do štiepačky polená, ktoré majú šikmý rez, po ktorom by mohol štiepací klin skĺznuť a špalok vyhodiť alebo ktoré nie je možné rovno a stabilne postaviť do vertikálnej štiepačky.

Špalky sa musia vždy štiepať iba v smere vlákien. V žiadnom prípade sa nepokúšajte štiepať drevo inak, môžete zničiť štiepačku. 

Ako štiepačku udržiavať? 

Štiepačky sú robustné stroje, ktoré vyžadujú len minimálnu údržbu. Základom je udržiavať ich čisté a skladovať v suchu. Dôležitá je pravidelná výmena hydraulického oleja v časových intervaloch, podľa odporúčania uvedeného v návode každého stroja. Pretože štiepačky vyvíjajú tlak niekoľko ton, čo je aj na ich robustnú konštrukciu veľká záťaž, odporúča sa pravidelne kontrolovať aj skrutkované spoje a v prípade potreby ich dotiahnuť. 

Čoho sa pri práci so štiepačkou vyvarovať? 

S elektrickými štiepačkami rozhodne nepracujte vonku v daždi. Nie sú k tomu konštruované, hrozí ich poškodenie alebo úraz elektrickým prúdom. Štiepajte iba rovné špalky. Vetvené výrezy z korún stromov a časti s koreňmi do štiepačiek nikdy nevkladajte. Klin je schopný rozštiepiť drevo iba po vláknach. Drviť drevo cez vlákna znamená pre štiepačku nadmernú záťaž. Aj keď sú štiepačky vybavené poistkou preťaženia hydrauliky, ak by poistka zlyhala, dôjde k zničeniu štiepačky.

Štiepané polená musia byť vždy po oboch stranách spílené kolmo. Po šikmom reze môže štiepací klin skĺznuť, šikmý rez sa nie je schopný ani stabilne zaprieť o základňu štiepačky. V takom prípade môže pod tlakom klinu špalok vyskočiť a zraniť obsluhu. 

 

Zobraziť dostupné štiepačky